Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Postihne nakonec Japonsko krize důvěry?

Postihne nakonec Japonsko krize důvěry?

21.11.2014 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Japonská ekonomika není opět schopna dosáhnout takového růstu, který by vládě umožnil nastavení fiskální politiky cílené na dlouhodobé snížení vládního dluhu. Vláda se snaží o vyřešení známého problému dosažení růstu a zároveň fiskální udržitelnosti. Centrální banka tak přistoupila k agresivnímu kvantitativnímu uvolňování s cílem zvednout nominální růst na 3 %, což by umožnilo fiskální konsolidaci bez toho, aby ekonomika spadla do deflace. Úspěch celé strategie závisí zejména na tom, jak bude QE fungovat. Je třeba, aby vzrostla inflační očekávání a zároveň nedošlo k růstu nominálních výnosů vládních dluhopisů. Toho se podařilo dosáhnout masivními nákupy dluhopisů ze strany centrální banky. Růst inflačních očekávání ale musí být dlouhodobý a musí se projevit v růstu mezd a nominálního produktu. A dosáhnout tohoto cíle je těžší.

Abe prý dá na přímou radu Paula Krugmana, který tvrdí, že japonská ekonomika musí nejdříve uniknout deflační pasti. Až pak se má vláda snažit o fiskální stabilizaci. MMF zastává jiný názor a obává se zejména fiskálního vývoje. Pokud se zvýšení daně z obratu skutečně odloží jen o plánovaných 18 měsíců, zvýší to poměr dluhu k HDP pouze o 0,75 procentního bodu. Tento poměr přitom dosahuje 245 %. Odložení plánovaného zvýšení daní může navíc eliminovat potřebu vyšších vládních výdajů a celkový dopad na dluh tak může být blízko nuly. Tak proč se kolem toho dělá tolik povyku?

Je možné, že zvyšování daní v Japonsku se tak intenzivně probírá kvůli monetární politice. Odložení daňových změn totiž může ukazovat, že monetární politika není v současné situaci dost silná na to, aby eliminovala dopad fiskálního utahování. Abe pak signalizuje, že růst nominálního produktu je pro něj důležitější než snížení míry zadlužení. Za povšimnutí stojí i to, že trhy jeho rozhodnutí vítaly. K podobnému vývoji už v minulosti došlo, např. v roce 2012 ve Velké Británii. Britská vláda tehdy zvolnila ve svém tempu fiskální konsolidace, aby Bank of England dostala prostor pro zvýšení nominálního růstu. Ekonomika skutečně ožila, ale míra zadlužení neklesla tak, jak se očekávalo.

Japonsko se nyní nalézá v extrémnější situaci než Velká Británie v roce 2011. Má třikrát vyšší míru zadlužení, silnější hrozbu deflace a větší rozsah QE. U Japonska je v sázce mnohem více. Zdá se, že Abe je pevně rozhodnut zintenzivnit léčbu, která doposud fungovala jen částečně. Alternativy vypadají dost problematicky a tak jeho postup dává smysl. Nemluví se však o tom, že taková kombinace ekonomických politik, která by dokázala zvednout japonskou ekonomiku a zároveň umožnit fiskální udržitelnost a stabilizaci rozvahy centrální banky, není možná. V tuto chvíli nejsou ani nejmenší známky toho, že by tato možnost poškozovala důvěru v japonskou měnu. Je ovšem možné, že jednou se tak bez většího varování stane.

Zdroj: FT, blog Gavyna Daviese


Čtěte více:

Americká duální ekonomika – svět splněných přání i otupělých nadějí
21.11.2014 6:30
Celkový pohled na americkou ekonomiku nabízí poměrně jasné kontury úsp...
Technická analýza: Prázdný den z pohledu makrodat přinese klid na měnových trzích
21.11.2014 9:31
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje při hladině denního pivotu 1,2542...

Váš názor
  • D L U H
    21.11.2014 15:24

    Dluh Japonska je hrozivý. A když se podíváme na demografický vývoj tamtéž, působí to ještě hrozivěji - za pár let nebude mít dluh kdo splácet, naopak přibudou davy penzistů žádající penze, lékařskou péči a pečovatele. Je to tedy v loji? No... Na druhou stranu BoJ tiskne jak o závod a za natištěné jeníky kupuje státní dluhopisy. Za 20 let bude státní dluh třeba i 400%. Ale jak moc to bude vadit, když 370% z toho bude v držení jiné odnože státu - centrální banky? Je to divné? Je to perverzní? To jistě ano. Ale ukazuje to, že dluh vlastně nakonec nemusí být problémem. Ono se problémem zřejmě stane něco jiného, protože takovéto metody mívají závažné konsekvence, ale dluh to možná nebude.
    D L U H
Aktuální komentáře
19.03.2025
21:19Jan Čermák: Fed protahuje pauzu a zpomaluje redukci bilance
21:04Americké akcie reagovaly na Fed pozitivně  
19:22Fed sazby nesnížil, čeká nižší růst ekonomiky a vyšší inflaci
17:45Kapitalismus má jednu vadu, socialismus jednu „ctnost“…
17:14Co řekne Fed na trumponomiku? Akcie před výsledkem jednání stoupají  
17:04Evropská komise nařídila americké firmě Apple otevřít svá zařízení konkurenci
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
15:59Evropská komise představila strategii na posílení obrany EU do roku 2030
15:29Evropská komise představila plán pro lepší přístup na kapitálové trhy
15:24Krugman: Nejistota a chaotičnost ze strany vlády znatelně ovlivňují ekonomiku
13:04Kaplan: Spojené státy potřebují důvěru v dolar
12:50Zlato zdolalo další rekord, jeho cena přesáhla 3045 dolarů za troyskou unci
11:48Eurostat: Inflace v EU se v únoru snížila na 2,7 procenta, klesla i v Česku
11:05Jak moc by nyní americké ekonomice pomohly nižší sazby? Možná nijak výrazně
10:22EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o splacení jistiny dluhopisů
9:06Rozbřesk: Německo schválilo historicky fiskální balíček. Dobrá zpráva pro českou ekonomiku
8:50Telefonát Trumpa s Putinem pozastavení bojů nepřinesl, v Turecku byl zadržen hlavní rival prezidenta Erdogana. Kontinentální Evropa otevře v červeném  
6:16Od pomalého k silnému: Německo je připraveno podpořit růst Evropy
18.03.2025
21:07Pokračování negativní ságy na trzích aneb geopolitické riziko zpět ve hře  
17:17Ziskovost firem vysoko nad růstovým trendem, podíl zisků na příjmech vysoko nad průměrem. Co to dohromady může znamenat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:30USA - Index filadelfského Fedu
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.