Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky prvního kola zátěžových testů Fedu

Výsledky prvního kola zátěžových testů Fedu

06.03.2015 17:10
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Fed včera zveřejnil výsledky prvního kola zátěžových testů, kterými od roku 2009 každoročně procházejí americké banky. Samotné výsledky skončily úspěchem, když vůbec poprvé v sítu přísných nároků centrální banky neuvízla jediná finanční instituce. Dokonce i hříšník loňského roku Zions Bancorp přesvědčil regulátora o dostatečném zlepšení své bilance a (sice s odřenýma ušima) splnil požadovaná kritéria testování.

Obecně testování zaměřilo svou pozornost na úvěrová portfolia a kapitálovou přiměřenost bank. Regulatorní minimum u jádrového Tier 1 kapitálu* bylo v zátěžových scénářích nastaveno na 5 % z RWA, u jádrového Tier 1 leverage poměru** to byly 4 %. Předmětné období, vůči kterému se vývoj vybraných ukazatelů modeloval, bylo ohraničeno posledními kvartály loňského a příštího roku (tedy 9 čtvrtletí). Ukazatele bank pak byly testovány v rámci vážného a velmi vážného scénáře ekonomického šoku.

i) Scénář vážného ekonomického šoku například modeloval růst míry nezaměstnanosti až k úrovni 8 % či mírnou recesi. Jedním z výchozích předpokladů byl také úprk z dluhopisového trhu, který by se ještě v roce 2015 projevil v rychlém růstu krátkodobých úrokových sazeb k úrovni 2,5 %, s posunem k hladině 5,3 % na konci roku 2017. U dluhopisů s dlouhodobější maturací by dynamika nárůstu byla mírnější. Právě v povaze vývoje dluhopisů nalezneme klíčový rozdíl oproti podobě vážného ekonomického šoku z loňska. Ten totiž počítal s ostřejším sklonem výnosové křivky v důsledku prudšího růstu sazeb na dlouhodobých dluhopisech. Pro letošek předpokládaná plošší křivka zásadním způsobem ovlivňuje náklady financování bank a především zhoršuje čistou úrokovou marži. Druhý výraznější rozdíl představuje prudší tempo modelovaného růstu inflace. Na rozdíl od loňských testů by se tak CPI mělo ve 3Q15 vyšplhat na 4 % (dvojnásobek vrcholu loňského scénáře).

ii) U velmi vážného ekonomického šoku byly testované parametry ještě o poznání přísnější. Počítalo se např. s vrcholem nezaměstnanosti na úrovni 10 %, s propadem reálného HDP o 4,5 % proti úrovni z 3Q14, nebo nárůstem míry inflace měřené skrze CPI na 4,3 % (loňský scénář počítal s 1,6 %). V modelu poté nechyběla ani prudká, až šedesátiprocentní korekce cen akciových trhů (loni 50 %), či propad cen nemovitostí o 25 %. Velmi vážný ekonomický šok počítal také s recesí v eurozóně a Japonsku, stejně jako se zpomalením ekonomického růstu na rozvíjejících se trzích v Asii.

Vybrané banky (JPMorgan, Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Wells Fargo) pak musely nad rámec hypotetických potíží spojených s krizovými scénáři čelit ještě globálnímu ekonomickému šoku. Skrze něj bylo do ekonomického prostředí implementováno výrazné zhoršení podmínek na finančních trzích. Mezi negativní faktory bylo tímto způsobem včleněno vysychání likvidity, či nárůst kreditního rizika a rizikových prémií. Kromě toho pak bankovní šestice společně se dvěma velkými custodiany v podobě Bank of NY Mellon a State Street prošla rovněž zátěžovou zkouškou v podobě náhlého a nepředvídatelného kolapsu jedné z velkých obchodních protistran.

Výsledek testování

Zásadní informaci, že veškeré účastněné banky zátěžovými testy prošly, jsme již v úvodu předestřeli. I přesto za pozornost stojí hned několik konkrétností. Agregovaný jádrový Tier 1 poměr dosahuje v současnosti (3Q14) 11,9 % z RWA (proti 11,5 % při předchozím testování). Ve velmi vážném krizovém scénáři by agregovaná kapitálová přiměřenost klesla na stále solidních 8,2 % (při přepočtu pomocí poměru Common equity tier 1*** hodnota dosáhla 7,6 %), tedy bezpečně nad minimálními 5 % a rovněž nad regulatorním minimem 7 % v rámci Basel III. Jedná se také meziročně o 60 bps lepší číslo, což je odrazem navýšení jádrového Tier 1 kapitálu nad hladinu jednoho bilionu dolarů. Celkové odhadované ztráty by v rámci bankovního systému dosáhly během sledované periody souhrnné výše 490 mld. USD (501 mld. USD loni). Největší krajíc by ze ztráty jako už tradičně připadl na půjčky, na nichž by banky odepsaly 340 mld. USD.

Včera zveřejněné závěry testování představují předehrávku výsledkům druhého kola, které se dozvíme v příštím týdnu. Fed v rámci nich rozhoduje o schválení či naopak zamítnutí bankami předložených kapitálových plánů.

* jádrový kapitál se z větší části shoduje s vlastním jměním + zadrženým ziskem.
** leverage poměr je definován jako poměr vlastního (Tier 1) kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv.
*** Common equity tier 1 poměr se od jádrového Tier 1 poměru liší některými započtenými třídami kapitálu. Navíc zohledňuje postupnou implementaci regulatorních požadavků v rámci balíčku Basel III.



Čtěte více:

Jsou Američané výjimeční?
06.03.2015 13:00
Americký prezident Barack Obama často tvrdí, že Američané jsou výjimeč...
Americký trh práce znovu posílá skvělá čísla, aspoň na poli zaměstnanosti
06.03.2015 14:45
Data z amerického trhu práce za leden velmi pozitivně překvapila a dal...
Zahraniční obchod USA zůstává silně v deficitu, oproti prosinci se ale zlepšil
06.03.2015 14:52
Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v lednu snížil na 41,2...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů