Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn pátečního vývoje na světových burzách

Souhrn pátečního vývoje na světových burzách

19.01.2015 8:32
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR
Pražská burza poslední obchodní seanci minulého týdne zakončila v zeleném teritoriu, když index PX přidal 0,4 %.

Elektrárenská společnost ČEZ se opět dostala pod tlak - po dopoledním růstu titul nabral jižní směr a zastavil se až o 0,9 % níže na úrovni 578 .

Finanční sektor obchodoval smíšeně – Erste bank odepsala 0,3 % na 534,90 , Komerční banka rostla o 0,5 % na 4770 a pojišťovna VIG získala solidních 1,2 % na 1045 .

Defenzivním titulům se nadmíru dařilo – O2 přidalo 1,5 % na 228,90 , Pegas Nonwovens rostl o 2,8 % na 662,90 a Philip Morris získal 0,5 % na 10825 .

Beze změny na úrovni 64,30 zakončilo týden CETV, nedařilo se Fortuně se ztrátou 0,3 % a také Pivovarům Lobkowicz, jejichž akcie klesly o 0,6 %.

Evropa
Poměrně volatilní obchodování se odehrávalo na evropských akciových trzích poslední den minulého týdne, kdy indexy v průběhu dne několikrát změnily svůj směr. Velký růst burzy zaznamenaly před koncem seance, což nakonec znamená druhý ziskový den v řadě a celkově i zisk v rámci týdenní bilance. Celoevropský Euro Stoxx 50 tak přidal 1,4 %, britský FTSE 100 0,8 %, francouzský CA 40 1,3 % a německý DAX 1,4 %.

Zisky zaznamenaly zejména ropné a komoditní společnosti. Ropný sektor posílil o 3,2 %, když největší zájem investorů mířil na BP se ziskem 5,3 %, BG Group, jejíž akcie posílily o 3,9 % nebo Total a Eni, které zakončily obchodování 3,2 %, resp. 3,4 % nad čtvrtečním závěrem. Mezi komoditními společnostmi se nejvíce dařilo společnosti Glencore, která přidala 5 %, Anglo American se ziskem 3,8 % nebo Fresnillo, která posílila 3,5 %.

Podobně se vedlo automobilkám, kde Peugeot zpevnil o 2,2 % poté, co firma oznámila, že evropské prodeje vzrostly v minulém roce o 5,4 % na 13 mil. aut. Výrobce pneumatik Pirelli pak přidal 3,5 % a Volkswagen stejně jako BMW 2,8 %.

USA
Americké akcie v závěru páteční seance ukázaly svojí silu a po vzoru Evropy rostly přes 1%. Šok, který finančním trhům způsobila SNB se pomalu rozplývá a také ropa zaznamenala první týden, který přinesl růst. Nejvíce se tedy dařilo akciím energetickému sektoru. Akcie Exxonu a Chevronu rostly přes 2,4% a ještě lépe se dařilo akciím společností Halliburton (39,31 USD, 5,30%) a Newfield Exploration (25,91 USD, 10,26%), které rostly o 4,8% resp. o 10,13%.

Pouze Wall Mart a Caterpillar (84,02 USD, -0,36%) ztrácely z indexu Dow Jones , který si připsal přírůstek o 190 bodů a uzavřel na 17511 bodech, tedy o 1,10% silnější a podobně jako ostatní indexy na Wall Street přerušil pět dní trvající pokles. Index S&P 500 rostl o 1,34% a index Nasdaq přidal 1,39%. Nedařilo se akciím Goldman Sachs, které po zveřejnění výsledků klesly o 0,7%. Akcie Intelu, který zveřejnil výsledky ve čtvrtek po závěru trhu uzavřely na 36,45 USD a to znamenalo zpevnění o 0,7%.

Asie
Asijské akcie v pondělní obchodní seanci většinou posilovaly, hnané především akciemi těžařských firem. Příčinou je změna trendu ceny ropy a výsledek indexu důvěry spotřebitelů v USA, který vyskočil na 11leté maximum.

Index MSCI Asia Pacific přidal 0,6 procenta na 138,20 bodu. Japonský index Topix přidal 0,6 procenta. Podle hodnocení analytiků následovaly japonské akcie rallye na americkém Wall Streetu.

Australský index S&P / ASX 200 přidal 1 procento, novozélandský index NZX 50 pak 0,3 procenta. Jihokorejský akciový index Kospi posílil o 0,7 procenta.


Čtěte více:

Kolaps eurozóny se odkládá na rok 2017
16.01.2015 11:38
Mezi řadou ekonomů s negativním názorem na další vývoj v eurozóně může...
Draghi svou snahou vlastně říká, že eurozóna nemůže fungovat
16.01.2015 13:15
Evropské vedení to dokázalo. Jeho ekonomická politika je tak špatná, ž...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2025
17:12Nový normál: Tentokrát jinak?
15:54Diskont Evropy zůstává, ale ekonomika se začíná obracet. Příležitost pro investory?  
14:09Perly týdne: Nadšení z Googlu a třetina akcií v „medvědím trhu“
14:02Největší burzovní výpadek za roky: CME zastavila obchodování po poruše v datacentru
12:16Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
11:24Výpadek a zkrácené obchodování naznačují nevýrazný konec týdne  
11:16Jan Bureš: HDP znovu překvapilo pozitivně, česká ekonomika jede na "plný plyn"
10:38PODCAST Trhy & Bohatství: Průmyslové nemovitosti byly na investičním trhu léta popelkou, říká Milan Kratina
9:50Merz: Uděláme vše, aby nenastal „tvrdý předěl“ v automobilovém průmyslu
9:08Rozbřesk: ČNB zpřísňuje pravidla pro investiční hypotéky
8:45Výpadek na CME, Deutsche Boerse má zájem o Allfunds a evropský luxus se vrátí k růstu  
6:00Gundlach: Upínání se k úspěchům z minulosti je pro investora velkým nebezpečím, staré dolarové paradigma už nefunguje
27.11.2025
18:15Trhy se zatím chovají podobně, jako po roce 1997…
15:25DoubleLine Capital: Dluhopisy jsou hodně zranitelné, akcie tak maximálně na 40 % portfolia
14:58FT: Čínské firmy trénují modely AI v cizině, aby měly přístup k čipům od Nvidie
14:39UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
13:42Alibaba rozšiřuje nabídku produktů poháněných AI. Spustila prodej chytrých brýlí
13:22Doosan Škoda Power zmodernizuje další blok Elektrárny Opatovice
12:23Průzkum ČSOB: Optimismus firem a podnikatelů je na 3,5letém maximu
12:00Apple letos po 14 letech dodá více smartphonů než Samsung. Vedení si má udržet i v dalších letech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y