Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednání Volkswagenu ohledně emisního skandálu v USA bez dohody

Jednání Volkswagenu ohledně emisního skandálu v USA bez dohody

14.01.2016 8:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Jednání německé automobilky Volkswagen a americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) ohledně řešení pro 600.000 naftových aut s nadměrnými emisemi skončilo bez dohody. S odvoláním na americké činitele o tom informovala agentura Reuters.

Generální ředitel automobilového koncernu Matthias Müller se dnes kvůli emisnímu skandálu sešel s šéfkou úřadu EPA Ginou McCarthyovou. Její mluvčí po zhruba hodinovém setkání obou představitelů uvedla, že agentura diskusi ocenila. "Budeme nadále pracovat na nalezení řešení," sdělila podle agentury mluvčí.

Úřad EPA loni v září automobilku obvinil, že do vozů s naftovými motory instalovala software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen tehdy přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno 482.000 vozů s dvoulitrovými motory. Později se ukázalo, že problém se v USA týká rovněž 85.000 vozů s třílitrovými motory.

Müller tento týden prohlásil, že na dnešním setkání, které si vyžádala sama automobilka, má v plánu navrhnout řešení. Na otázku, zda byl takový plán představen, ale žádná ze stran neodpověděla. Müller ústředí agentury EPA opustil bez dalšího vyjádření.

Již v úterý odmítl kalifornský úřad pro čisté ovzduší CARB plán Volkswagenu na svolání naftových aut vybavených softwarem, který umožňuje manipulovat s údaji o emisích. Podle úřadu je návrh automobilky nedostatečný. Hodlá však s firmou o řešení tohoto problému dál jednat.

Chris Grundler, který řídí oddělení EPA pro dopravu a kvalitu ovzduší, na fóru v Detroitu prohlásil, že agentura chce řešení co nejdříve, uspokojivý plán ale prý od Volkswagenu zatím nedostala.

Müller v neděli uvedl, že zhruba 430.000 dotčených vozů v USA by mohlo být vybaveno novým katalyzátorem. V rámci své první návštěvy Spojených států od zářijového nástupu na nejvyšší post ve Volkswagenu ale také prohlásil, že za emisním skandálem stojí nedorozumění a samotný skandál představuje technický, nikoli etický problém. Tato vyjádření ale spolu s dobou, jakou novému šéfovi Volkswagenu trvalo se do USA vypravit, vzbudila v zemi vlnu kritiky a vyvolala další otazníky nad způsobem, jakým Volkswagen krizi řeší, napsal Reuters.

Akcie společnosti zavřela včera na německém trhu na 120,5 EUR za jednu akcii. Stále je však velmi daleko od hodnot před aférou "dieselgate", kde se obchodovala i kolem 180 EUR za jednu akcii.

 vw

Zdroj: Bloomberg, ČTK


Čtěte více:

Americké trhy zastavil v pokračování růstu další pokles ceny ropy
13.01.2016 21:58
Akciové trhy v USA vstoupily do obchodního dne v příznivém duchu, když...
Ministři dnes budou jednat s managementem firmy o situaci v OKD
14.01.2016 8:13
Zástupci vlády budou dnes jednat s managementem firmy OKD a mateřské s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2023
17:24Monetární politika v následujících letech - mezi mírně pod a mírně nad je velký rozdíl
17:01Wall Street roste a zelenat se před víkendem začíná i Evropa  
15:04Průzkum Reuters: V září ČNB sazbami nehne, ale do konce roku hlavní na 6,50 %  
14:50Ceny domů a bytů v Německu se ve čtvrtletí snížily nejvíce od roku 2000
13:10Než otevře Wall Street: Activision Blizzard, Palantir, Vertex Pharma  
12:49Perly týdne: Která aktiva jsou nastavena na tvrdé, měkké a na žádné přistání?
12:38Nová pokuta přes 9 miliard korun pro Intel. Evropská komise musela ustoupit verdiktu Soudního dvora
11:47Británie signalizovala, že schválí spojení firem Microsoft a Activision
11:02Podnikatelská aktivita v eurozóně v září dál klesá, tempo se ale zmírnilo
10:59Monopol Space X a nové firmy v odvětví uvažující jinak než stará škola
10:35Raiffeisenbank a.s.: Výplata dluhopisu ISIN XS2321749355
10:10Smíšená data z Evropy a stabilní pozice Bank of Japan. Dluhopisy mají dopoledne navrch  
9:46UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:20Rozbřesk: Česko s inflací v titulcích. Stojí za ní spíše dražší služby než potraviny
8:55BoJ pokračuje v uvolněné politice, evropská cena zemního plynu po odvolání stávky v Austrálii klesá  
8:44Japonská centrální banka pokračuje v mimořádně uvolněné měnové politice
6:47Chavez: Umělá inteligence je v základu stále jen matematika, lidí bude stále třeba
21.09.2023
22:02Zámoří pokračovalo v propadu po jestřábím zasedání FEDu  
17:40Dvě valuační mezery a mimořádná síla současných příběhů na trhu
17:11Akcie se snaží najít pevnější půdu pod nohama, delší výnosy pokročily výš  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data