Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Poláci umějí také překvapit, snížili sazby hned o 50 baz. bodů

Rozbřesk - Poláci umějí také překvapit, snížili sazby hned o 50 baz. bodů

09.10.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Také Poláci včera ukázali, že i oni umí trhy překvapit, když jejich centrální banka (NBP) na zasedání po patnáctiměsíční odmlce opět uvolnila měnovou politiku, avšak razantněji než většina zainteresovaných očekávala. Snížením sazeb o 50 bazických bodů totiž překvapila většinu trhu, o čemž nakonec svědčí i bezprostřední reakce zlotého, jenž oslabil.

Hlavním důvodem pro snížení sazeb je nízká míra inflace a zhoršující se vyhlídky na zachování rychlého tempa hospodářského růstu. Ty podle NBP zvyšují riziko, že inflace zůstane pod cílem (2,5 %) i ve střednědobém horizontu. Výše zmíněné ekonomické faktory však podle nás neodezní a protiinflačním rizikem je minimálně z krátkodobého pohledu i politika ECB. Proto v tuto chvíli čekáme pokles úrokových sazeb o 25 bps i na listopadovém zasedání. Kromě probíhající krize na Ukrajině a jejích dopadů jde zejména o zřetelné zpomalení růstu evropské ekonomiky (včetně Německa). Ty prostřednictvím svého vlivu na nižší poptávku po polském zboží podrývají její potenciální proinflační působení.

Razantní snížení sazeb v říjnu lze vnímat mnoha způsoby. To dokumentovaly i komentáře prezidenta NBP Belky na tiskové konferenci. Belka byl o něco opatrnější než tiskové prohlášení a uvedl, že očekávání vývoje sazeb obsažená v cenách dluhopisů mohou být přehnaná. Zároveň uvedl, že říjnové rozhodnutí může i nemusí být počátkem nového cyklu snižování sazeb a že by podle názoru jeho i členů, kteří pokles sazeb podpořili, měla banka při úpravě sazeb postupovat rychle.

V současné chvíli se nicméně zdá, že pokles sazeb i v listopadu (o 25 bazických bodů) je pravděpodobnější variantou, než včerejší jednorázové snížení sazeb (byť celkem výrazné). Následně by měla zavládnout jejich stabilita. NBP proto může snížit sazby i na příštím zasedání.

Forex
Hlavní událostí včerejška bylo zasedání polské centrální banky, která snížila úrokové sazby razantněji, než se očekávalo (viz úvod). Rozhodnutí se sice bezprostředně projevilo na kurzu zlotého, který na krátko oslabil až k EUR/PLN 4,197, ale do konce seance většinu ztrát smazal. Pod mírným tlakem byla i koruna, zatímco forint včera posiloval.

Dnešní den bude v regionu rovněž zajímavý, neboť bude zveřejněna míra inflace v ČR za září. Očekáváme mírný nárůst (v meziročním vyjádření), i když ceny potravin mají opět divokou kartu.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

IBM má stále v plánu vyčlenit ze skupiny divizi mikročipů
08.10.2014 9:29
IBM a Globalfoudries znovu začaly jednání o převzetí ztrátové divize n...
Monsanto ve fiskálním 4Q14 ve ztrátě, akcie v premarketu ztrácí 1,14 %
08.10.2014 14:50
Společnost Monsanto, největší světový výrobce osiv a herbicidů, dnes p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2021
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztžka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk
10:57Známky silného oživení a nižší výnosy akciím vyhovují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data