Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alcoa 4Q14 Preview - lakmusový papírek výsledkové sezóny

Alcoa 4Q14 Preview - lakmusový papírek výsledkové sezóny

12.01.2015 15:01
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Alcoa ve třetím kvartále vsadila karty na různé více či méně riskantní podniky. Většina ze sázek se zatím vyplácí. Hlavním tahounem růstu společnosti je orientace na letecký a vesmírný průmysl, kterým se společnost dostala k produkci zboží s vysokou marží. Zatímco jí to také pomáhá diverzifikovat produktové portfolio. Přestože se Alcoa již nenachází na seznamu konstituentů DJIA , očekávají se od společnosti dobré výsledky.

Společnost dnes po trhu bude oznamovat svoje výsledky za 4Q14. Firma bude svoje čtvrtletní výsledky zakládat na cenách hliníku na burze LME z 15. prosince. Průměrná cena hliníku ve 4Q14 vzrostla na 1 982 USD za metrickou tunu a je tak mezikvartálně o 0,5 % vyšší.

Přestože se cena na trhu LME mezi čtvrtletími příliš nezměnila, regionální prémie ovšem solidně rostly a to konkrétně na americkém středozápadě o 13,4 % qoq na 499 USD za metrickou tunu, v Evropě o 13,4 % qoq na 488 USD za tunu a na japonském trhu vzrostla prémie o 5,9 % qoq na 405 USD za tunu.

To by ve finále znamenalo podle společnosti Stifel průměrnou cenu hliníku Alcoa 2600 USD za tunu během čtvrtletí (což ve srovnání s minulým čtvrtletím 2550 USD za tunu představuje růst o 1,96 %).

Prémie rostou z různých důvodů - hlavními faktory jsou nabídka a poptávka. Při vysoké poptávce rostou prémie rychleji. Menší váhu mají pak náklady na dopravu a další náklady. Dá se tak odtušit, že největší zájem o hliník byl v Evropě a USA.

Přestože rostoucí ceny hliníku budou pravděpodobně hlavním pohonem růstu profitability, dlouhodobě bude pro společnost lepší pokud se postupně přeorientuje více na mid a downstream společnosti (příjmy v tomto segmentu by měly vzrůst už v roce 2014). Očekávání společnosti Stifel v oblasti ATOI z výrobků pro letecký průmysl jsou pozitivní. Čeká se yoy růst o 8 až 12 % v 4Q14. Dalším velkým odběratelem hliníku bude automobilový průmysl. Například konkrétně nový model Ford F150, který by měl na trh přijít v roce 2015 bude mít tělo celé z hliníku.

Alcoa také oznámila akvizici společnosti TITAN, která se zabývá výrobou titanových dílů. Firma je to malá, ale přesto demonstruje silný motiv Alcoa a snahu přeorientovat se na byznys kolem letadel a vesmírných programů, kde se dá počítat s vyšší marží.

Dalším důkazem o snaze se oprostit od nízkomaržové produkce je prodej cca. polovičního podílu v producentovi smaltovaných kovů a prodej těžebních a zpracovatelských podniků. Alcoa se od roku 2007 dosud zbavila smaltovací kapacity v objemu 1,3 milionu tun.

Analytici Stifel očekávají, že konec roku 2014 byl silným čtvrtletím hlavně díky neopadající poptávce z automobilového průmyslu
, kde se hliník začal masivně prosazovat kvůli své váze a tedy nižší spotřebě. V Evropě docházelo k růstu nákladů na energie, tento růst byl ovšem kompenzován růstem produktivity a nižšími cenami základních surovin.

Poptávka po hliníku měla v roce 2014 celkem vzrůstající tendenci hlavně v Severní Americe a také v Asii. To silně kontrastuje s poptávkou po oceli, která rostla nejpomalejším tempem za poslední dekádu. V roce 2015 se očekává, že růst poptávky po hliníku může zaznamenat růst až dvojciferným číslem. V následujícím grafu si můžete prohlédnout vývoj poptávky po hliníku v různých částech světa vyhlazenou dvanáctidenním klouzavým průměrem - žlutá - Asie, zelená - Evropa, modrá - Severní Amerika.

alu_demand

S očekáváním rostoucí poptávky firma posiluje i svoje výrobní kapacity ve výrobním závodě v Tennessee a investuje do rozšíření v objemu 275 milionů dolarů. Právě toto zařízení by mělo nakrmit rostoucí hlad po dílech v automobilovém průmyslu. Hotovo by mělo být již v polovině roku 2015. Podle zdrojů přímo z firmy má Alcoa již i kontrakty, které počítají se zvýšenou kapacitou tohoto zařízení.

0čekáváné výsledky za 4Q14
Pro čtvrtý kvartál roku 2014 se očekává podle Bloomberg Survey očištěný zisk na akcii ve výši 0,275 USD. Ti největší optimisté očekávají zisk na akcii dokonce ve výši 33 centů na akcii, pesimistická verze hovoří o 18 centech na akcii. Kdyby vyšla varianta s 27 centy, jednalo by se o meziroční růst o 584 %. To vypadá na papíře lákavě, ale je nutné si uvědomit, že to v tom minulém 4Q13 nevypadalo slavně, protože výsledek zahrnoval i odpis goodwillu kvůli skandálu s úplatky v Bahrajnu, kdy představitelé Alcoa upláceli představitele tohoto státu. Takže tento raketový růst je dílem spíše nízké srovnávací základny než reálného výkonu firmy.

Co se týče tržeb, taktéž se očekává meziročně růst okolo 8,4 % na 6,02 mld. USD. Nejoptimističtější odhad hovoří dokonce o 6,45 mld. USD a nejpesimističtější o tržbách v objemu “pouhých” 5,67 mld. USD.

Výzvy roku 2015
Největší výzva pro rok 2015 bude pro společnost hlavně zpomalující ekonomický růst světové ekonomiky. Ve vztahu k hliníku se tak nejvíce opakuje jméno Ruska. To je fakticky největší exportér hliníku na světě a má problémy s dostatečnými dodávkami energie a protože produkce hliníku je energeticky náročná, může to znamenat růst cen produkce hliníku.

Na druhé straně stojí Japonsko jakožto jeden z největší importérů hliníků, který nevykazuje reakce na podpůrný program vlády. Zpomalení růstu Japonska by znamenalo nižší import a nižší poptávku.

Tato rizika budou ovlivňovat do jisté míry výkon společnosti Alcoa v roce 2015. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na Čínu, jako největšího importéra hliníku.

Akcie společnosti v pátek zavřely na 16,11 USD. Dnes v pre-marketu posilují o 1,74 %.

alcoa_pre_m

Zdroj: Yahoo Finance, Bloomberg, Stifel, European Capital Markets Institute, The Street, Reuters


Čtěte více:

Výsledková sezóna USA začíná - Alcoa již v pondělí!
09.01.2015 12:00
V pondělí 12. ledna bude své výsledky reportovat společnost Alcoa Inc....
Fiat Chrysler - investiční trhák, nebo jen bezduché spojení?
09.01.2015 18:00
Automobilka Fiat Chrysler (FCA) v minulém roce prožila vskutku zajímav...
Evropská výsledková sezóna - firemní kalendář za 4Q
09.01.2015 13:14
Poslední evropská výsledková sezóna roku 2014 již klepe na dveře. Kter...
Samarasovy volební trumfy  – nižší daně a nová pracovní místa
12.01.2015 11:29
Řecký premiér Antonis Samaras slíbil urychlit ekonomický růst, snížit...

Váš názor
  • Alcoa a dolar
    12.01.2015 15:35

    Zdají se mi ty odhady při nejsilnějším dolaru ve 4.Q za několik posledních let nějak až přehnaně optimistické. :) 50 % tržeb Alcoa generuje v USA, zbytek v Evropě, Asii a jinde. Moc bych tomu nefandil, a to se netýká jenom Alcoa...
    Nyk Lísn
Aktuální komentáře
15.06.2021
11:44NET4GAS, s.r.o.: Informace o výplatě prvního úrokového výnosu CZ0003529786
11:41USA a EU se po pěti letech sporů ohledně výroby letadel dohodly na příměří
11:09Jaké akcie mají největší potenciál vydělávat podle učitele Warrena Buffetta?
10:52Akcie i eurodolar opatrně rostou před bohatým přídělem dat  
9:46Pro ČNB by bylo "rozumnější" v červnu sazby neměnit, domnívá se centrální bankéř Oldřich Dědek
9:19Vývoj na trhu bydlení je podle ČNB překvapivý. Spíše než opatření ČNB je třeba podpora nabídky
9:13Rozbřesk: Restart evropského průmyslu pokračuje. A zlotý nabírá ztráty i proti koruně
8:53Evropské burzy mohou zahajovat v plusu. Avast oznámil strategické partnerství a za týden se koná EGM Monety  
6:17Riskujeme další ztracenou dekádu nízkých investic, říká expert Fidelity. Pro zdravé oživení potřebujeme drobné investory na trhu
14.06.2021
22:29Nasdaq na novém rekordu  
18:58Komerční banka, a.s.: Navýšení podílu ve společnosti UPVEST
18:20Od 1. července se zmírní podmínky v maloobchodu a službách, v restauracích bude možná živá hudba
17:45EU spustila plán prodeje dluhopisů. Chce jimi překonat dopady pandemie
17:15Nevšední reakce amerických trhů na čínský úvěrový impuls
17:08Výnosy stouply, ale technologie se drží. Koruna nakonec bez zisků  
15:17Skupině EPPE z Křetínského holdingu EPH loni stoupl provozní zisk i tržby
15:12Akcioví gambleři si vyhlídli i pár titulů v Evropě. Hádat, co je zaujme, je divoká hra
13:26Týdenní výhled: Fed zachová podporu i s novou prognózou. Obrázek doplní nová data  
12:00Jsem pro zvýšení sazeb v červnu, říká centrální bankéř Holub. Nevidí důvody, proč jej odkládat
11:43Růst průmyslové výroby v EU v dubnu zpomalil na půl procenta, v ČR byl vyšší

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Oracle Corp (05/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m