Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proruští separatisté a Machiavelliho rada

Proruští separatisté a Machiavelliho rada

17.02.2015 17:45
Autor: Michal Putna, Patria Online

Už jednou jsme se zamýšleli nad radami Machiavelliho a postupem ruského prezidenta Putina při anexi Krymu (ZDE). Od loňského jara se konflikt rozšířil a proruští separatisté si nárokují území na východě Ukrajiny. Současné napětí na rusko-ukrajinské hranici v mnohém připomíná středověké soupeření o území a moc a Machiavelli se proto jeví jako ideální průvodce aktuálním děním.

Minulý týden proběhl v Minsku celonoční maraton vyjednávání o příměří, který přinesl náznak naděje, že znepřátelené strany zastaví palbu a stáhnou těžké zbraně. Celou schůzku nejvyšších představitelů Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa zdramatizovali vůdci proruských separatistů z Donbasu Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij, kteří se odmítli pod dohodu podepsat. Nakonec (údajně na nátlak ruského prezidenta Putina) však s příměřím souhlasili a slíbili podmínky klidu zbraní dodržovat.

Příměří však nikdy v plném rozsahu nevstoupilo v platnost, přestřelky pokračují v okolí města Děbalceve, odkud také dnes hlásí ukrajinská armáda tvrdé boje o ovládnutí nádraží a přilehlých oblastí. Byli to přitom proruští separatisté, kteří hned první den po podpisu dohody o příměří vyhlásili nové podmínky klidu zbraní, které jdou za rámec minských mírových dohod. Tímto krokem se začalo příměří a především stažení těžké techniky hroutit. Ukrajinská armáda odmítá odvézt bojovou techniku a vyklidit tak pozice v situaci, kdy je odstřelována svými protivníky. Separatisté odmítají stažení zbraní, protože nesouhlasí s minskými podmínkami příměří, které již dříve podepsali. Situace se tak zacyklila a trvalý mír je v nedohlednu. Včera večer navíc německá kancléřka Merkelová a ukrajinský prezident Porošenko vyzvali v telefonické konferenci prezidenta Putina, aby přiměl proruské separatisty respektovat dojednané příměří a držet slovo.

Zde vstupuje na scénu Niccolo Machiavelli. Když Machiavelli v knize Vladař radí Lorenzovi Medicejskému, jak si udržet moc a získat přízeň lidu, věnuje se explicitně také dodržování smluvních vztahů a daného slova. Právě tato pasáž je mimořádně příhodná pro aktuální dění na východní Ukrajině.

Machiavelli píše, že: „Obezřetný vládce nemůže a ani nesmí držet slovo, jestliže se věrnost obrací proti němu a jestliže pominuly příčiny, proč slovo dával. Kdyby všichni lidé byli dobří, nebyla by dobrá tato rada. Ale jsou špatní, a sami by rovněž nedodrželi, co ti slíbili, a proto ani ty jim nemusíš sliby plnit. . . Vladaři nikdy neměli nouzi o vhodné záminky k porušení slova.“ Aktuální postup představitelů proruských separatistů jakoby věrně kopíroval Machiavelliho rady. Sjednané příměří bylo povstalci hned druhý den zpochybněno. Separatisté navíc odmítli klid zbraní v Děbalceve, o kterém tvrdí, že je uvnitř povstaleckého území, a proto se na ně příměří nevztahuje.

Radami Machiavelliho se patrně řídí také prezident Putin. Níže uvedená slova, napsaná v roce 1513, poměrně přesně vystihují jeho současnou politiku vůči Ukrajině: „Jistý současný panovník, kterého raději nebudu jmenovat, nehlásá nic jiného než mír a věrnost danému slovu, ale to i ono je mu solí v očích; kdyby totiž žil v míru, neměl by slávu, a kdyby plnil sliby, byl by už nejednou přišel o trůn“.

Dle (dnes zveřejněné) zprávy OSN si konflikt na východě Ukrajiny od prvních bojů v dubnu loňského roku vyžádal kolem 5660 mrtvých. Za posledních 14 dní se počet mrtvých zvýšil zhruba o 300, zraněno bylo od loňského dubna téměř 14.000 lidí. To všechno tři hodiny letadlem na východ od Prahy . . .

Zdroj: RTRS, ČTK


Čtěte více:

Alternativní scénář: Co se stane, když Řecko opustí eurozónu?
17.02.2015 13:00
Včerejší vyjednávání o nové podobě záchranného programu pro Řecko zkra...
IPO Recap - genetika potvrzuje, že je v kurzu, Invitae +11,25 %
17.02.2015 15:00
V sedmém týdnu jsme viděli reálně pět firem, některá IPO byla posunuta...
Z čeho by měl mít dluhopisový investor skutečně strach?
17.02.2015 14:50
Akciové indexy v USA letos posouvají svá historická maxima, a přihráva...

Váš názor
 •  
  18.02.2015 9:33

  Lepší by bylo, kdyby se pan Putna raději nezamýšlel, nebo alespoň k tématům, kterým nerozumí. Hned jeho druhá věta, že si proruští separatisté nárokují území na východě Ukrajiny, je buď velké nedorozumění pana Putny, nebo záměrně napsaná lež. Po obou jednáních v Minsku dnes už evropská veřejnost ví, že separatisté jsou ochotni zůstat na Ukrajině jako její součást, pouze chtějí získat nebo potvrdit větší autonomii, což už vlastně Merkelová s Hollandem akceptovali. Takže nikdo tu žádné území nenárokuje. Oni chtějí jenom to, co chtěli a dostali Baskové ve Španělsku, Skotové v Británii nebo frankofonní Kanaďané v Kanadě. Jak je vidět, jsou ochotni se smířit s tím, že nedostanou to, co tak diskutabilně dostali Kosovští Albánci od Evropy a USA v Kosovu na úkor územní celistvosti Srbska.
  penny
  • 18.02.2015 16:42

   Příspěvek byl smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
   ...
 •  
  18.02.2015 9:06

  nedávno jsem zde řekl,že nejlépe pro prašivenka a ten jeho ansambl v parlamentě ukrajiny by bylo,kdyby se separatistů zbavili a to tak aby jim řekli at teda i s těmi svými republikami táhnou za putinem.odřezali by tak hnijící maso od ryzí ukrajiny a zbavili by se páté kolony putina.
  BOB
  •  
   19.02.2015 22:15

   Tak přesně toto mě taky napadlo. Ale nespěchal bych, dokud se situace mírně neuklidní a Ukrajina trošku nevzpamatuje. Ono to tam možná povede přirozeným spádem. Už jen ta dělící linie je takový začátek.
   kadanfm
 • Ach jo Putnové...
  18.02.2015 8:58

  Psi štěkají a karavana táhne dál, vzdor všem Putnům.... Díky bohu...
  Johanson
 •  
  18.02.2015 6:47

  nevyvážený článek, zakomplexovaného chuáčka.
  jářku
  •  
   18.02.2015 8:29

   A což teprve tvoje reakce, ovcomrde.
   ..
 •  
  17.02.2015 18:19

  jeste ze se slovensti separatiste trhli zavcas. dnes by mohli byt obvinovani, ze kopou za putina.
  Azb
 • putin je chujlo a agresor
  17.02.2015 18:10

  SLÁVA UKRAJINĚ....SLÁVA HRDINŮM....SMRT RUSKÝM OKUPANTŮM
  bandera
 • putin je chujlo a agresor
  17.02.2015 18:09

  SLÁVA UKRAJINĚ....SMRT RUSKÝM OKUPANTŮM
  bandera
  • Re: putin je chujlo a agresor
   17.02.2015 21:07

   Bandera byl jak dobře známo kovaný fašoun a zvrhlík, tak není divu že tady takhle vykřikuje.
   ricochet
   •  
    18.02.2015 8:29

    Každou osobnost musíš hodnotit podle doby a situace ve které žila. Jinak bys musel říct, že Karel IV, který pořádal pogromy na židy, byl též kovaný fašoun a zvrhlík.
    ..
    •  
     18.02.2015 16:35

     Jo jasně, to je teda přirovnání že by se člověk potrhal smíchy. A jak budeš omlouvat Hitlera ty chytrej?
     ricochet
     •  
      19.02.2015 8:26

      S čím vlastně polemizuješ? Domníváš se že historické osoby máme hodnotit prizmatem dnešní doby? Jak bys tedy hodnotil pogromy na židy Karla IV? Já se kupřákladu domnívám, že pogrom na židy byl ve 14. století běžnou činností k vylepšení vládního rozpočtu a dobrý hospodář to tak prostě dělal. Stejně tak dobrý Ukrajinec v roce 1941 věšel bolševiky na stromy.
      ..
     • ricochet
      18.02.2015 19:22

      Že ti největší tupci mají potřebu hodnotit druhé. Banderovi připsali bolševici věci, co neudělal. Jinak postupně bránil napadenou ukrajinu proti němcům, rusům i polákům. Mstil se, ale nezačínal. Víš hovno o historii.
      VM
Aktuální komentáře
07.12.2022
11:54Monetární politika je teď „tvrdá, ale jednoduchá". Recesi předpovídat nelze, její šance je ale hodně vysoká, říká ekonom
11:51Hodnota evropských technologických firem letos klesla o 400 miliard dolarů
11:42Ekonomika EU rostla ve třetím čtvrtletí rostla o 0,4 procent a překonala odhady. Růst ale zpomalil
11:33Čínská data dalším varováním. Evropské akcie pod tlakem  
10:53Česká koruna podle průzkumu v příštích 12 měsících oslabí, forint bude sílit  
10:19Jan Bureš: Průmysl pod taktovkou automobilek šlape na brzdu
9:54EU napadne Čínu u WTO kvůli dvěma obchodním sporům týkajícím se dovozu z Litvy a patentových práv
9:41Obchodní bilance v říjnu skončila podeváté v řadě schodkem. Největší dopad mají stále vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů
9:28Demokraté podle odhadů ovládli volby v Georgii a získají většinu v americkém Senátu
9:25Stavební produkce v říjnu rostla. Počet zahájených bytů ale meziročně klesl o 27,7 procent
9:18Průmyslová produkce v říjnu meziměsíčně klesla o 3,7 procent. Automobilky se potýkaly s dílčím nedostatkem komponent
9:15Plán na ozbrojené útoky v Německu? Policie pozatýkala desítky extermistů
9:02Rozbřesk: Maloobchod ukazuje na další propad spotřeby
8:48Úrokové sazby hypoték stouply nepatrně, ukázal Hypoindex
8:48Z Wall Street přicházejí ponuré prognózy, Komerčka má novou cílovku a futures jsou dnes smíšené  
8:33Maďarský experiment skončil jako neudržitelný: vláda zrušila strop na ceny pohonných hmot
06.12.2022
22:07Nasdaq Composite odevzdal 2 %, META US -6,79 %  
18:11PPF měla v pololetí ztrátu 7,73 miliardy Kč. Zasáhl ji odchod z ruského bankovního trhu
17:41PEG amerických akcií znatelně nad historickým standardem, malé firmy při současných valuacích dosahovaly vyšší návratnosti
17:29Situace s pohonnými hmotami v Maďarsku je kritická, potřebuje vyšší dovoz. EU se neshodla na blokaci peněz z fondů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Campbell Soup Co (10/22 Q1, Bef-mkt)
GameStop Corp (10/22 Q3, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Thor Industries Inc (10/22 Q1, Bef-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Devizové rezervy, mld. USD
11:00EMU - HDP, q/q