Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: ING, Societe Generale, Priceline, Walt Disney

Summary: ING, Societe Generale, Priceline, Walt Disney

05.08.2015 17:09
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Evropa:

Čistý zisk holandské bankovní skupiny ING Groep (DIP) ve druhém čtvrtletí stoupl meziročně o 27 % na 1,36 mld. EUR. Zaostal nicméně za konsensuálním očekáváním na hladině 1,46 mld. EUR.
Z výnosové strany hlavní příspěvek zajistil úrokový příjem, u něhož došlo k nárůstu o 4 % na 3,1 mld. EUR. Přičinil se o to vyšší objem poskytnutých půjček, který přetlačil negativní efekt v podobě klesající čisté úrokové marže (1,43 %). Z nákladové strany se pak projevily nižší náklady rizika (y/y -12,8 %). Ty ve čtvrtletí tvořily 46 bps z průměrné hodnoty rizikově vážených aktiv (proti 55/58 bps v 1Q/2Q14), což se podle vyjádření banky blíží dlouhodobé průměrné hodnotě.

Ukazatel nákladové efektivnosti mezikvartálně stoupl o 150 bps na 53,2 %, když příznivý vliv pokračujících nákladových úspor (plán započatý v roce 2011 počítá se snížením provozních nákladů o 1,3 mld. EUR k roku 2018) převážily regulatorní náklady a měnové vlivy.

Objem klasifikovaných úvěrů na celkovém portfoliu půjček klesl mezikvartálně o 20 bps na 2,8 %. Návratnost vlastního kapitálu (z pokračujícího zisku) dosáhl 11,8 % a drží se tak v horní polovině bankou cíleného plánu v pásmu 10-13 %.

ING vyplatí pololetní dividendu ve výši 0,24 EUR, což představuje výplatní poměr ve výši 40 % (z pokračujícího zisku). Banka potvrdila záměr poměr udržet pro celoroční výplatu. Taktéž nadále platí záměr do konce roku 2016 provést úplnou divestici podílu v NN Group (snaha zcela oddělit veškeré pojišťovací služby). Ukazatel kapitálové přiměřenosti bankovní části mírně klesl na 11,3 %, když se projevil nárůst rizikově vážených aktiv. S ohledem na nárůst kapitálu nicméně došlo k vylepšení doplňkového leverage poměru (q/q +20 bps na 4,3 %). Akcie ztrácí přes 3 %.

Velmi dobrá kvartální čísla dnes představila francouzská Societe Generale. Ta ohlásila čistý zisk ve výši 1,35 mld. EUR a bezpečně předčila odhady nastavené na hladině jedné miliardy eur. Tržby dosáhly 5,9 mld. EUR, což představuje meziroční nárůst o 14,8 % (upraveno o přeceňovací položky DVA). Dařilo se retailovým divizím jak ve Francii, tak v zahraničí (navzdory ztrátám v Rusku), především však bodovala divize investičních služeb. Příjmy z obchodování na akciových trzích stouply meziročně o 61 % díky aktivitě v Evropě a Asii. FICC segment přihlížel poklesu tržeb o 14,6 %, když se nedařilo kreditním a dluhopisovým produktům, jejichž výkonnost nedokázal dostatečně vynahradit příspěvek měnových produktů, u nichž se projevil nárůst hedgeovacích kontraktů ze strany korporací.

Náklady rizika vůči rizikově váženým aktivům dosáhly 44 bps. Kapitálová přiměřenost proti prvnímu čtvrtletí narostla o 31 bps na 10,4 %, čímž překonala plán na rok 2016. I proto byl cíl posunut na hladinu 11 %. Doplňkový leverage poměr dosáhl 3,8 % a do konce roku 2016 má vyšplhat do rozmezí 4 – 4,5 %. Akcie přidávají 9 %.

USA:

Online cestovní kancelář Priceline.com (DIP) vydělala v 1Q 12,45 USD na akcii a překonala konsensuální odhad nastavený na 11,79 USD. Tržby meziročně stouply o 7,4 % na 2,28 mld. USD, když o 11 % (ex FX +26 % vs výhled 14 – 21 %) meziročně vzrostl celkový objem objednávek (v peněžním vyjádření). K tomu přispěl další nárůst (y/y +26 % na 113 mil.) v počtu prodaných nocí v hotelech (Priceline zprostředkovává službu Booking.com). Solidní čísla za 2Q doplnila společnost poskytnutým výhledem na další čtvrtletí. Tržby mají meziročně růst o 1-8 % (kons. 9 %). EBITDA se má pohybovat v pásmu 1,425 – 1,525 mld. USD (kons. 1,5 mld. USD). Kvartální čísla vyznívají pochopitelně příznivě, když se projevuje solidní poptávka, které do budoucna nahrává postupné rozpouštění úspor amerických spotřebitelů. Celkový objem objednávek v zahraničí (y/y rostl o 30 %) pak potvrzuje solidní výkonnost. Jistým rizikem je však nastíněný výhled. Ten totiž zaostal za očekáváním a navíc v sobě skrývá jednu hrozbu. Tou je možný negativní dopad měnového kurzu. Priceline výhled na 3Q konstruoval s předpokladem, že se kurz EURUSD bude pohybovat na 1,09 a GBPUSD na 1,56. Především v případě eurodolaru vidíme prostor pro další oslabení, které by negativně dolehlo na příjmy ze zahraničí. Celých 65 % tržeb je účtováno v eurech (skrze holandský domicil), vliv kurzu tak může být znatelný.

Walt Disney v F3Q15 hospodařil v F3Q15 s upraveným ziskem na akcii ve výši 1,45 USD (y/y +13 %) a překonal tak konsensuální odhad o 4c. Při naplnění očekávání v kolonce tržeb a mírném zaostání na úrovni provozního zisku je patrné, že se lepší číslo zisku odvíjí od neprovozních položek v čele s úrokovými náklady, daněmi apod.). Jinými slovy tak lze lepší výsledek označit za „low-quality beat“. K tržbám ještě dodejme, že největší meziroční nárůst (+13 %) zaznamenala filmová divize (úspěch Avengers). Ačkoliv solidní růst (y/y +5 %) hlásí také mediální divize, právě u ní (konkrétně v segmentu kabelových televizních sítí) Walt Disney přinesl negativní zprávu v podobě zhoršení výhledu. Čistý zisk segmentu měl v letech 2013 – 2016 růst o vyšší jednociferná procenta, nicméně nově počítá se středními jednotkami. Divize zábavních parků zvýšila tržby o 4 % a spotřebitelská divize o 6 %. Akcie ztrácí 7 %. Hlavní investiční tezí v případě Walt Disney představuje plánované uvedení Star Wars. Ty by měly podle odborníků představovat jeden z nejvýdělečnějších filmů historie. Pro Walt Disney jsou výhodou kromě samotných příjmů z filmu, také dodatečné zisky generované z tematických akcí v zábavních parcích. Stejně tak se projeví dodatečné příjmy z licencí na prodeje hraček.

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) představují ucelený produkt sestavovaný analytickým týmem Patria Finance. V jeho rámci je po důkladném zvážení vyhlídek sektoru, stávající valuace a růstového potenciálu sestavován seznam nejzajímavějších titulů z amerických a evropských trhů, u nichž existuje potenciál atraktivního zhodnocení. Více informaci i kompletní seznam mohou klienti Patria Finance získat po přihlášení ZDE.   Čtěte více:

Time Warner ve 2Q15 - překonal konsensy; potvrzuje výhled
05.08.2015 13:10
Time Warner hlásí zisk na jednu akcii (adj. EPS) ve výši 1,25 USD při ...
Zisk Priceline Group ve 2Q předčil díky nárůstu rezervací očekávání; Akcie +6,5 %
05.08.2015 13:16
Přední světový poskytovatel online cestovních služeb Priceline Group d...
Zisk Ralph Lauren v 1Q16 překonal díky snižování výdajů očekávání
05.08.2015 14:21
Americký výrobce luxusního zboží Ralph Lauren dnes před trhem zveřejni...
Unicredit ve 2Q15 zvýšila zisk o 30 % meziročně, akcie +5 %
05.08.2015 15:40
UniCredit ve 2Q předvedla čistý skupinový zisk ve výši 522 mil. EUR, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru