Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A z Řecka je najednou premiant

A z Řecka je najednou premiant

21.11.2014 12:23
Autor: Redakce, Patria.cz

V pátek byla zveřejněna čísla týkající se vývoje v řecké ekonomice. Ukázalo se, že tato země rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji ze všech zemí eurozóny, příčinou byla zejména rekordně úspěšná turistická sezóna. Tento vývoj také posiluje naděje, že Řecko, které bylo po šest let sužováno recesí, čeká nyní udržitelné oživení. Produkt rostl ve třetím čtvrtletí o 0,7 %, ve druhém dosáhlo tempo růstu 0,4 %.

Platon Monokroussos, který působí jako hlavní ekonom v aténské Eurobank, se domnívá, že Řecko by letos mělo překročit růstový cíl nastavený na 0,6 %. Podle jeho názoru je možné, že tempo růstu dosáhne 1 %, důvodem je rostoucí důvěra v ekonomice. Eurostat udává, že se země dostala z recese v březnu tohoto roku. Její současné první místo v žebříčku růstu ale odráží i slabost jiných zemí eurozóny. Německo a Francie zůstávají jen s obtížemi v oblasti pozitivního růstu, ekonomika Itálie klesá.

V Aténách berou současný vývoj spíše opatrně, než aby ho oslavovali. Výhled totiž zůstává nejistý a Řekové stále trpí kvůli nejdelší recesi od druhé světové války. Ta si na zranitelné ekonomice založené na turistickém ruchu, námořní dopravě a dalších službách, které mají jen omezený exportní potenciál, vybrala těžkou daň. Recese snížila produkt o 25 % a 35 % Řeků se kvůli ní dostalo pod hranici chudoby. Nezaměstnanost sice klesá, ale stále dosahuje vysokých 25,9 %.

Pro rok 2015 se očekává růst ve výši 2,9 %. V prosinci by Řecko mělo vystoupit z programu podpory, který by měl nahradit program půjček od mezinárodních věřitelů. Odhadovaný růst bude ale pravděpodobně snížen v případě, že se po volbách nepodaří vytvořit vládu se silnější podporou v parlamentu. Podle průzkumů veřejného mínění má opoziční Syriza velkou šanci na vítězství, ale ani zdaleka nebude mít potřebnou majoritu. Michael Masourakis z Alpha Bank tak tvrdí, že ekonomický fundament je poměrně silný, týká se to růstu, primárních rozpočtových přebytků i přebytku běžného účtu. Problémem je ale politika.

Zdroj: FT

 


Čtěte více:

Postihne nakonec Japonsko krize důvěry?
21.11.2014 11:00
Japonská ekonomika není opět schopna dosáhnout takového růstu, který b...
Obama představil reformu imigračního systému
21.11.2014 11:30
Americký prezident Barack Obama dnes ohlásil dalekosáhlé změny v ameri...

Váš názor
 •  
  23.11.2014 15:18

  Rovněž naprostý souhlas. Ale na to už jsme si zvykli. Když se něco nebo někdo řítí do sraček, tak to se mnohdy zachraňuje na úkor ostatních, místo toho aby se v nich nechal vykoupat a dobře si to zapamatoval. Jakmile namísto poklesu nastane lehká korekce, tak všichni jásají a bijou se v prsa, jak to perfektně vyřešili. Vyřešili však velké ho.no. Až k nim přestanou lidi jezdit nebo jim tam v létě napadne sníh, tak busou v hajzlu i s tím svým cestovním ruchem a nulovou průmyslovou výrobou. Prostě čím více na jih, tím se jim chce méně makat.
 • Řecko
  21.11.2014 15:54

  Plně souhlasím ! Je to premiant, ale po hlavu se brodící ve sračkách ! Pokud je někde 25 % nezaměstnaných a 35% lidí pod hranicí chudoby, pak to může připomínat jenom Velkou světovou krizi 1929-1933. Řecko si hoví na polštáři půjček ve výši 240 miliard Euro , což je na 12 milionovou zemičku přímo děsivé. Ať někdo mojí rodině půjčí 100 milionů a také budu dělat přímo zázraky. Až přijde "skutečný čas pravdy", tak se Řecko stále užívající Euro definitivně položí. Euro nemůže utáhnout. Pastevci ovcí a pěstitelé oliv nejsou Holanďané a Němci.
  xiluodu
 •  
  21.11.2014 12:54

  ten nadpis je bomba, země kde je 25% nezaměstnanost, 35% obyvytel je pod hramicí chudoby, recesa tam snížila produkt o 25% a nyní roste o 0,7%, tomu říkám premiant :-)
  sid_cz
  •  
   23.11.2014 17:19

   musime davat najevo, jak je vse super, vse dokonale a bezchybne. Take vam to pripomina jiste soudruhy?
   Mezernik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data