Dekriminalizace drog jako je marihuana znamená, že užívání drogy pro osobní potřebu není již kriminálním činem. Výhody takového kroku jsou tak četné a mocné, že je jen stěží možné pochopit odpůrce tohoto kroku.
Hnutí za legalizaci marihuany v USA v posledních letech poměrně značně akcelerovalo svou snahu. Výsledkem toho jsou státy, které dekriminalizovaly použití alespoň pro zdravotnické účely. Některé státy například jako Colorado šlo ještě dál a povolilo i rekreační užívání této lehké drogy. Očekává se, že i číslo států s tímto typem užití dále poroste. Je mnohem lepší pro samotné státy, než pro federální vládu rozhodnout o legalitě užití drog, protože pak ty které státy stále mohou potírat marihuanu jako kriminální akt. Ale je jisté, že to bude o to těžší tak ponechat, když okolní většina států bude k marihuaně ohleduplnější.
Dekriminalizace užívání této lehké drogy a její produkce by měla obrovský blahodárný účinek zejména na Mexiko. Tradičně Mexiko produkovalo a produkuje většinu marihuany, která je spotřebovávaná v USA. Distribuce z Mexika do Spojených států je kontrolovaná mocnými drogovými kartely, které z této činnosti inkasuje enormní zisky. Mexická vláda bojuje s těmito kartely a zatím to přineslo jenom tisíce mrtvých a všeobecnou korupci v mexické policii a vládě. Směr nabraný v USA k dekriminalizaci vlády značně ponižuje zisky mexických kartelů a oslabuje jejich moc nad běžnou mexickou populací.
Mnoho lidí je nešťastných, když jsou závislí na drogách. A je jedno, jestli je to alkohol, nikotin, kokain nebo marihuana. Chtěli by se odpoutat od své závislosti, ale to není jednoduché. Je to extra složité, pokud jste závislý na nezákonné látce. Kliniky se zdráhají léčit pacienty, kteří jsou závislí na látkách, jejichž použití je ilegální.
Kritici správně namítají, že legalizace marihuany by podpořila řadu lidí v experimentování s marihuanou a pravděpodobně by také vzrostla celková spotřeba. Ačkoliv, co je důležitější? Legalizace povede k redukování míry závislosti na marihuaně. Na druhé straně zase povede k lepší připravenosti a ochotě klinik léčit lidi závislé právě na této látce. Vzniknou nové organizace nebo společnosti, které pomohou závislým přetnout bludný kruh závislosti. Jako výsledek můžeme očekávat růst spotřeby, ale zároveň pokles skutečně závislých lidí. To by mělo zmírnit obavy všech odpůrců legalizace, že to povede jen k větším problémům.
Legalizace také dláždí cestu k zdanění její spotřeby, tak jako to známe u alkoholu, potom co byl zdaněn po období prohibice. Vyšší zdanění a vysoké ceny budou působit jako regulace trhu a spotřeba marihuany určitě raketově nepoletí do nebes.
Současná vlna výdajů na boj s marihuanou bude nahrazena příjmem z jejího zdanění. Potenciální tržby jsou samozřejmě jako pokušení pro řadu vlád jednotlivých států změnit legislativu okolo marihuany. Samozřejmě, pokud bude sazba příliš vysoká, produkce se vrátí do šedé zóny do undergroundu společnosti.
Dobrým užitím výnosů z daní by bylo jistě vzdělávání a další snahy jak zdůraznit nepříznivé vlivy závislosti na drogách. Část výnosů může být také použita na podporu drogových klinik a ostatních soukromých skupin, které se snaží potírat závislost a odrazovat ty co balancují na hraně od hlubšího zabřednutí do závislosti. Všechno jsou to mnohem lepší způsoby jak využít veřejné peníze než jen je utopit v nákladech na policii, soudy, věznice, aby potrestali lidi, kteří požívají marihuanu.
Zdroj Blog Gary Becker a Richard Posner