Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Poláci umějí také překvapit, snížili sazby hned o 50 baz. bodů

Rozbřesk - Poláci umějí také překvapit, snížili sazby hned o 50 baz. bodů

09.10.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Také Poláci včera ukázali, že i oni umí trhy překvapit, když jejich centrální banka (NBP) na zasedání po patnáctiměsíční odmlce opět uvolnila měnovou politiku, avšak razantněji než většina zainteresovaných očekávala. Snížením sazeb o 50 bazických bodů totiž překvapila většinu trhu, o čemž nakonec svědčí i bezprostřední reakce zlotého, jenž oslabil.

Hlavním důvodem pro snížení sazeb je nízká míra inflace a zhoršující se vyhlídky na zachování rychlého tempa hospodářského růstu. Ty podle NBP zvyšují riziko, že inflace zůstane pod cílem (2,5 %) i ve střednědobém horizontu. Výše zmíněné ekonomické faktory však podle nás neodezní a protiinflačním rizikem je minimálně z krátkodobého pohledu i politika ECB. Proto v tuto chvíli čekáme pokles úrokových sazeb o 25 bps i na listopadovém zasedání. Kromě probíhající krize na Ukrajině a jejích dopadů jde zejména o zřetelné zpomalení růstu evropské ekonomiky (včetně Německa). Ty prostřednictvím svého vlivu na nižší poptávku po polském zboží podrývají její potenciální proinflační působení.

Razantní snížení sazeb v říjnu lze vnímat mnoha způsoby. To dokumentovaly i komentáře prezidenta NBP Belky na tiskové konferenci. Belka byl o něco opatrnější než tiskové prohlášení a uvedl, že očekávání vývoje sazeb obsažená v cenách dluhopisů mohou být přehnaná. Zároveň uvedl, že říjnové rozhodnutí může i nemusí být počátkem nového cyklu snižování sazeb a že by podle názoru jeho i členů, kteří pokles sazeb podpořili, měla banka při úpravě sazeb postupovat rychle.

V současné chvíli se nicméně zdá, že pokles sazeb i v listopadu (o 25 bazických bodů) je pravděpodobnější variantou, než včerejší jednorázové snížení sazeb (byť celkem výrazné). Následně by měla zavládnout jejich stabilita. NBP proto může snížit sazby i na příštím zasedání.

Forex
Hlavní událostí včerejška bylo zasedání polské centrální banky, která snížila úrokové sazby razantněji, než se očekávalo (viz úvod). Rozhodnutí se sice bezprostředně projevilo na kurzu zlotého, který na krátko oslabil až k EUR/PLN 4,197, ale do konce seance většinu ztrát smazal. Pod mírným tlakem byla i koruna, zatímco forint včera posiloval.

Dnešní den bude v regionu rovněž zajímavý, neboť bude zveřejněna míra inflace v ČR za září. Očekáváme mírný nárůst (v meziročním vyjádření), i když ceny potravin mají opět divokou kartu.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

IBM má stále v plánu vyčlenit ze skupiny divizi mikročipů
08.10.2014 9:29
IBM a Globalfoudries znovu začaly jednání o převzetí ztrátové divize n...
Monsanto ve fiskálním 4Q14 ve ztrátě, akcie v premarketu ztrácí 1,14 %
08.10.2014 14:50
Společnost Monsanto, největší světový výrobce osiv a herbicidů, dnes p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  
5:59Ropná dekáda: Proč už ropné šoky nejsou, co bývaly?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data