Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Čína roste nejpomaleji za pět let, avšak stále sedmiprocentním tempem

Rozbřesk - Čína roste nejpomaleji za pět let, avšak stále sedmiprocentním tempem

21.10.2014 8:36
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Mají-li investoři vyjmenovat největší rizika globální ekonomiky, do první pětky problémů se zpravidla vždy vejde Čína. Proto vždy, když jsou zveřejněna růstová data z čínské ekonomiky, přitáhnou pozornost. Bude tomu jistě i dnes, kdy byly zveřejněny údaje o HDP za třetí kvartál. Podle čínský statistiků prý ekonomika roste o 7,3 % meziročně, což je údajně nejpomalejší tempo za posledních pět. Je velice pravděpodobné, že nad tímto údajem bude řada analytiků dlouze elaborovat, my co si však pamatujeme plánování pětiletek a centrální plánovací komisi a víme, že z tohoto čísla nelze vyvozovat velké závěry. Meziroční růst čínské ekonomiky v posledních čtyřech letech osciluje v rozmezí 7,3-8 %, což hovoří samo za sebe.

Nicméně komoditní trhy, jejichž utrpení se v posledních týdnech prohlubovalo, se možná díky čínským statistikám trochu uklidní, přičemž západní trhy a ekonomiky si z takového čísla mohou odnést to, že čínským soudruhům se momentálně daří měkké přistání ekonomiky. Pro západní ekonomiku je přitom kriticky důležité, že v Číně stále rychle roste spotřeba, o čemž svědčí nejen dvouciferný růst maloobchodních tržeb (a to i reálných), ale i stále velmi silná poptávka po spotřebním zboží produkovaným nadnárodními společnostmi s centrálami na Západě.

So far so, jak se říká v angličtině, o tom, že v tuto chvíli “úspěšný” přechod Číny na ekonomický model založený daleko více na spotřebě nebude zadarmo a bude mít své vedlejší efekty, ale netřeba pochybovat.

Forex
Středoevropským měnám se včera příliš nedařilo. Po pátečním posílení se zlotý, forint i koruna při absenci regionálních stimulů vydaly severním směrem, přičemž největší ztráty 0,3 % zaznamenal maďarský forint. Dnešek bude opět, co se týká regionálních událostí, nezajímavý. Regionální trhy tak budou svou pozornost upínat k mezinárodnímu dění. Ani tam však mnoho nových dat, kromě čínského HDP dnes zveřejněno nebude.

Eurodolar
Euro včera posílilo nehledě na pesimistické komentáře německého ministra financí Wolfganga Schaubleho ohledně růstových vyhlídek. Měnový pár se vyhoupl nad 1,28 EUR/USD. Zdá se, že dolar si stále vybírá technickou pauzu a bude potřebovat nějaký čas, aby se nadechl k dalším ziskům. Mezi investory panuje stále určitá nejistota ohledně reakce Fedu na zhoršující se ekonomické vyhlídky eurozóny. Ke konci týdne by se ale euro opět mohlo dostat pod tlak se zveřejněním další série podnikatelských nálad (PMI) a v očekávání víkendového výsledku zátěžových testů ECB.

Denní FX výhled EUR/CZK 27,50 - 27,70 EUR/USD 1,270 - 1,285 USD/CZK 21,40 - 21,81
Týdenní FX výhled EUR/CZK 27,40 - 27,70 EUR/USD 1,255 - 1,285 USD/CZK 21,32 - 22,07

Dluhopisy
Na evropských dluhopisových trzích včera mělo odezvu varování Wofganga Schaubleho před slabým výkonem hospodářství a Bundesbanky před recesí v polovině roku 2015. Výnos německého bundu poklesl o dalšího 1,5 bodu, zatímco výnosy řady jižních ekonomik mířily vzhůru. Důvodem je především strach z toho, že si nebudou moci dovolit slabý růst nebo dokonce recesi největší evropské ekonomiky. Výnosy portugalských vládních dluhopisů včera vzrostly o 17 bps. ECB mezi tím začala skupovat kryté dluhopisy (covered bonds), pravděpodobně od španělských a francouzských bank (podle zpráv z Bloombergu). Týdenní nákupy bude ECB oznamovat pravidelně každé pondělí.

a_rozbresk

 
Komodity
Ceny komodit včera sice částečně korigovaly páteční zisky. Dnešní ranní data z Číny vyznívají sice spíše optimisticky (růst HDP ve 3. čtvrtletí dosáhl 7,3 % a čekalo se 7,2 %, kromě toho průmyslová produkce za září dopadla o něco lépe, než se čekalo), nicméně růst je nejpomalejší za posledních 5 let a tak se data na cenách komodit projevila pozitivně jen krátce. Cena mědi tak po ránu opět spíše klesá a pohybuje se pod 6600 USD/t, zatímco ropa Brent se aktuálně obchoduje kolem 85,4 USD/barel.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce nezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)