Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O hltnosti, soudnictví a Galerie Cézanne

O hltnosti, soudnictví a Galerie Cézanne

25.9.2014 5:30
Autor: Petr Hajn, KSB

Pojem hltnost jsem si nyní připomenul, když se objevují návrhy na novelizaci nedávno účinného občanského zákoníku. Sám v něm nalézám ty či legislativně technické poklesky a neobratnosti. Zároveň si říkám, že žádný zákon není jen kupa jednotlivých ustanovení. Leckterou textovou či systémovou nedomyšlenost lze zpravidla překonat výkladem, zvlášť když se uchýlíme k obecným ustanovením. S novými zákony bývají a se současným zákoníkem občanským (dále též „ObčZ“) jsou potíže jiné a závažnější – zvyšují se „nároky na hltnost“ soudní soustavy. Pokusím se to ozřejmit na jedné dílčí úpravě z nového zákoníku. Zároveň na příklad příkladu ze zahraniční soudní praxe naznačím, jak v některých případech zmenšit nároky plynoucí ze záplavy nově pojatých ustanovení.

Posmrtná ochrana jména

Předchozí občanský zákoník pamatoval na právní ochranu lidského jména v souvislosti s ochranou jiných osobnostních atributů v § 11 a násl. V tomto rámci byla upravena i posmrtná ochrana jména, která svědčila manželovi nebo partnerovi, dětem, a pokud nikdo takový již neexistoval, rodičům. Současný občanský zákoník upravuje ochranu jména a pseudonymu samostatně v ust. § 77 až 79 a na tzv. ochranu postmortální zde výslovně nepamatuje. Mohlo by se proto zdát, že se alespoň v tomto případě snížil počet situací, u nichž přichází v úvahu soudní řízení.  Skutečnost je však spíš opačná.

 Za současného občanského zákoníku se totiž na postmortální ochranu lidského jména dá v některých případech žalovat podle práva proti nekalé soutěži či z titulu bezdůvodného obohacení. Obecněji pak lze - jak již v komentáři k ObčZ z nakladatelství Wolters Kluwer dovodil JUDr. Pavel Pavlík z Nejvyššího soudu - použít analogii (viz § 10 odst. 1 ObčZ) s ochranou jiných složek lidské osobnosti. Ta je upravena v § 82 ObčZ, jehož druhý odstavec stanoví: „Po smrti člověka se může ochrany jeho osobnosti domáhat kterákoliv (zdůrazněno P.H. – pozn.red.) z osob jemu blízkých.“ Takové osoby pak vymezuje § 22 odst. 1 ObčZ, podle něhož k osobám blízkým patří především příbuzný v řadě přímé (např. pravnuk a praděd a také osoby, jejichž příbuzenství bylo založeno osvojením), sourozenec, manžel a partner podle zákona upravujícího registrované partnerství.“ Podle uvedeného ustanovení též „jiné osoby v poměru rodinném a obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou by utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní.“ Dále pak je v § 22 odst. 1 stanovena vyvratitelná domněnka, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí.“ Navíc v některých případech mohou ochranu osobnosti (i tu postmortální) uplatňovat právnické osoby (viz § 83 ObčZ). Na rozdíl od dřívější úpravy se tak značně rozšířil počet těch, kdo by na ochranu osobnosti a tím i na ochranu jména svých „blízkých“ (těch skutečných i spíš náhle objevených) mohli žalovat a měli k tomu důvod (někdy jen vyspekulovaný a jindy rozumně hájitelný).

Cézannova kavárna

Mohou se tak i zvýšit nároky na „hltnost“ soudní soustavy. To samo o sobě není důvodem ke kritice. Vyskytují se totiž situace, za nichž existuje dobrý důvod k tomu, aby postmortální ochrana osobnosti a tím i jména svědčila širšímu okruhu subjektů, než na jaké pamatoval dřívější občanský zákoník. Naznačuje to i následující příklad. Jistý pařížský galerista nazval svůj podnik Galerie Cézanne, aniž měl jakýkoliv osobní vztah k slavnému výtvarníkovi jménem Paul Cézanne. Malířovi dosti vzdálení potomci žalovali, aby se galerista zdržel tohoto označení, a soud jejich nároku bez váhání vyhověl. Podnikatelsky parazitovat na cizím jménu není totiž soutěžně slušné vůči tomuto jménu a jeho dřívějším i současným nositelům;  zároveň může být zavádějící i vůči veřejnosti. 

Galerista se neodvolával a pokusil se jen verdikt obejít – začal svůj podnik označovat GALERIE rue CÉZANNE. Proti další žalobě se bránil tvrzením, že galerie se nachází v ulici (francouzsky „rue“) nazvané po malíři a že tak jde o popisné označení. Soud připustil, že popisná označení lze v zásadě použít. Novou verzi označení však shledal dovolenou pouze za podmínky, že slovo „rue“ bude ve všech podobách označení tištěno stejně velkým a stejně výrazným písmem jako ostatní součásti názvu. Galerista se tomuto rozhodnutí podrobil.

Vraťme se nyní k současnému českému občanskému zákoníku. Dovedl bych si v něm představit značně jednodušší a přehlednější úpravu ochrany jména a jiných osobnostních atributů, nicméně nepovažuji za akutní, aby všechna výše zmíněná ustanovení byla okamžitě doplňována, krácena či jinak rekonstruována. Bude-li s přijatou úpravou rozumně nakládáno ve všech podobách právní praxe, umožní řešit případy podobné tomu francouzskému, aniž zvlášť zvýší nároky na hltnost soudní soustavy. Podnikatelé budou nepochybně projevovat stálý sklon k tomu, aby se pohybovali na hraně právní dovolenosti. Zdatný advokát jim však musí autoritativně sdělit, že v určité situaci jsou již jejich snahy marné a že je zřejmě výhodnější přizpůsobit se právu popřípadě soudnímu verdiktu. Soudci by pak měli projevovat rozhodovací razanci i pochopení pro podnikatelskou průbojnost, být ve svých rozhodnutích jednoznační a někdy též instruktivní.

Autor je emeritním profesorem Masarykovy univerzity v Brně, přednáší na Metropolitní univerzitě v Praze a je externím spolupracovníkem Kocián, Šolc, Balaštík, advokátní kancelář, s.r.o.   

KŠB

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.1.2017
13:42Britská premiérka: Opustíme jednotný trh a celou EU. Libra prudce roste
12:54Vlk a Hladký: Klíčové události týdne? Mayová a Brexit, zasedání ECB a výsledky firem (Video)
12:31Díváme se na vývoj v eurozóně přes růžové brýle?
11:26Evropa od úvodu ztrácí; Lufthansa +5 %
11:08Vznikla hrozivá technologická pětka, která mění zaběhlý cyklus
10:39Britská inflace míří vzhůru rychleji, než se čekalo
10:20Dolar slábne, podle Trumpa je příliš silný  
10:03Moneta poprvé po šesti dnech roste, Praha jinak bez větších změn
9:55Evropský automobilový trh na maximu
9:30Technická analýza - Svíčková formace naznačuje možné oslabení kurzu eurodolaru
9:17Rozbřesk: Libra nejníž za 30 let vyhlíží Mayovou, inflace těží z ropy
9:04Skupina Telefónica SA má doplatit Tykačovi 1,7 miliardy korun za Český Telecom
9:01Dnes by měly být trhy aktivnější, pod tlakem bude Moneta  
8:41ECB nakupuje rekordním tempem, využívá emisí nového dluhu bankami
7:09Bude se opakovat neradostný vývoj z počátku roku 2016?
16.1.2017
19:54Zvířecí pudy utržené ze řetězu
18:04Saúdská Arábie: Odvykací kůra pokračuje
17:37Summary: Wirecard potvrdil výhled, výrobce brýlí Luxottica se spojí s "králem čoček" Essilor
17:33Investiční výhled Patria 2017: Ekonomika. Šance USA, brzda pro Británii. Co inflace?  
17:17Technická analýza - Dolar se závěrem minulého týdne na páru s jenem posunul pod hodnotu 115,00 USDJPY

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
CSX Corp (12/16 Q4, Aft-mkt)
International Business Machines Corp (12/16 Q4)
Netflix Inc (12/16 Q4)
United Continental Holdings Inc (12/16 Q4, Aft-mkt)
UnitedHealth Group Inc (12/16 Q4)
UnitedHealth Group Inc (12/16 Q4, Bef-mkt)
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
13:00Morgan Stanley (12/16 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index