Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Druhé kolo zátěžových testů: Americké banky dychtí po rozdávání peněz akcionářům

Druhé kolo zátěžových testů: Americké banky dychtí po rozdávání peněz akcionářům

12.03.2015 17:45
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Americká centrální banka včera zveřejnila výsledky druhého kola zátěžových testů. Navázala tak na první rundu z minulého týdne, kdy investory navnadila konstatováním, že v sítu přísných kvantitativních požadavků neuvízla jediná finanční instituce (více ZDE). Umně tak natočila záře reflektorů na výsledkové pódium druhého kola zátěžových testů. Právě v něm totiž na přetřes přišla kvalitativní stránka interních operací samotných bank. Klíčovou součástí pak byl vliv navrhovaných kapitálových plánů na sledované kapitálové ukazatele (jádrový Tier 1 poměr, Leverage poměr…) v modelovaných scénářích ekonomického šoku.

Bez velkého napínání můžeme prozradit, že i druhé kolo skončilo nebývalým úspěchem. Přesto ohlédnutí začněme u poražených. Těmi hlavními jsou Deutsche Bank Trust a Santander Holdings USA, proti jejichž kapitálovým plánům Fed s ohledem na možné komplikace vznesl námitky (čti zatrhl avizované plány). Úplně čisté svědomí nemá ani Bank of America (DIP). Vůči jejímu kapitálovému plánu Fed sice námitku nevznesl, přesto nebyl zcela spokojený s interními procesy banky. I proto požaduje úpravy v některých modelech a odstranění chyb v rámci kontroly. Po nápravě nedostatků pak Bank of America do konce září znovu předloží svůj kapitálový plán ke schválení. Pozornost pak zaslouží ještě trio velkých amerických bank – Goldman Sachs, Morgan Stanley a JPMorgan. Všechny tři totiž (kapitálovým plánům navzdory) úspěšně splnily minimální požadavky pro kapitálové ukazatele v jednotlivých zátěžových scénářích, avšak klesly alespoň v jedné proměnné pod požadované regulatorní minimum. Své kapitálové plány tak byly nuceny revidovat do podoby, se kterou již Fed souhlasil.

Celkově má však druhé kolo zátěžových testů daleko více vítězů než poražených. Dokumentují to právě zveřejněné kapitálové plány amerických bank. Ty jsou totiž ve srovnání s loňským rokem výrazně štědřejší. Finanční domy akcionářům ve sledovaném roce (2Q15 – 1Q16) plánují vrátit 72 % očekávaných zisků, když lehce více než 25 % připadne na dividendy, necelých 47 % dodají akciové odkupy. Finální číslo je o 2 % vyšší, než předpokládaly konsensuální odhady a dokonce o sedm procent vyšší než při loňských zátěžových testech. Vůbec nejlépe si jako skupina vedly karetní společnosti (např. American Express, Capital One Financial, Discover Financial Services), u nichž průměrný výplatní poměr (dividendy + zpětný odkup) vyšplhal na hladinu 97 %. Také další metrika v podobě efektivního výnosu meziročně narostla, a to na 5,8 % (dividenda 2 %, odkupy 3,8 %). Výše uvedená čísla tak jenom dokreslují přívětivý obrázek rostoucí kapitálové síly amerických bank, které mohou zisky využít směrem k akcionářům namísto jejich zadržování.

Kompletní přehled výsledků druhého kola zátěžových bank shrnuje tabulka níže:

fed1


Čtěte více:

Výsledky prvního kola zátěžových testů Fedu
06.03.2015 17:10
Fed včera zveřejnil výsledky prvního kola zátěžových testů, kterými od...

Váš názor
  •  
    13.03.2015 9:04

    název je trochu špatný, banka nikdy nedychtí rozdávat peníze, spíš naopak, dychtí naopak akcionáři
    sid_cz
Aktuální komentáře
16.04.2026
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:04Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu
8:56Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 31.3.2026 (1Q 2026)
8:50CSG získává velkou zakázku, ECB bude se sazbami vyčkávat a Madison Air Solutions vstoupila na burzu  
6:01Analytický radar: Colt CZ roste díky vyšší marži, širší integraci i stabilnějšímu byznysu
15.04.2026
22:01S&P 500 dosáhl nového maxima díky naději na dohodu s Íránem  
17:44Čeká se znatelná zisková akcelerace, trh rotoval k defenzivě a energetice, cení se hodnotové akcie
15:30Zveme Vás na AUTOMOBILOVÉ KLENOTY 2026! Víkend, kdy se automobilová historie mění v umění
15:05Akcie Aixtronu jsou hitem. Po zlepšeném výhledu vystřelily na 25leté maximum
14:28Odhady Wall Street překonala i Morgan Stanley. Tradingová divize vykázala rekordní tržby
13:32Zisk Bank of America stoupl o 17 procent, překonal odhady
13:28Anthropic láká investory. Valuace by mohla přesáhnout 800 miliard dolarů
11:53Komentář analytika: ASML zvyšuje výhled tržeb na rok 2026, AI dál tlačí poptávku  
10:52Dvouciferný propad akcií Hermes a Kering: slabší výsledky a konflikt na Blízkém východě
10:30Americké trhy téměř na maximech díky technologiím, Írán už není zátěží  
9:47ASML zvyšuje výhled tržeb díky boomu AI. Slabší Q2 a geopolitika ale zůstávají rizikem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m