Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svár o jablko: Rusko chystá uvolnění sankcí pro Řecko, Maďarsko a Kypr

Svár o jablko: Rusko chystá uvolnění sankcí pro Řecko, Maďarsko a Kypr

20.04.2015 15:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Moskva zřejmě brzy umožní vybraným společnostem z Řecka, Maďarska a Kypru dovážet ovoce a zeleninu na ruský trh. Na svém webu to dnes napsal vládní list Rossijskaja gazeta, podle kterého inspekce podniků ruskou kontrolní organizací Rosselchoznadzor skončí 30. dubna. Ihned poté se očekává zveřejnění předběžných výsledků.

"V Řecku a Maďarsku bude prověřena asi dvacítka společností," řekl představitel Rosselchoznadzoru Alexej Alexejenko s tím, že kontroly začínají dnes. Na Kypru čeká prověrka asi osm firem, začít by zde ale kvůli technickým důvodům měla za týden.

Rusko zavedlo odvetná opatření proti zemím EU loni v srpnu jako reakci na sankce, které Západ uvalil vůči Moskvě kvůli anexi Krymu a ruskému přístupu k ozbrojenému konfliktu na východě Ukrajiny. Ruské sankce se týkají především potravin a jejich terčem jsou vedle států EU i Kanada, USA, Austrálie či Norsko.

Řecko, Maďarsko a Kypr protiruské sankce kritizují a Moskva již počátkem roku nevyloučila možnost, že těmto třem unijním státům embargo zmírní. V březnu pak ruské ministerstvo pro hospodářský rozvoj uvedlo, že hledá způsob, jak ve shodě s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) svůj trh pro vybrané země opět částečně otevřít.

Rusko navíc zvažuje finanční pomoc zadluženému Řecku, ačkoliv oficiální místa žádnou konkrétní dohodu nepotvrdila. Není náhodou, že mezi zeměmi, které by mohly obnovit dodávky ovoce a zeleniny do Ruska, je právě Řecko. Vládní Syriza totiž kritizovala zavedení sankcí vůči Kremlu a premiér Tsipras na své nedávné návštěvě v Moskvě prohlásil, že sankce namířené proti Rusku mohou vést k nové studené válce. Jeho postoj bude, zdá se, „odměněn“ přístupem na ruský trh se zemědělskými produkty.

Zdroj: RTRS, ČTK


Čtěte více:

IPO Watch - krotiči Big Data z Apigee jdou na burzu
20.04.2015 12:12
V sedmnáctém týdnu se chystají tři IPO. Jsou to Viking Therapeutics In...
Project Syndicate: Co Západ dluží Ukrajině
20.04.2015 13:00
Ukrajina dnes možná nefiguruje v tolika novinových titulcích jako před...
Jak se trhy připravují na Grexit
20.04.2015 12:59
Drama vyjednávání o řeckém dluhu pokračuje i po víkendu, během kterého...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.12.2025
22:01Nasdaq přerušil třídenní pokles; Tesla na nových maximech; ropa nejníže za 5 let  
17:10Americká „blbá nálada“, fundament a technická analýza
15:31Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
15:17Česko v roce 2026: Stabilní inflace, silná koruna, opatrný růst
15:12V USA vzniklo v listopadu více míst, než se čekalo
13:30Pražská burza hlásí mimořádně úspěšný rok. Kromě vysokých výnosů zaznamenala i nejvyšší objem obchodů od roku 2012
12:30Růst podnikatelské aktivity v eurozóně na konci roku zpomalil víc, než se čekalo
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila
11:41Nasdaq podal žádost o rozšíření obchodních hodin na 23 hodin denně od pondělí do pátku
10:50Desátý měsíc poklesu. Průmyslové ceny v Česku táhnou dolů energie
10:15Auto-revoluce na půl plynu. Brusel přehodnocuje čistě elektrickou budoucnost
9:18Ford ustupuje od elektromobility, investuje do hybridů a baterií pro datacentra
8:48Trump žaluje BBC, Musk s majetkem přes 600 miliard USD a bankovní ambice PayPalu  
8:45Rozbřesk: Koruna vyhlíží zasedání ČNB a ECB. Dolar před klíčovými daty z amerického trhu práce slábne
8:40Muskovo jmění je spočteno na 677 miliard dolarů. V této dimenzi je jediným člověkem na světě, tahounem nyní Space X
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst