Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky prvního kola zátěžových testů Fedu

Výsledky prvního kola zátěžových testů Fedu

06.03.2015 17:10
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Fed včera zveřejnil výsledky prvního kola zátěžových testů, kterými od roku 2009 každoročně procházejí americké banky. Samotné výsledky skončily úspěchem, když vůbec poprvé v sítu přísných nároků centrální banky neuvízla jediná finanční instituce. Dokonce i hříšník loňského roku Zions Bancorp přesvědčil regulátora o dostatečném zlepšení své bilance a (sice s odřenýma ušima) splnil požadovaná kritéria testování.

Obecně testování zaměřilo svou pozornost na úvěrová portfolia a kapitálovou přiměřenost bank. Regulatorní minimum u jádrového Tier 1 kapitálu* bylo v zátěžových scénářích nastaveno na 5 % z RWA, u jádrového Tier 1 leverage poměru** to byly 4 %. Předmětné období, vůči kterému se vývoj vybraných ukazatelů modeloval, bylo ohraničeno posledními kvartály loňského a příštího roku (tedy 9 čtvrtletí). Ukazatele bank pak byly testovány v rámci vážného a velmi vážného scénáře ekonomického šoku.

i) Scénář vážného ekonomického šoku například modeloval růst míry nezaměstnanosti až k úrovni 8 % či mírnou recesi. Jedním z výchozích předpokladů byl také úprk z dluhopisového trhu, který by se ještě v roce 2015 projevil v rychlém růstu krátkodobých úrokových sazeb k úrovni 2,5 %, s posunem k hladině 5,3 % na konci roku 2017. U dluhopisů s dlouhodobější maturací by dynamika nárůstu byla mírnější. Právě v povaze vývoje dluhopisů nalezneme klíčový rozdíl oproti podobě vážného ekonomického šoku z loňska. Ten totiž počítal s ostřejším sklonem výnosové křivky v důsledku prudšího růstu sazeb na dlouhodobých dluhopisech. Pro letošek předpokládaná plošší křivka zásadním způsobem ovlivňuje náklady financování bank a především zhoršuje čistou úrokovou marži. Druhý výraznější rozdíl představuje prudší tempo modelovaného růstu inflace. Na rozdíl od loňských testů by se tak CPI mělo ve 3Q15 vyšplhat na 4 % (dvojnásobek vrcholu loňského scénáře).

ii) U velmi vážného ekonomického šoku byly testované parametry ještě o poznání přísnější. Počítalo se např. s vrcholem nezaměstnanosti na úrovni 10 %, s propadem reálného HDP o 4,5 % proti úrovni z 3Q14, nebo nárůstem míry inflace měřené skrze CPI na 4,3 % (loňský scénář počítal s 1,6 %). V modelu poté nechyběla ani prudká, až šedesátiprocentní korekce cen akciových trhů (loni 50 %), či propad cen nemovitostí o 25 %. Velmi vážný ekonomický šok počítal také s recesí v eurozóně a Japonsku, stejně jako se zpomalením ekonomického růstu na rozvíjejících se trzích v Asii.

Vybrané banky (JPMorgan, Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Wells Fargo) pak musely nad rámec hypotetických potíží spojených s krizovými scénáři čelit ještě globálnímu ekonomickému šoku. Skrze něj bylo do ekonomického prostředí implementováno výrazné zhoršení podmínek na finančních trzích. Mezi negativní faktory bylo tímto způsobem včleněno vysychání likvidity, či nárůst kreditního rizika a rizikových prémií. Kromě toho pak bankovní šestice společně se dvěma velkými custodiany v podobě Bank of NY Mellon a State Street prošla rovněž zátěžovou zkouškou v podobě náhlého a nepředvídatelného kolapsu jedné z velkých obchodních protistran.

Výsledek testování

Zásadní informaci, že veškeré účastněné banky zátěžovými testy prošly, jsme již v úvodu předestřeli. I přesto za pozornost stojí hned několik konkrétností. Agregovaný jádrový Tier 1 poměr dosahuje v současnosti (3Q14) 11,9 % z RWA (proti 11,5 % při předchozím testování). Ve velmi vážném krizovém scénáři by agregovaná kapitálová přiměřenost klesla na stále solidních 8,2 % (při přepočtu pomocí poměru Common equity tier 1*** hodnota dosáhla 7,6 %), tedy bezpečně nad minimálními 5 % a rovněž nad regulatorním minimem 7 % v rámci Basel III. Jedná se také meziročně o 60 bps lepší číslo, což je odrazem navýšení jádrového Tier 1 kapitálu nad hladinu jednoho bilionu dolarů. Celkové odhadované ztráty by v rámci bankovního systému dosáhly během sledované periody souhrnné výše 490 mld. USD (501 mld. USD loni). Největší krajíc by ze ztráty jako už tradičně připadl na půjčky, na nichž by banky odepsaly 340 mld. USD.

Včera zveřejněné závěry testování představují předehrávku výsledkům druhého kola, které se dozvíme v příštím týdnu. Fed v rámci nich rozhoduje o schválení či naopak zamítnutí bankami předložených kapitálových plánů.

* jádrový kapitál se z větší části shoduje s vlastním jměním + zadrženým ziskem.
** leverage poměr je definován jako poměr vlastního (Tier 1) kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv.
*** Common equity tier 1 poměr se od jádrového Tier 1 poměru liší některými započtenými třídami kapitálu. Navíc zohledňuje postupnou implementaci regulatorních požadavků v rámci balíčku Basel III.Čtěte více:

Jsou Američané výjimeční?
06.03.2015 13:00
Americký prezident Barack Obama často tvrdí, že Američané jsou výjimeč...
Americký trh práce znovu posílá skvělá čísla, aspoň na poli zaměstnanosti
06.03.2015 14:45
Data z amerického trhu práce za leden velmi pozitivně překvapila a dal...
Zahraniční obchod USA zůstává silně v deficitu, oproti prosinci se ale zlepšil
06.03.2015 14:52
Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v lednu snížil na 41,2...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2024
11:06Koruna posiluje po slovní intervenci, akcie dopoledne bez jasného směru  
10:01FIXED.zone loni navýšil obrat o 18 pct a dosáhl EBITDA 24 mil. Kč
9:10Rozbřesk: Některé potraviny dál zlevňují, co to znamená pro únorovou inflaci?
8:52Sněmovna dnes bude projednávat lex ČEZ, bitcoin překonal hranici 57 000 USD a futures jsou v červeném  
6:06FX Strategie: Slabší inflace v eurozóně vs. silná konjunkturální data v USA, koruna nadále v defenzivě  
26.02.2024
17:39Ekonomický cyklus a zisky obchodovaných firem – historie a následující roky
17:10Dluhopisy korigují pátek, akcie jsou na tom odpoledne smíšeně  
16:47Německo upraví zákony a otevře cestu technologii zachycování uhlíku
15:03Spotřeba plynu v ČR byla loni nejnižší od roku 1992, meziročně klesla o 10,4 %
15:01Týdenní výhled: Průzkumy ekonomické aktivity, reportují američtí prodejci náhradních dílů  
14:52Bloomberg: Znečišťovatelé v Jižní Koreji profitují z emisních povolenek
14:21Deloitte: Počet fúzí a akvizic v Evropě a Velké Británii loni klesl o 24 procent
13:40Než otevře Wall Street: Berkshire Hathaway, Intuitive Machines, Li Auto  
12:54MakroMixér s ekonomem a velvyslancem při OECD Alešem Chmelařem: Proč v Česku propadají reálné mzdy, inspirovat se Koreou a euro je racionální?
12:25Pro akcie i korunu lehce červený start týdne  
11:10Kontrariánské sázky na technologie
9:09Rozbřesk: Akcie od začátku roku výrazně překonávají dluhopisy
8:56Futures jsou v úvodu týdne oparné. Fitch zlepšila výhled českého ratingu a Buffettova Berkshire dosáhla rekordního zisku  
8:38Berkshire Hathaway investorské ikony Warrena Buffetta loni dosáhla rekordního zisku. Ač si stěžoval na málo vhodných příležitostí a hromadil hotovost
8:30Fitch zlepšila výhled českého ratingu na stabilní. Oceňuje pokles inflace i opatření ke snížení schodku rozpočtu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board