Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Koruna sevřena v kleštích ČNB. Co však dnes odhalí červencové FX rezervy?

Rozbřesk - Koruna sevřena v kleštích ČNB. Co však dnes odhalí červencové FX rezervy?

07.08.2015 9:37
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Závěr z posledního zasedání bankovní rady ČNB je jasný - centrální banka nic nemění a intervence jedou dál. Z tiskové konference guvernéra M. Singera vyplynulo, že s exitem stále nemá smysl počítat dříve než v druhé polovině příštího roku. Úvahy o tom, že by ČNB přistoupila k posunutí kurzu směrem k silnějším hodnotám, aby si tak exit usnadnila, se jeví jako liché. A jako stejně nepravděpodobné se zdá i zavedení záporných úrokových sazeb, o němž se na radě dokonce prý ani seriózně nediskutovalo. ČNB tak hodlá bránit kurz koruny bez použití záporných sazeb a rostoucí devizové rezervy ji zatím nijak nevadí. O schopnosti či možnostech ČNB bránit korunu poblíž zvolené hranice tedy není třeba pochybovat.

Kolik musela v posledních týdnech ČNB nakoupit devizových rezerv na obranu slabé koruny ale ovšem nikdo přesně neví...a blíže to odmítl komentovat na včerejší tiskové konferenci i guvernér Singer. Definitivní jasno budeme mít zhruba s dvou-měsíčním zpožděním po zveřejnění přesně rozklíčovaných devizových obchodů ČNB. Pohled do dekádní bilance centrální banky nám ale ukazuje, že v posledních deseti dnech v červenci (kdy byla koruna prakticky přisátá na úroveň 27,00 EUR/CZK) devizové rezervy nijak dramaticky nevzrostly (zhruba o 3,7 miliardy korun). Nicméně dnes (v 10:00) ČNB zveřejnění agregovaný stav devizových rezerv ke konci července a to by mohlo být již zajímavější číslo.

Co však můžeme v takovém prostředí čekat od koruny? V tuto chvíli nemá moc důvodů k oslabení. Do konce intervenčního experimentu ale ještě zbývá alespoň rok, a to není krátká doba. Pokud bude ČNB muset delší dobu aktivně bránit intervenční hranici, mohou mít především zahraniční hráči nutkání v mezičase přivřít své dlouhé pozice v českých korunách. A v takových momentech by česká měna mohla načas přejít i do krátkodobé defenzivy. Jinak si ale moc velké naděje na slabší úrovně dělat nemůže.

Forex

Zatímco koruna včera nepatrně posilovala, tak zlotý s forintem byly pod tlakem. Korunu povzbudila jednak dobrá čísla z průmyslu za červen, jednak závěry z jednání bankovní rady ČNB. Ta zůstala tváří v tvář silnější koruně v klidu a na nastavení měnové politiky ani na komunikaci nic zásadního nezměnila. Ztráty zlotého, který za posledních pět dní vůči euru oslabil o více než procento a dostal se na měsíční minima, mohou vyplývat i z nového dění kolem hypoték ve švýcarských francích. Ty by se měly konvertovat do zlotých, přičemž valná většina ztrát plynoucích z konverze (připomeňme, že švýcarský frank prudce posílil) by měla jít na vrub bank. Kromě zlotého tak byly pod tlakem i polské akcie.

Dnes se trh soustředí zejména na čísla z amerického trhu práce, jež mohou z pohledu zlotého a forintu vyznít spíše negativně. Zlotý kromě toho může trápit i výše zmíněná kauza hypoték.

Eurodolar i včera pokračoval ve vyčkávání na dnešní výsledky z amerického trhu práce za červenec. Ty není úplně snadné odhadnout, neboť poslední důležitá data zveřejněná v tomto týdnu přinášela rozporuplné indikace (ADP report zklamal, ISM ve službách naopak překvapil pozitivně).
Výsledek z červencového trhu práce v USA a reakce krátkých dolarových sazeb na něj bude do značné míry určující pro pohyb dolaru nejen dnes odpoledne, ale možná i na začátku příštího týdne. Pokud se přírůstek nových pracovních míst udrží na 200 tisíci a růst mezd nebude pod tržním konsensem (2,3% meziročně), měl by dolar z dnešního reportu profitovat.


Čtěte více:

ČNB v nové prognóze zlepšila odhad růstu HDP letos na 3,8 pct
06.08.2015 16:03
Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v l...
Zlatý kolaps nejvíc bolí Rusko a Čínu, jen za poslední 3 týdny je stál miliardy dolarů
06.08.2015 16:52
Zlatu se poslední dobou skutečně nedaří a kolaps žlutého drahého kovu ...
Summary: Novo Nordisk, adidas, Tesla Motors, Mondelez International, Kraft Heinz, Michael Kors
06.08.2015 17:06
Evropa:Akcie Novo Nordisk (DIP) dnes odepisují 4 %, navzdory silným kv...

Váš názor
 • ČNB má ze zákona
  07.08.2015 17:56

  zajišťovat především cenovou stabilitu. Ta se vykládá jako 2% inflace. Plnila zákonnou povinnost. Krátko až středně době bylo oslabení také v souladu s hospodářskou politikou vlády, čímž ČNB vyhověla dalšímu zákonnému požadavku. Dlouhodobý efekt nikoho nezajímá. Bohužel. A jak píše Ruphej, když na západě poslali sazby dolů a přemýšleli o QE, dalo se to s korunou čekat.
  kadanfm
  • Re: ČNB má ze zákona
   07.08.2015 18:05

   Dnes má kačka tendenci posilovat díky zlepšení obchodní bilance. Kardinální otázka: posilovala by i bez zásahu a pokud ano, kterou z nerovnováh v platební bilanci by svým pohybem vyrovnávala?
   kadanfm
 • kecy
  07.08.2015 13:42

  jak by to vypadalo kdyby ten kurz nesundali, nic by se nevyváželo, stát.rozpočet by měl díru jako hrom, ideál neexistuje ale lepší 27 než 24 :o)
  Mike
  • Re: kecy
   07.08.2015 14:35

   povídáš hlouposti.....nic by se zvláštního nedělo, ČNB nemá na to žádný vliv...pokud by šašci z ČNB nezasáhli, tak by exportéři měli nepatrně menší zisky a importéři nepatrně vyšší....
   abc
   •  
    07.08.2015 14:55

    Jsi jediný kdo tomu opravdu,ale opravdu rozumí. Škoda , že nejsi guvernérem ty . To by se tu žilo . Ojro za 15 , Dolar za 14 export žádnej , import vlastně všeho , dovolča v Řecku téměř zadara , no země zaslíbená. Možná by se u nás líbilo i imigrantům. Kde pracovat? Koho to v Europě zajímá?
    Karel IV
   •  
    07.08.2015 14:41

    exportéři by měli patrně menší zisky, a jsme vývozní ekonomika
    Velkamedvědice
   • abc
    07.08.2015 14:40

    Udělali jen to , co švýcaři.
    Velkamedvědice
   • Abc
    07.08.2015 14:37

    To je ovšem jen Tvůj názor. Čísla dokazují, že zásah měl smysl. Rosteme více, než země kam vyvážíme.
    Velkamedvědice
 •  
  07.08.2015 12:37

  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1562890-pilip-cnb-drzi-kurz-na-umele-urovni-ekonomice-nepomaha
  Homo
  • Homo
   07.08.2015 14:39

   Pilip je jako ekonom nula. Zhrzený rádoby pravicový politi¨k odstraněný od lizu. Nneí schopen ani přiznat, že sankce dopadly ny vývoz přesně jak dopadly, do ruska ho zmenšily. Ale jelikož není rusko zásadním obchodním poartnerem, rostoucí ekonomika a vývoz do eu tento porpad absorvovali. Vez sankcí, by byl malinko větší.
   Velkamedvědice
   • Re: Homo
    07.08.2015 15:30

    Já ho taky nesnáším, ale to neznamená že s nim nemohu souhlasit. Je zajímavé koli lidí je ochotno a schopno věřit té Sigrove bandě a ještě ji obhajovat, místo toho, aby používali zdravý rozum.
    Homo
    • Homo
     07.08.2015 16:11

     o)) Nevím, jestli mám zdravý rozum, ale tuším Váš problém. Zásah, který se Vám líbil, jste označil za krádež, aniž by jste počkal v čase na výsledky. Výsledky doložili oprávněnost zásahu, více pracovních míst, ekonomika roste více než ostatní. Jak jinak by jste chtěl doložit správnost kroku? Pokuid by ekonomnika nenastatovala, mohl jste ho kritizovat. Ale ona nastartovala, splnila účel a vy stejně kritizujete, protože jste se tak rozhodl už na začátku. Data a fakta V8s evidentně nechávají chladným, Co by jste považoval za důkaz, že jste se mýlil a Sionger měl pravdu, než fakt, že ekonomika roste historicky významným tempem , jak x let nerostla a více než země kam se vyváží?
     Velkamedvědice
     • Re: Homo
      07.08.2015 16:11

      ..nelíbil...
      Velkamedvědice
      •  
       07.08.2015 16:14

       Možná tedy většina ekonomů má nemocnější rozum než vy. Někteří tvrdí, že zásah byl bez významu, většina, že přinesl víve pozitiv, než negativ a nikdo z renomovaných ekonomů mim o amatérů na chatech neřekl, že zásah byl škodlivý či snad krádež
       Velkamedvědice
       •  
        07.08.2015 16:29

        To rozhodne jedině čas. Já každý takový zásah považuji za škodlivý.
        Homo
        •  
         07.08.2015 16:52

         ... protože nerozumíš deflaci.
         ☺lolek☺
Aktuální komentáře
17.05.2021
17:35Zdražující železo a zlevňující technologie  
17:34Jak se to stalo?
15:09EU dosáhla dočasného příměří s USA ohledně cel na kovy
15:00České dráhy, a.s.: Oznámení o výplatě kupónů k Eurobondům 2016 a 2019
14:37Už ne ČNB? S prvním zvýšením úrokových sazeb v EU mohou letos přijít Maďaři
13:24Týdenní výhled: Data vrátí pozornost k cyklickému oživení  
13:16AT&T potvrdil dohodu o spojení svého mediálního impéria s Discovery
12:56Úpis nových akcií Primoco UAV skončil. Od investorů získalo 90,5 milionu korun
11:54Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Monety k potenciální akvizici  
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství
9:04Rozbřesk: Nový hlavní problém pro trhy = inflace
8:55Další vlna rozvolnění: Rozšířuje se výuka na školách, otevřou restaurační zahrádky
8:50Přichází další rozvolnění, bitcoinu vévodí Muskovy tweety, futures jsou dnes smíšené  
8:13Vláda schválila Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč
5:55Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Riot Blockchain Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/21 Q4)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index