Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Ruská inflace akceleruje, rubl padá s levnou ropou

    Ruská inflace akceleruje, rubl padá s levnou ropou

    12.01.2015 15:20
    Autor: Michal Putna, Patria Online

    Ruský statistický úřad dnes zveřejnil finální údaje o růstu spotřebitelských cen za loňský prosinec, tedy měsíc, ve kterém vyvrcholila ruská měnová krize a rubl se podíval až k hranici 80 USDRUB.

    Podle konečných čísel se spotřebitelská inflace v prosinci m/m zvýšila o 2,6 %, očekávání 2,5 %, oproti 1,3 % v listopadu. V meziročním srovnání dosáhl růst cenové úrovně 11,4 %, zatímco v listopadu ceny rostly 9,1% tempem. Tyto údaje jsou na hony vzdálené 4% inflačnímu cíli centrální banky. Z inflačního reportu navíc vyplývá, že z velkých ruských měst se předvánoční nákup m/m nejvíce prodražil v Petrohradě (+ 3,5 %) a v Moskvě (+ 2,8 %).

    Při detailnějším pohledu je patrné, že meziměsíční růst spotřebitelských cen měla na svědomí především dražší elektronika (+ 12 %) a zahraniční dovolená (+ 17,6 %). Zdražily však také základní potraviny, za které domácnosti zaplatily v prosinci meziročně o 11,7 % více. Zejména u elektroniky a dovolené mimo Rusko se naplno projevil slabý kurz rublu.

    Co se ruské měny týče, tak dnes naplno odstartoval měnový trading na rublu po dlouhých prázdninách spojených s novým rokem a oslavou pravoslavných Vánoc. Vstup do nového roku však pro rubl nevypadá nijak růžově. S padající ropou (Brent minus 4 %) oslabuje také rubl, momentálně o 2,7 % na 62,9 USDRUB (na hladině 63 USDRUB je patrná jistá resistence).

    Dle analytiků z Goldman Sachs stále zůstávají ve hře opatření kapitálové kontroly, která by nařizovala velkým ruským společnostem konverzi exportních příjmů do rublů. Tímto krokem by mohl Kreml zajistit rublu jistou podporu a současně ochránit své devizové rezervy, které se kvůli loňským intervencím o více než 135 mld. USD snížily.

    Zdroj: Bloomberg, Goldman Sachs


    Čtěte více:

    ČR - Růst maloobchodu zůstává v režii aut
    12.01.2015 9:21
    I v listopadu byl hlavním motorem růstu maloobchodních tržeb motorist...
    Dolar po devíti letech nad 24 korunami
    12.01.2015 10:49
    Česká měna se na úvod týdne znovu dostává pod značný tlak. Spekulace ...
    Alcoa 4Q14 Preview - lakmusový papírek výsledkové sezóny
    12.01.2015 15:01
    Alcoa ve třetím kvartále vsadila karty na různé více či méně riskantní...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.08.2026
    16:06Rohlik.cz Finance II a.s. : Výroční zpráva společnosti
    16:04Bernstein: Ve světě je nový zdroj poptávky po kapitálu, probíhat bude postupný úpadek důvěryhodnosti amerických dluhopisů
    14:20Od května jsou akcie Alphabetu na ústupu. Skepsi vyvolaly odchody talentů, zpoždění nových modelů či rostoucí náklady
    12:21Braňo Soták: Po výtečné Nvidii nejsou čísla od Marvellu dost dobrá, akcie v premarketu padají o 8 %  
    12:16Advent a Stripe vzdaly snahu převzít za 53 miliard dolarů PayPal
    11:04Pozice akcií se před víkendem zhoršuje, Evropa jde ale vlastní cestou  
    10:47Perly týdne: Začátek konce Mag7?
    10:15Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta, ČSÚ snížil původní odhad
    9:57Nejbohatším Čechem je Strnad před Křetínským, oba výrazně zbohatli
    8:53Rozbřesk: Co bychom chtěli slyšet od šéfa Fedu v Jackson Hole a možná neuslyšíme
    8:27Venezuela možná opustí OPEC, Warsh vystoupí v Jackson Hole  
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?
    15:15Umělá inteligence nemusí Salesforce zničit. Naopak, může nastartovat jeho další růstovou fázi  
    14:39OPEC+ ztrácí vliv na ropný trh, zavřený Hormuz mu ukusuje z tržního podílu
    13:20Braňo Soták: Výsledky Nvidie jsou přehlídkou superlativů. Co víc si přát?  
    13:16UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL/ XS2188802404
    11:39Nvidia táhne vzhůru americké trhy, zatímco Evropa zaostává  
    10:31CrowdStrike překonal odhady nejen výsledky, ale i výhledem. Akcie jdou nahoru

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university