Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky prvního kola zátěžových testů Fedu

Výsledky prvního kola zátěžových testů Fedu

06.03.2015 17:10
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Fed včera zveřejnil výsledky prvního kola zátěžových testů, kterými od roku 2009 každoročně procházejí americké banky. Samotné výsledky skončily úspěchem, když vůbec poprvé v sítu přísných nároků centrální banky neuvízla jediná finanční instituce. Dokonce i hříšník loňského roku Zions Bancorp přesvědčil regulátora o dostatečném zlepšení své bilance a (sice s odřenýma ušima) splnil požadovaná kritéria testování.

Obecně testování zaměřilo svou pozornost na úvěrová portfolia a kapitálovou přiměřenost bank. Regulatorní minimum u jádrového Tier 1 kapitálu* bylo v zátěžových scénářích nastaveno na 5 % z RWA, u jádrového Tier 1 leverage poměru** to byly 4 %. Předmětné období, vůči kterému se vývoj vybraných ukazatelů modeloval, bylo ohraničeno posledními kvartály loňského a příštího roku (tedy 9 čtvrtletí). Ukazatele bank pak byly testovány v rámci vážného a velmi vážného scénáře ekonomického šoku.

i) Scénář vážného ekonomického šoku například modeloval růst míry nezaměstnanosti až k úrovni 8 % či mírnou recesi. Jedním z výchozích předpokladů byl také úprk z dluhopisového trhu, který by se ještě v roce 2015 projevil v rychlém růstu krátkodobých úrokových sazeb k úrovni 2,5 %, s posunem k hladině 5,3 % na konci roku 2017. U dluhopisů s dlouhodobější maturací by dynamika nárůstu byla mírnější. Právě v povaze vývoje dluhopisů nalezneme klíčový rozdíl oproti podobě vážného ekonomického šoku z loňska. Ten totiž počítal s ostřejším sklonem výnosové křivky v důsledku prudšího růstu sazeb na dlouhodobých dluhopisech. Pro letošek předpokládaná plošší křivka zásadním způsobem ovlivňuje náklady financování bank a především zhoršuje čistou úrokovou marži. Druhý výraznější rozdíl představuje prudší tempo modelovaného růstu inflace. Na rozdíl od loňských testů by se tak CPI mělo ve 3Q15 vyšplhat na 4 % (dvojnásobek vrcholu loňského scénáře).

ii) U velmi vážného ekonomického šoku byly testované parametry ještě o poznání přísnější. Počítalo se např. s vrcholem nezaměstnanosti na úrovni 10 %, s propadem reálného HDP o 4,5 % proti úrovni z 3Q14, nebo nárůstem míry inflace měřené skrze CPI na 4,3 % (loňský scénář počítal s 1,6 %). V modelu poté nechyběla ani prudká, až šedesátiprocentní korekce cen akciových trhů (loni 50 %), či propad cen nemovitostí o 25 %. Velmi vážný ekonomický šok počítal také s recesí v eurozóně a Japonsku, stejně jako se zpomalením ekonomického růstu na rozvíjejících se trzích v Asii.

Vybrané banky (JPMorgan, Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Wells Fargo) pak musely nad rámec hypotetických potíží spojených s krizovými scénáři čelit ještě globálnímu ekonomickému šoku. Skrze něj bylo do ekonomického prostředí implementováno výrazné zhoršení podmínek na finančních trzích. Mezi negativní faktory bylo tímto způsobem včleněno vysychání likvidity, či nárůst kreditního rizika a rizikových prémií. Kromě toho pak bankovní šestice společně se dvěma velkými custodiany v podobě Bank of NY Mellon a State Street prošla rovněž zátěžovou zkouškou v podobě náhlého a nepředvídatelného kolapsu jedné z velkých obchodních protistran.

Výsledek testování

Zásadní informaci, že veškeré účastněné banky zátěžovými testy prošly, jsme již v úvodu předestřeli. I přesto za pozornost stojí hned několik konkrétností. Agregovaný jádrový Tier 1 poměr dosahuje v současnosti (3Q14) 11,9 % z RWA (proti 11,5 % při předchozím testování). Ve velmi vážném krizovém scénáři by agregovaná kapitálová přiměřenost klesla na stále solidních 8,2 % (při přepočtu pomocí poměru Common equity tier 1*** hodnota dosáhla 7,6 %), tedy bezpečně nad minimálními 5 % a rovněž nad regulatorním minimem 7 % v rámci Basel III. Jedná se také meziročně o 60 bps lepší číslo, což je odrazem navýšení jádrového Tier 1 kapitálu nad hladinu jednoho bilionu dolarů. Celkové odhadované ztráty by v rámci bankovního systému dosáhly během sledované periody souhrnné výše 490 mld. USD (501 mld. USD loni). Největší krajíc by ze ztráty jako už tradičně připadl na půjčky, na nichž by banky odepsaly 340 mld. USD.

Včera zveřejněné závěry testování představují předehrávku výsledkům druhého kola, které se dozvíme v příštím týdnu. Fed v rámci nich rozhoduje o schválení či naopak zamítnutí bankami předložených kapitálových plánů.

* jádrový kapitál se z větší části shoduje s vlastním jměním + zadrženým ziskem.
** leverage poměr je definován jako poměr vlastního (Tier 1) kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv.
*** Common equity tier 1 poměr se od jádrového Tier 1 poměru liší některými započtenými třídami kapitálu. Navíc zohledňuje postupnou implementaci regulatorních požadavků v rámci balíčku Basel III.Čtěte více:

Jsou Američané výjimeční?
06.03.2015 13:00
Americký prezident Barack Obama často tvrdí, že Američané jsou výjimeč...
Americký trh práce znovu posílá skvělá čísla, aspoň na poli zaměstnanosti
06.03.2015 14:45
Data z amerického trhu práce za leden velmi pozitivně překvapila a dal...
Zahraniční obchod USA zůstává silně v deficitu, oproti prosinci se ale zlepšil
06.03.2015 14:52
Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v lednu snížil na 41,2...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.10.2022
22:11Nasdaq Composite ztratil 3,8 %, AMD -13,87 %  
17:54Monetární kontrakce, akcie a cestování v čase
17:16Závěr týdne v červeném s přispěním dat i Fedu  
16:05Výrobci čipů očekávají „dechberoucí“ pokles poptávky kvůli hrozící recesi
15:14Překvapivý pokles nezaměstnanosti v USA. Naděje na otočku Fedu znovu chladnou
14:17Perly týdne: Není ochlazení jako ochlazení, ideál energetických firem a akciová bezpečná útočiště
13:12Sláva, či prokletí přírodního bohatství? Nizozemci by mohli vyprávět
11:57Trhy dopoledne jen přešlapují a přejí si slabá makrodata  
11:48EUC a.s.: Informace o úrokové sazbě na 10. úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
11:29ECB se obává problémů bank. Znovu brzdí bonusy i dividendy
11:10AMD: Poptávková nákaza se šíří dál (komentář analytika)  
10:49Jan Bureš: Průmysl překvapil lehce pozitivně, výhled je však velmi nejistý
10:16Zahraniční obchod je sedmý měsíc v deficitu, v srpnu měl schodek 28,2 mld. Kč
10:13Stavební výroba v Česku v srpnu zmírnila meziroční pokles na 0,4 procenta
10:06Průmysl v srpnu překvapivě zrychlil růst na 7,2 procenta
9:46Jak reagují české akcie na daň z nadměrných zisků: ČEZ propadá, banky drží
9:38Akciové trhy, ekonomika, investiční tipy. Příhlaste se na setkání s analytikem a makléřem v úterý 11.10. v Olomouci
9:12Řada penzijních fondů byla jen hodiny od krachu, objasňuje britská centrální banka zásah na trhu dluhopisů
9:09Rozbřesk: Tuzemská ekonomika dále šlape na brzdu
9:05Samsungu poprvé za téměř tři roky klesl čtvrtletní provozní zisk

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC (Bef-mkt)
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Devizové rezervy, mld. USD
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst