Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komoditní „déja vu“: Kolaps nápadně připomíná rok finanční krize 2008

Komoditní „déja vu“: Kolaps nápadně připomíná rok finanční krize 2008

05.08.2015 17:03
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Komodity se vracejí zpět v čase do roku 2008, kdy ve světě řádila finanční krize. Propad na komoditách poslal na medvědí trh tolik komodit jako měsíc po kolapsu Lehman Brothers, který odstartoval před sedmi lety nejhorší finanční krizi od dob Velké deprese.

BCI.png

Bloomberg Commodity index za poslední měsíc.

V současné době se 18 z 22 komponentů komoditního indexu agentury Bloomberg propadlo oproti nedávným vrcholům o více než 20 procent a splnily tak hlavní předpoklad pro vstup na teritorium medvědího trhu. Toto číslo je identické se stavem na konci října 2008, kdy prohlubující se finanční vřava poslala trhy doslova do mdlob.

Komodity slump.png
Komodity – procentní propad od býčího vrcholu až po včerejší závěr.

Na vině je nejen silnější dolar, ale i zpomalení čínské ekonomiky, která je jednám z největších konzumentů většiny komodit. Oba tyto faktory jen posilují tlak na surové materiály. Dva ze tří hlavních komponentů Bloomberg Commodity Indexu z hlediska váhy - surová ropa a zlato, oba propadly medvědímu trendu.

Zlato se vytrvale drží pod hranicí 1100 dolarů za trojskou unci a dnes se obchodovalo kolem 1182 dolarů, po datech z amerického trhu práce, která oslabila americkou měnu, se cena zlata zvedla až pod 1185 dolarů za trojskou unci. Právě zlato je jednou z komodit, která byla za poslední dobu nejvíce bita a oproti poslednímu vrcholu nejvíce ztratila.

Ropa se propadla na několikaměsíční minima a Brent se dokonce v pondělí podíval pod 50 dolarů za barel. Dnes připisovala jak ropa Brent, tak i WTI okolo jednoho procenta. Brent se obchodoval okolo 50,58 dolarů za barel a WTI mírně nad 46 dolary za barel. Americká EIA dnes odpoledne již tradičně zveřejnila údaj o vývoji zásob v minulém týdnu, ty opět klesly a to o 4,41 milionu barelů. Po těchto pro ropu pozitivních zprávách prohloubila ropa Brent i WTI zisky na zhruba 1,5 procenta.

Oproti jiným komoditám na tom však ropa není zdaleka nejhůře. Zle se vedlo v poslední době hlavně některým zemědělským komoditám v čele s cukrem a kávou a kovům průmyslovým i drahým jako jsou nikl, zlato, stříbro a měď.

Pouze 4 komodity, mezi které se řadí kukuřice, přírodní plyn, pšenice a skot se převážně díky špatnému počasí, které způsobilo problémy na nabídkové straně, drží mimo teritorium medvědího trhu. S postupujícím rokem roste pesimismus ohledně komodit nejen ze strany hedge fondů, ale i peněžních správců, kteří hromadně očekávají nižší ceny ropy i zlata.

Zdroj: BBG, RTRS


Čtěte více:

Americké firmy přijímají méně zaměstnanců, překvapila ADP
05.08.2015 14:36
Zpráva ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru americké ekonomiky přek...
Aktivita v americkém sektoru služeb vystřelila na desetileté maximum
05.08.2015 16:18
Na rozdíl od aktivity ve výrobním sektoru, která svým červencovým pokl...
Summary: ING, Societe Generale, Priceline, Walt Disney
05.08.2015 17:09
Evropa:Čistý zisk holandské bankovní skupiny ING Groep (DIP) ve druhém...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.12.2025
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu
13:28Životní úroveň v ČR loni vzrostla na 91 pct průměru EU, je na úrovni Slovinska
12:34Partners HoldCo, a.s.: OZNÁMENÍ O ZMĚNĚ SLOŽENÍ VÝBORU PRO AUDIT
12:09Akcie Novo Nordisku se obchodují, jako by léky na hubnutí nikdy neexistovaly
11:38Kellnerová s dcerami oznámily přesun sídla PPF Group z Nizozemska do ČR
11:31IEA: Poptávka po ropě bude příští rok proti odhadům vyšší
11:17Oracle dokázal zastínit i pozitivní zprávy z Fedu  
10:47Komentář analytika: AI expanze za každou cenu? Oracle navyšuje kapitálové výdaje a trhu se to nelíbí  
10:36Kubíček z ČNB: Sazby se spíše zvýší, sázka na zvýšení v příštím roce je ale předčasná
10:03Akcie Oracle se po výsledcích propadly až o 12 procent. Agresivní sázka na AI budí obavy
9:19Komerční banka, a.s.: Změna majetkové účasti KB v jiné společnosti
8:50Rally po snížení sazeb Fedem končí, Oracle zklamal trhy  
8:50Rozbřesk: Fed už zase nakupuje dluhy a eurodolar je na 1,17
6:06Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
10.12.2025
22:10Holubičí Fed naskočil na býčí vlnu technologické revoluce
22:02Zámořské indexy posílily po snížení sazeb  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
Imperial Petroleum Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
22:15Costco Wholesale Corp (11/25 Q1)