Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Koruna sevřena v kleštích ČNB. Co však dnes odhalí červencové FX rezervy?

Rozbřesk - Koruna sevřena v kleštích ČNB. Co však dnes odhalí červencové FX rezervy?

7.8.2015 9:37
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Závěr z posledního zasedání bankovní rady ČNB je jasný - centrální banka nic nemění a intervence jedou dál. Z tiskové konference guvernéra M. Singera vyplynulo, že s exitem stále nemá smysl počítat dříve než v druhé polovině příštího roku. Úvahy o tom, že by ČNB přistoupila k posunutí kurzu směrem k silnějším hodnotám, aby si tak exit usnadnila, se jeví jako liché. A jako stejně nepravděpodobné se zdá i zavedení záporných úrokových sazeb, o němž se na radě dokonce prý ani seriózně nediskutovalo. ČNB tak hodlá bránit kurz koruny bez použití záporných sazeb a rostoucí devizové rezervy ji zatím nijak nevadí. O schopnosti či možnostech ČNB bránit korunu poblíž zvolené hranice tedy není třeba pochybovat.

Kolik musela v posledních týdnech ČNB nakoupit devizových rezerv na obranu slabé koruny ale ovšem nikdo přesně neví...a blíže to odmítl komentovat na včerejší tiskové konferenci i guvernér Singer. Definitivní jasno budeme mít zhruba s dvou-měsíčním zpožděním po zveřejnění přesně rozklíčovaných devizových obchodů ČNB. Pohled do dekádní bilance centrální banky nám ale ukazuje, že v posledních deseti dnech v červenci (kdy byla koruna prakticky přisátá na úroveň 27,00 EUR/CZK) devizové rezervy nijak dramaticky nevzrostly (zhruba o 3,7 miliardy korun). Nicméně dnes (v 10:00) ČNB zveřejnění agregovaný stav devizových rezerv ke konci července a to by mohlo být již zajímavější číslo.

Co však můžeme v takovém prostředí čekat od koruny? V tuto chvíli nemá moc důvodů k oslabení. Do konce intervenčního experimentu ale ještě zbývá alespoň rok, a to není krátká doba. Pokud bude ČNB muset delší dobu aktivně bránit intervenční hranici, mohou mít především zahraniční hráči nutkání v mezičase přivřít své dlouhé pozice v českých korunách. A v takových momentech by česká měna mohla načas přejít i do krátkodobé defenzivy. Jinak si ale moc velké naděje na slabší úrovně dělat nemůže.

Forex

Zatímco koruna včera nepatrně posilovala, tak zlotý s forintem byly pod tlakem. Korunu povzbudila jednak dobrá čísla z průmyslu za červen, jednak závěry z jednání bankovní rady ČNB. Ta zůstala tváří v tvář silnější koruně v klidu a na nastavení měnové politiky ani na komunikaci nic zásadního nezměnila. Ztráty zlotého, který za posledních pět dní vůči euru oslabil o více než procento a dostal se na měsíční minima, mohou vyplývat i z nového dění kolem hypoték ve švýcarských francích. Ty by se měly konvertovat do zlotých, přičemž valná většina ztrát plynoucích z konverze (připomeňme, že švýcarský frank prudce posílil) by měla jít na vrub bank. Kromě zlotého tak byly pod tlakem i polské akcie.

Dnes se trh soustředí zejména na čísla z amerického trhu práce, jež mohou z pohledu zlotého a forintu vyznít spíše negativně. Zlotý kromě toho může trápit i výše zmíněná kauza hypoték.

Eurodolar i včera pokračoval ve vyčkávání na dnešní výsledky z amerického trhu práce za červenec. Ty není úplně snadné odhadnout, neboť poslední důležitá data zveřejněná v tomto týdnu přinášela rozporuplné indikace (ADP report zklamal, ISM ve službách naopak překvapil pozitivně).
Výsledek z červencového trhu práce v USA a reakce krátkých dolarových sazeb na něj bude do značné míry určující pro pohyb dolaru nejen dnes odpoledne, ale možná i na začátku příštího týdne. Pokud se přírůstek nových pracovních míst udrží na 200 tisíci a růst mezd nebude pod tržním konsensem (2,3% meziročně), měl by dolar z dnešního reportu profitovat.


Čtěte více:

ČNB v nové prognóze zlepšila odhad růstu HDP letos na 3,8 pct
6.8.2015 16:03
Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v l...
Zlatý kolaps nejvíc bolí Rusko a Čínu, jen za poslední 3 týdny je stál miliardy dolarů
6.8.2015 16:52
Zlatu se poslední dobou skutečně nedaří a kolaps žlutého drahého kovu ...
Summary: Novo Nordisk, adidas, Tesla Motors, Mondelez International, Kraft Heinz, Michael Kors
6.8.2015 17:06
Evropa:Akcie Novo Nordisk (DIP) dnes odepisují 4 %, navzdory silným kv...

Váš názor
 • ČNB má ze zákona
  7.8.2015 17:56

  zajišťovat především cenovou stabilitu. Ta se vykládá jako 2% inflace. Plnila zákonnou povinnost. Krátko až středně době bylo oslabení také v souladu s hospodářskou politikou vlády, čímž ČNB vyhověla dalšímu zákonnému požadavku. Dlouhodobý efekt nikoho nezajímá. Bohužel. A jak píše Ruphej, když na západě poslali sazby dolů a přemýšleli o QE, dalo se to s korunou čekat.
  kadanfm
  • Re: ČNB má ze zákona
   7.8.2015 18:05

   Dnes má kačka tendenci posilovat díky zlepšení obchodní bilance. Kardinální otázka: posilovala by i bez zásahu a pokud ano, kterou z nerovnováh v platební bilanci by svým pohybem vyrovnávala?
   kadanfm
 • kecy
  7.8.2015 13:42

  jak by to vypadalo kdyby ten kurz nesundali, nic by se nevyváželo, stát.rozpočet by měl díru jako hrom, ideál neexistuje ale lepší 27 než 24 :o)
  Mike
  • Re: kecy
   7.8.2015 14:35

   povídáš hlouposti.....nic by se zvláštního nedělo, ČNB nemá na to žádný vliv...pokud by šašci z ČNB nezasáhli, tak by exportéři měli nepatrně menší zisky a importéři nepatrně vyšší....
   abc
   •  
    7.8.2015 14:55

    Jsi jediný kdo tomu opravdu,ale opravdu rozumí. Škoda , že nejsi guvernérem ty . To by se tu žilo . Ojro za 15 , Dolar za 14 export žádnej , import vlastně všeho , dovolča v Řecku téměř zadara , no země zaslíbená. Možná by se u nás líbilo i imigrantům. Kde pracovat? Koho to v Europě zajímá?
    Karel IV
   •  
    7.8.2015 14:41

    exportéři by měli patrně menší zisky, a jsme vývozní ekonomika
    Velkamedvědice
   • abc
    7.8.2015 14:40

    Udělali jen to , co švýcaři.
    Velkamedvědice
   • Abc
    7.8.2015 14:37

    To je ovšem jen Tvůj názor. Čísla dokazují, že zásah měl smysl. Rosteme více, než země kam vyvážíme.
    Velkamedvědice
 •  
  7.8.2015 12:37

  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1562890-pilip-cnb-drzi-kurz-na-umele-urovni-ekonomice-nepomaha
  Homo
  • Homo
   7.8.2015 14:39

   Pilip je jako ekonom nula. Zhrzený rádoby pravicový politi¨k odstraněný od lizu. Nneí schopen ani přiznat, že sankce dopadly ny vývoz přesně jak dopadly, do ruska ho zmenšily. Ale jelikož není rusko zásadním obchodním poartnerem, rostoucí ekonomika a vývoz do eu tento porpad absorvovali. Vez sankcí, by byl malinko větší.
   Velkamedvědice
   • Re: Homo
    7.8.2015 15:30

    Já ho taky nesnáším, ale to neznamená že s nim nemohu souhlasit. Je zajímavé koli lidí je ochotno a schopno věřit té Sigrove bandě a ještě ji obhajovat, místo toho, aby používali zdravý rozum.
    Homo
    • Homo
     7.8.2015 16:11

     o)) Nevím, jestli mám zdravý rozum, ale tuším Váš problém. Zásah, který se Vám líbil, jste označil za krádež, aniž by jste počkal v čase na výsledky. Výsledky doložili oprávněnost zásahu, více pracovních míst, ekonomika roste více než ostatní. Jak jinak by jste chtěl doložit správnost kroku? Pokuid by ekonomnika nenastatovala, mohl jste ho kritizovat. Ale ona nastartovala, splnila účel a vy stejně kritizujete, protože jste se tak rozhodl už na začátku. Data a fakta V8s evidentně nechávají chladným, Co by jste považoval za důkaz, že jste se mýlil a Sionger měl pravdu, než fakt, že ekonomika roste historicky významným tempem , jak x let nerostla a více než země kam se vyváží?
     Velkamedvědice
     • Re: Homo
      7.8.2015 16:11

      ..nelíbil...
      Velkamedvědice
      •  
       7.8.2015 16:14

       Možná tedy většina ekonomů má nemocnější rozum než vy. Někteří tvrdí, že zásah byl bez významu, většina, že přinesl víve pozitiv, než negativ a nikdo z renomovaných ekonomů mim o amatérů na chatech neřekl, že zásah byl škodlivý či snad krádež
       Velkamedvědice
       •  
        7.8.2015 16:29

        To rozhodne jedině čas. Já každý takový zásah považuji za škodlivý.
        Homo
        •  
         7.8.2015 16:52

         ... protože nerozumíš deflaci.
         ☺lolek☺
Aktuální komentáře
21.10.2018
9:48Víkendář: Nejhorší ze všeho jsou Japonci. A Evropská unie.
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data