Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Standardy GIPS jsou v ČR. Mohou zvýšit prestiž správců majetku

Standardy GIPS jsou v ČR. Mohou zvýšit prestiž správců majetku

3.10.2014 15:00, aktualizováno: 3.10. 15:00
Autor: Pavel Daniel

Aktualizováno

Zvýšit mezinárodní reputaci investičních firem, asset managementu a správců majetku se již několik let celosvětově snaží Global Investment Performance Standard (GIPS). Jde o dobrovolně nastavené postupy a normy pro výpočet a prezentaci investiční výkonnosti správců majetku, asset managementu a investičních společností. Normy jsou sestavovány tak, aby poskytly věrnou, pravdivou a plnou prezentaci investiční výkonnosti. A od nynějška se ke standardům mohou přihlásit i české investiční společnosti. „Standardy GIPS pověst českého asset managementu mohou jedině posílit,“ konstatovala Jana Michalíková, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky.

Patria Online: Kdy by měla ČR standardy GIPS přijmout?

Česká republika jako taková standardy GIPS přijímat nebude, ale budou to jednotliví správci majetku. Proto bude záležet jak na jejich velikosti, tak i na komplexnosti jimi poskytovaných služeb. Lze očekávat, že se bude jednat o proces v řádech měsíců nebo let. Ale začátek tohoto procesu bude vždy záležet na jednotlivých společnostech. Pokud budou především velcí klienti požadovat GIPS compliance po svých správcích, pak tento proces může být značně urychlen.

Patria Online: Co zavedení standardů GIPS mezi tuzemskými správci majetku přinese klientům finančních institucí?

Mapa GIPS především znamená, že v dané zemi existuje entita (tzv. country sponsor), která se zabývá zaváděním GIPS mezi správcovskými společnostmi v této zemi. Země je pak vnímána jako místo, kde i globální investoři naleznou partnera se zavedenými celosvětově uznávanými standardy.

Patria Online: Jak reálně pomůžou standardy GIPS ČR ještě více přilákat investiční byznys pro více lidí?

GIPS standardy mohou posílit pověst českého asset managementu jako standardizovaného a transparentního nástroje správy majetku nejenom z lokálního hlediska, ale i na globální úrovni.

Patria Online: Standardy GIPS připomínají již existující předpisy, v čem jsou ale pro klienty finančních institucí opravdovým přínosem?

V České republice jsou i díky České národní bance vysoké nároky na poskytování finančních služeb. GIPS jsou ale globálním standardem, takže umožňují srovnání mezi správci bez ohledu na hranice. Navíc slaďují vykazování výnosů v případech, kdy je jinak možné použít různé metody.

Patria Online: Mohou se kvůli standardům GIPS nějak výrazně měnit správcovské, či management poplatky investičních společností v ČR?

Samotné GIPS standardy neznamenají zdražení správcovských služeb. Ve srovnání s evropskými předpisy, které značně zatěžují finanční instituce jak personálně, tak i finančně se jedná o relativně malý náklad. Je třeba také rozlišovat splňování pravidel GIPS, které z převážné části všichni čeští správci splňují, a pak také formální auditované potvrzení, že společnost GIPS dodržuje.

Patria Online: Dají se čekat po zavedení standardů GIPS nějaké výraznější změny v české legislativě, týkající se investování, asset managementu, či podílových fondů?

Zde bude záležet na několika faktorech. GIPS standardy mohou nalézt uplatnění v samoregulačních předpisech asociací, v České republice tedy AKAT, případně mohou být uznávány regulátorem jako inspirace při dohledu. Promítat je do legislativy by ale nebylo efektivní, jejich zavádění by mělo vycházet z požadavků investorů.

Patria Online: Kdo bude v tuzemsku autoritou pro schvalování firem, které se budou snažit standardy GIPS přijmout za své?

Schvalování jako takové neprobíhá. Každý asset manager, který je na základě znalosti své firmy a GIPS přesvědčen, že požadavky GIPS splňuje, to může veřejně prohlásit. Pokud ale bude chtít získat ověření tohoto tvrzení, bude se muset obrátit na nezávislou specializovanou společnost. Jedná se například o tzv. velkou čtyřku nebo jiné auditorské firmy.

Patria Online: Jaké jsou sankce za porušení standardů GIPS?

Opět bude záležet na charakteru přijetí GIPS. V zahraničí je to opět regulátor, který ačkoliv GIPS compliance přímo nevyžaduje, dohlíží regulované subjekty. Pokud někdo tvrdí, že je „GIPS compliant“ a přitom není, považuje se takovéto tvrzení za zavádějící pro klienty, a proto je na něj nahlíženo jako na jakékoliv jiné zavádějící jednání. V USA už za toto dokonce padly pokuty. Navíc, zřejmě největší hrozbou je přirozeně ztráta reputace takové společnosti.


Váš názor
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data