Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky prvního kola zátěžových testů Fedu

Výsledky prvního kola zátěžových testů Fedu

6.3.2015 17:10
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Fed včera zveřejnil výsledky prvního kola zátěžových testů, kterými od roku 2009 každoročně procházejí americké banky. Samotné výsledky skončily úspěchem, když vůbec poprvé v sítu přísných nároků centrální banky neuvízla jediná finanční instituce. Dokonce i hříšník loňského roku Zions Bancorp přesvědčil regulátora o dostatečném zlepšení své bilance a (sice s odřenýma ušima) splnil požadovaná kritéria testování.

Obecně testování zaměřilo svou pozornost na úvěrová portfolia a kapitálovou přiměřenost bank. Regulatorní minimum u jádrového Tier 1 kapitálu* bylo v zátěžových scénářích nastaveno na 5 % z RWA, u jádrového Tier 1 leverage poměru** to byly 4 %. Předmětné období, vůči kterému se vývoj vybraných ukazatelů modeloval, bylo ohraničeno posledními kvartály loňského a příštího roku (tedy 9 čtvrtletí). Ukazatele bank pak byly testovány v rámci vážného a velmi vážného scénáře ekonomického šoku.

i) Scénář vážného ekonomického šoku například modeloval růst míry nezaměstnanosti až k úrovni 8 % či mírnou recesi. Jedním z výchozích předpokladů byl také úprk z dluhopisového trhu, který by se ještě v roce 2015 projevil v rychlém růstu krátkodobých úrokových sazeb k úrovni 2,5 %, s posunem k hladině 5,3 % na konci roku 2017. U dluhopisů s dlouhodobější maturací by dynamika nárůstu byla mírnější. Právě v povaze vývoje dluhopisů nalezneme klíčový rozdíl oproti podobě vážného ekonomického šoku z loňska. Ten totiž počítal s ostřejším sklonem výnosové křivky v důsledku prudšího růstu sazeb na dlouhodobých dluhopisech. Pro letošek předpokládaná plošší křivka zásadním způsobem ovlivňuje náklady financování bank a především zhoršuje čistou úrokovou marži. Druhý výraznější rozdíl představuje prudší tempo modelovaného růstu inflace. Na rozdíl od loňských testů by se tak CPI mělo ve 3Q15 vyšplhat na 4 % (dvojnásobek vrcholu loňského scénáře).

ii) U velmi vážného ekonomického šoku byly testované parametry ještě o poznání přísnější. Počítalo se např. s vrcholem nezaměstnanosti na úrovni 10 %, s propadem reálného HDP o 4,5 % proti úrovni z 3Q14, nebo nárůstem míry inflace měřené skrze CPI na 4,3 % (loňský scénář počítal s 1,6 %). V modelu poté nechyběla ani prudká, až šedesátiprocentní korekce cen akciových trhů (loni 50 %), či propad cen nemovitostí o 25 %. Velmi vážný ekonomický šok počítal také s recesí v eurozóně a Japonsku, stejně jako se zpomalením ekonomického růstu na rozvíjejících se trzích v Asii.

Vybrané banky (JPMorgan, Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Wells Fargo) pak musely nad rámec hypotetických potíží spojených s krizovými scénáři čelit ještě globálnímu ekonomickému šoku. Skrze něj bylo do ekonomického prostředí implementováno výrazné zhoršení podmínek na finančních trzích. Mezi negativní faktory bylo tímto způsobem včleněno vysychání likvidity, či nárůst kreditního rizika a rizikových prémií. Kromě toho pak bankovní šestice společně se dvěma velkými custodiany v podobě Bank of NY Mellon a State Street prošla rovněž zátěžovou zkouškou v podobě náhlého a nepředvídatelného kolapsu jedné z velkých obchodních protistran.

Výsledek testování

Zásadní informaci, že veškeré účastněné banky zátěžovými testy prošly, jsme již v úvodu předestřeli. I přesto za pozornost stojí hned několik konkrétností. Agregovaný jádrový Tier 1 poměr dosahuje v současnosti (3Q14) 11,9 % z RWA (proti 11,5 % při předchozím testování). Ve velmi vážném krizovém scénáři by agregovaná kapitálová přiměřenost klesla na stále solidních 8,2 % (při přepočtu pomocí poměru Common equity tier 1*** hodnota dosáhla 7,6 %), tedy bezpečně nad minimálními 5 % a rovněž nad regulatorním minimem 7 % v rámci Basel III. Jedná se také meziročně o 60 bps lepší číslo, což je odrazem navýšení jádrového Tier 1 kapitálu nad hladinu jednoho bilionu dolarů. Celkové odhadované ztráty by v rámci bankovního systému dosáhly během sledované periody souhrnné výše 490 mld. USD (501 mld. USD loni). Největší krajíc by ze ztráty jako už tradičně připadl na půjčky, na nichž by banky odepsaly 340 mld. USD.

Včera zveřejněné závěry testování představují předehrávku výsledkům druhého kola, které se dozvíme v příštím týdnu. Fed v rámci nich rozhoduje o schválení či naopak zamítnutí bankami předložených kapitálových plánů.

* jádrový kapitál se z větší části shoduje s vlastním jměním + zadrženým ziskem.
** leverage poměr je definován jako poměr vlastního (Tier 1) kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv.
*** Common equity tier 1 poměr se od jádrového Tier 1 poměru liší některými započtenými třídami kapitálu. Navíc zohledňuje postupnou implementaci regulatorních požadavků v rámci balíčku Basel III.Čtěte více:

Jsou Američané výjimeční?
6.3.2015 13:00
Americký prezident Barack Obama často tvrdí, že Američané jsou výjimeč...
Americký trh práce znovu posílá skvělá čísla, aspoň na poli zaměstnanosti
6.3.2015 14:45
Data z amerického trhu práce za leden velmi pozitivně překvapila a dal...
Zahraniční obchod USA zůstává silně v deficitu, oproti prosinci se ale zlepšil
6.3.2015 14:52
Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v lednu snížil na 41,2...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data