Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Statoil má kvůli poklesu cen ropy nižší zisk, přesto dividendu zachová; akcie roste 3,07 %

Statoil má kvůli poklesu cen ropy nižší zisk, přesto dividendu zachová; akcie roste 3,07 %

28.07.2015 12:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Norské energetické společnosti Statoil klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 16 procent na 10,1 miliardy norských korun (NOK; 30,1 miliardy Kč). Na hospodaření firmy měl dopad pokles cen ropy a vyšší náklady na těžbu, firma však uvedla, že i navzdory tomuto vývoji nechá dividendu beze změn. Tržby se snížily o 12,7 procenta na 124 miliardy NOK.

Očištěný provozní zisk se snížil o 30,7 procenta na 22,4 miliardy NOK, překonal však odhady analytiků, kteří v anketě agentury Thomson Reuters v průměru čekali 19,5 miliardy NOK. Firma se rozhodla vyplatit čtvrtletní dividendu 1,8 koruny, jak se čekalo.

Statoil začal čtvrtletní dividendu vyplácet teprve na začátku letošního roku a řada investorů má pochybnosti, zda bude firma ve výplatě za současných nízkých cen pokračovat. Management uvedl, že pokud má firma i nadále generovat hotovost na výplatu dividend, měla by cena ropy v letech 2016, 2017 a 2018 činit 100, 80 a 60 dolarů za barel.

Šéf podniku Eldar Saetre řekl, že Statoil má díky úsporným opatřením a plánům na odprodej části majetku dostatečnou flexibilitu na to, aby investorům dál platil, i když budou ceny ropy nižší. "Je jasné, že do té doby (do roku 2018) volná hotovost z běžné činnosti investice a dividendy nepokryje, pokud bude (ropa) za 60 dolarů," řekl.

Statoil dodal, že navzdory prodeji části majetku těžba ve čtvrtletí stoupla o čtyři procenta. Statoilu se však nepodařilo vymanit ze ztrát zahraniční operace. Statoil těží ropu a plyn v desítkách zemí od Kanady po Afriku.

V prvním čtvrtletí firma překvapivě vykázala ztrátu kvůli odpisům těžby z břidlic v USA. Statoil proto snížil program kapitálových výdajů na 17,5 miliardy USD (427,5 miliardy Kč) z 18 miliard USD.

Akcie Statoil zareagovaly na zveřejněné informace růstem o pár norských korun, což představuje aktuálně růst o 3,07 % na 134,40 NOK.

 stat

Zdroj:

ČTK, Reuters, Bloomberg

 


Čtěte více:

IPO Recap - léčba ADHD investory oslovila
28.07.2015 11:52
Minulý týden se na trh nahrnulo několik společností. Jedna z nich mi v...
Kering v 1H překonal očekávání, akcie +7 %; Gucci opět roste
28.07.2015 11:26
Luxusní holding Kering zveřejnil výsledky za první polovinu tohoto rok...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2025
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky
15:21Británie vyrobila v květnu nejméně aut za 75 let, vývoz do USA brzdí cla
14:05Nike plánuje snížit závislost na výrobě v Číně pro americký trh. Akcie v pre-marketu přidávají 9 %  
13:37SUV od Xiaomi, které ještě ani nevyjelo, už ohrožuje Teslu
12:03Perly týdne: Trumpův telefon a v Německu doposud nemyslitelné
11:43USA a Čína podepsaly obchodní příměří, zmírní vzájemná omezení
10:59Akcie závěrem týdne na pozitivní vlně  
9:56Česká ekonomika rostla nejrychleji za téměř tři roky. HDP byl revidován na růst o 2,4 %
9:09Rozbřesk: Dobrá zpráva pro americká aktiva – daň z pomsty zmizí z daňového baličku
8:47EU obdržela nový návrh USA na cla. Připravuje se i na neúspěch jednání
8:41Pokles americké spotřeby vedl k revizi HDP, Rusku hrozí bankovní krize a futures se zelenají  
6:08Invesco: Ceny ropy se mění v důsledku napětí na Blízkém východě, ostatní trhy ale zůstávají v kurzu
26.06.2025
22:01Zámořské indexy na dostřel od historických maxim  
17:31Micron potvrdil pozici klíčového hráče polovodičového sektoru, překonal očekávání a nabídl optimistický výhled  
16:56Skrytá proměnná s velkým vlivem na trh

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago