Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Ruský Gazprom hodlá v příštím roce snížit objem investic

    Ruský Gazprom hodlá v příštím roce snížit objem investic

    23.12.2014 13:35
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Správní rada ruského plynárenského gigantu Gazprom schválila investiční program pro příští rok v hodnotě 840,4 miliardy rublů. Oznámila to dnes firma. Investice by podle schváleného programu klesly z více než bilionu rublů plánového pro letošní rok. Gazprom však obvykle během roku investice rozšiřuje, původní plán pro letošek počítal s částkou 806 miliard rublů, upozornila agentura Reuters.

    Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem pro řadu evropských zemí včetně České republiky.

    Gazprom v pondělí odhadl, že jeho vývoz plynu do Evropské unie a do Turecka se letos sníží na 147 miliard metrů krychlových z loňských 162 miliard. V předchozí prognóze přitom počítal s mírnějším poklesem na 157 miliard krychlových metrů.

    Firma v pondělí rovněž oznámila, že vyslyší výzvu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby společně s dalšími velkými vývozci prodávala na domácím trhu devizy získané z prodeje plynu v zahraničí a pomohla tak rublu. Ruská měna letos zažila hluboký propad a k americkému dolaru od začátku roku ztrácí téměř polovinu hodnoty.

    Gazprom se po zrušení projektu plynovodu South Stream, který měl přivádět ruský plyn do střední Evropy, rozhodl přehodnotit strategii pro evropský trh. Šéf Gazpromu Alexej Miller na začátku prosince upozornil, že přístup Ruska k evropskému trhu s plynem se radikálně změní. Gazprom se podle něj už nebude starat o výstavbu infrastruktury pro rozvod ruského plynu po Evropské unii, potrubí nutné pro dodávky plynu konečným spotřebitelům tak budou muset zajistit evropské plynárenské podniky.

    Zdroje: Reuters, ČTK


    Čtěte více:

    Poptávka po ruském plynu klesá, Gazprom ho do EU a Turecka letos vyveze méně
    22.12.2014 15:04
    Gazprom předpokládá, že vývoz plynu do Evropské unie a Turecka letos d...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby
    11:07Maersk znovu navyšuje výhled. Těží z vyšších sazeb za přepravu i problémům v dodavatelských řetězcích
    10:15Čínská cenzura proniká do odpovědí amerických modelů umělé inteligence
    10:12Lenovo překvapilo rekordními tržbami. Akcie vystoupaly na historická maxima
    9:42Rozbřesk: Sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedu poklesly pod 40 %
    8:54Fed získal prostor k vyčkávání, geopolitická rizika však přetrvávají  
    5:57Analytický radar: AI příběh je po výsledkové sezoně ještě silnější. Favoritem zůstává Nvidia
    12.08.2026
    22:01S&P 500 po klidných inflačních datech posílil  
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    11:00EMU - HDP, q/q
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university