Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR zvýšila atraktivitu pro servisní služby

ČR zvýšila atraktivitu pro servisní služby

13.10.2014 16:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká republika se umístila v žebříčku, který hodnotí přitažlivost zemí pro umístění podpůrných služeb jako IT, účetnictví či některých typů marketingu, na 33. místě z 51 hodnocených zemí. To je sice o dvě příčky výše než při minulé analýze v roce 2011, avšak ještě v roce 2004 bylo Česko na čtvrtém místě. Vyplývá to ze studie Global Services Location Index, kterou od roku 2004 sestavuje poradenská společnost A.T. Kearney.

Studie hodnotí podmínky v jednotlivých zemích na základě 25 klíčových faktorů, jako jsou například průměrná mzda, náklady na pronájem, daňová politika státu, kvalita infrastruktury, vzdělanost či koeficient korupce.

Stejně jako v minulém ročníku jsou na prvních třech příčkách žebříčku asijské státy Indie, Čína a Malajsie. Asie je také celkovým lídrem se šesti zeměmi umístěnými v první desítce. Těsně za ní skončilo Polsko, které si proti minulé indexaci polepšilo o třináct příček a ačkoliv asijskou konkurenci neporáží z hlediska finanční atraktivity, nabízí naopak solidní podnikatelské zázemí. Polsko se stalo lídrem regionu zejména pro svou početnou a kvalifikovanou pracovní sílu a množství měst vhodných pro investice.

ČR si svoji 33. pozici vydobyla především díky slušné finanční přitažlivosti a podnikatelskému zázemí. "Výsledek v kategorii kvalifikace pracovní síly byl ve studii pro ČR naopak nepříznivý. Pokud však porovnáme pouze tuto kategorii napříč východní Evropou, kromě Polska jsou vůči Česku všechny státy v žebříčku hodnoceny hůře," uvedl manažer A.T. Kearney Marek Lněnička.

Studie dále zmiňuje, že ČR je velmi dobře integrovaná do právního systému EU a nabízí stabilní podnikatelské prostředí s nízkou mírou rizika. Slovensko si v hodnocení polepšilo o pět míst. I tak ale zůstává za ČR, a to na 35. místě

Jedním z trendů, který studie analyzovala, je pozvolný návrat některých typů služeb zpět do domácí lokality. Zvlášť patrné je to u IT služeb. "Zatímco dříve stálo rozhodnutí přesunout IT služby za hranice především na finančních základech, dnes se do hry vstupují další faktory. Digitalizace je stále pevněji provázaná s předmětem podnikání firem a schopnost sbírat, vyhodnocovat i bezpečně spravovat data nabývá na významu," upozornil apoluautor studie Erik Peterson.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Jan Kovalovský: Pevnou vůlí a vytrvalostí k vítězné strategii
13.10.2014 15:45
Zdánlivě nesourodé disciplíny, jakými jsou triatlon a kapitálový trh...
Jak americká legalizace marihuany může pomoci proti mexickým drogovým kartelům
13.10.2014 8:31
Dekriminalizace drog jako je marihuana znamená, že užívání drogy pro o...
„Too big to fail“ v koncích. Banky přijaly změny pravidel pro deriváty
13.10.2014 9:54
Na derivátový trh, který dle odhadů dosahuje velikosti 700 bilionů do...
S&P 500 v bodě zvratu?
13.10.2014 15:00
Akciové tituly nejen v USA se v posledních dnech dostaly pod silný pro...
Následující dny ovládnou výsledky amerických bank... týdenní výhled
13.10.2014 13:20
Poté, co nervozitu trhů dosud živily hlavně horší vyhlídky pro eurozón...

Váš názor
  • Servisní služby rovná se
    13.10.2014 17:14

    služební služby. Tento patvar zavrhli už za totáče. :o)
    Harp.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba