Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Císař“ Trump může Spojené státy zničit

„Císař“ Trump může Spojené státy zničit

9.3.2016 17:00
Autor: Redakce, Patria Online

Spojené státy jsou od dob Říma nejvýznamnější republikou na světě. Představují baštu demokracie a svobody. Pokud by se ale jejich dalším prezidentem stal Donald Trump, šlo by o globální pohromu. Řídí se paranoidními a xenofobními výmysly, je to ignorant, který bývá přirovnáván k populistům z Latinské Ameriky. Neokonzervativní intelektuál Robert Kagan pak poukazuje na to, že jeho vzestup je výsledkem republikánské politiky, která je založená na obstrukcích, démonizaci politických institucí a zaslepenosti předsudky. Lidé, kteří ho podporují, jsou plni hněvu, který v nich během posledních let podněcovala celá republikánská strana.

Kagan má pravdu, ale neříká vše. Republikáni podobnou politiku uplatňují už od devadesátých let a její kořeny lze vystopovat až do let šedesátých. A časem se vše zhoršuje namísto toho, aby docházelo ke zlepšení. Jak k tomu došlo? Je to příběh bohatých lidí, kteří stranu podporují, protože chtějí dosáhnout snížení daní a zmenšit roli státu v ekonomice. Postupně se jim daří získávat voliče kombinací plutokracie a pravicového populismu. S konzervativní politikou to nemá co dělat.

Trumpovi republikánští protivníci na tom nejsou ohledně navrhované politiky o moc lépe než on. Ted Cruz i Marco Rubio navrhují výrazně regresivní snížení daní, Cruz dokonce požaduje návrat ke zlatému standardu. Trump říká, že nemocní lidé by neměli umírat na ulicích, ale Cruz a Rubio si tím podle všeho jisti nejsou.

Trump ale není jen příběhem jedné strany. Jde o celou zemi a nevyhnutelně i celý svět. Je nereálné předpokládat, že ústavní systém Spojených států by přežil prezidenta, který mu nerozumí a ani v něj nevěří. Do čela země by se dostal volený monarcha. Římská republika zanikla tehdy, když se k moci dostal Augustus, a i když zachoval všechny prvky republiky, zbavil je jejich smyslu a podstaty.

Kdo by zabránil Trumpovi v tom, aby z USA vystěhoval 11 milionů lidí? Co si máme myslet o jeho nadšení pro mučení? Našli by se lidé, kteří by s ním spolupracovali? Vůdce, který je přesvědčen o své pravdě, donutí lidi k nemyslitelnému jednoduše tak, že je přesvědčí o nějakém nebezpečí a hrozbě. Abraham Lincoln a Franklin Delano Roosevelt dokázali během válečných dob výjimečné věci, ale také věděli, kde jsou limity. Zná je i Trump?

Američané by měli pečlivě vážit, koho si do svého čela zvolí. Důsledky budou obrovské pro ně i pro celý svět. Trump nakonec není z historického hlediska ničím výjimečným. Americký „císař“ má nyní konkrétní podobu a je velkým nebezpečím.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Úpis fondu Patria Selection 1 končí už dnes! Co všechno byste měli vědět?
11.3.2016 8:14
Ve druhé polovině ledna začala společnost Patria Finance nabízet k ...
Krátkodobé investiční tipy - výběr z evropských akcií
7.3.2016 13:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...
Krátkodobé investiční tipy - výběr z amerických akcií
7.3.2016 15:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...

Váš názor
 • Jinak to nemůže dopadnout
  10.3.2016 18:57

  Demokracie v Římě byl otrokářský stát s mocnou armádou, Augustus nezničil demokracii, ale ukončil občanské války, které likvidovaly blahobyt. USA mají ekonomiku postavenou na hliněných nohách armád a ovládání moří, čachrování s cenou ropy, zlata a dolaru bude budoucností našich životů, války o ropu a plyn1981-1988 a 1991-2016 změnily náš život na stejný Matrix jako za komančů, nikdo netuší co bude, krize důvěry se slabší střední třídy velmi prohloubila, tištění peněz a jejich převedení na elektronické ??? škrtání nul a vymýšlení nul, které nikdo nevidí, jsme jako děti
  rob
 • Jáj, neverím, že Trumpa pustia republikáni cez primárky
  10.3.2016 13:03

  Bola by to najväčšia prehra s demokratickým kandidátom v súboji o Biely dom v histórii Spojených štátov, veru tak.
  Šaňo
  • Re: Jáj, neverím, že Trumpa pustia republikáni cez primárky
   10.3.2016 13:28

   Aniž bych znal názory tohoto Trampíka, tak už jsem poslední dobou velmi alergický na to když někoho označují jako xenofoba. Možná by v USA udělal konečně pořádek s ilegálama a toho se všichni bojí.
   Bentley
   •  
    10.3.2016 13:56

    Aniž bych znal názory Abú Bakr Bagdádího, tak už jsem poslední dobou velmi alergický když ho někdo označuje za teroristu.... Kam tenhle svět jen dospěje, když je všude hlupáků jak nakaděno od much.
    ..
    •  
     10.3.2016 14:11

     Tohle je myšlenka !!! Možná by měl Abú Bakr kandidovat v USA na prezidenta, byl by přijatelnější než ten xenofob Tramp. Pro sluníčkáře určitě protože to konečně není evidentně xenofob :-)
     Bentley
     •  
      10.3.2016 14:16

      Myšlenka byla, že udělat si názor aniž o problému něco vím může vyústit v pěknou hovadinu.
      ..
      •  
       10.3.2016 14:21

       Jsme nevyslovoval názor na Trampa, jen že mě irituje, že už byl zařazen také mezi xenofoby s paranoidními názory.
       Bentley
       •  
        10.3.2016 14:30

        Však já vím, číst umím. A irituje tě taky, že Bagdádí byl zařazen mezi teroristy? Asi ne protože víš, že terorista je. tak si zjisti něco o Trumpovi, třeba zjistíš, že opravdu xenofob je. Koneckonců xenofob není nic tak hrozného, furt lepší než bolševik nebo pedofil.
        ..
        •  
         10.3.2016 15:09

         Kurňa si nemůžu pomoct :-) Zóna bez muslimů je dobrej nápad, v ISIL taky dělaj zóny bez...
         Bentley
        •  
         10.3.2016 15:01

         No už nebudu prudit, ale díky všem za reakce. Jinak ale o Bagdádím víme že je dle našich kritérií asi terorista a státotvůrce, pač si založil státeček, to joo.
         Bentley
         • Možná
          10.3.2016 15:08

          je to milovník láskyplných veršů a čajových dýchánků pod rozkvetlými cedry...a to druhé má jenom na kšeft a dělá co se mu řekne...
          el mrcoch
          • Re: Možná
           10.3.2016 15:16

           Noo přesně, kdo ví co mu nakukal takový Turek ??
           Bentley
        •  
         10.3.2016 14:40

         xenofob je stejny vyznam jako mokra ryba. Naprosto nevyznamne slovo, kteremu davaji magori vyznam. Xenofob je kazdy.
         Jesse
         •  
          10.3.2016 16:45

          Já ne. Je Okamura, Sládek a Trump.
          Velkamedvědice
   •  
    10.3.2016 13:44

    ...co myslis tim poradkem presne? Ona kazda vyspela ekonomika potrebuje neco ilegalu, pac predstavuji levnou pracovni silu. Na prace, ktere nikdo nechce delat, jsou velmi potrebni... Pokud je tim poradkem, ze vsichni dostanou zelenou kartu, tak to pak jo. :)
    Hruškovec přelahodný
    •  
     10.3.2016 14:03

     ..pracující ilegál má dostat zelenou kartu a tím přestává být ilegál, zbytek povalečů odlifrovat zpět
     Bentley
     •  
      10.3.2016 14:14

      Tohle je taky perla. Jak se pozná, že má ten ilegál práci? Jako ilegál má tu práci nejspíš ilegálně a není nikde hlášený.
      ..
      •  
       10.3.2016 14:24

       Ilegál snad není nelegálně pracující ale ilegálně pobývající na území cizího státu. Takže se bavíme o legálně pracujícím a legálně pobývajícím a tedy se zelenou kartou a povolením k pobytu.
       Bentley
       •  
        10.3.2016 14:39

        Vzdávám to...
        ..
        • ten hoch
         10.3.2016 16:38

         má svou pravdu --- sice to není ta naše, ale je trochu dost asertivní... a taky má dost času vymýšlt argumenty ;)
         Bo
 • Pánové
  10.3.2016 0:31

  Světu vládnou bankéři, nikoli prezidenti.
  Josef
 •  
  9.3.2016 18:42

  Keď som si to prečítal, tak mám dojem ,že tento článok si objednal niekto z Hillarinho volebného štábu. Ale mi tu nevolíme ich prezidenta, takže to nie je trefa do čierneho. Je to také bububu ako strašenie s Rusmi.
  Petrik
 • Zničení Ameriky? Konec civilizace? Ano - té bolševické.
  9.3.2016 18:22

  Přesně takovéto paranoidní bláboly plivali komouši na různé plátky, aby prodloužili své elitářské postavení v Evropě, především té východní. Už jen chybí, aby to dokreslili satirickými obrázky republikánů oděných do smokingu s buřinkou, v ruce držících tučný doutník a sedě na černé, naleštěné jaderné střele! Jak to ostatně známe z našeho někdejšího Rudého práva. Ano, Amerika bude zničena - ale jen v té sluníčkovské podobě. A ve světě pak snad nastane konečně pořádek. Protože to, co z něj udělala vláda chabého, lhostejného a neschopného marketingového idolu Obamy, je děsivé.
  Niemetz
 •  
  9.3.2016 17:49

  Skvělé, mají bobky fešáci. Jen ať ho zkusí zastavit a smete je to úplně. Jediná cesta jak zastavit Trumpa je udělat ještě víc autoritativní systém než mu podsouvají. No, v každym případě pseudohumanismu a obecné vyměklosti odzvonilo. To samé zde v Evropě, buď tu bude Islámský stát nebo fašismus. To co je tu teď udrží těžko. Jakpak asi budou vysvětlovat voličům že to myslí "upřímně" až jim zruší volby, svobodu slova a hotovost a pak budou "tisknout" peníze a nutit obchodníky a lidi hrát si na "růst" a "světlé zítřky".
  Radek
  •  
   10.3.2016 12:42

   plný souhlas ,nechat demokracii volnou cestu !! voliči promluví , Obama zklamal a rozhodil CELÝ Svět !!
   dh.
 • To je neuvěřitelné
  9.3.2016 17:41

  kam až sahají chapadla ideologićky zpotvořených neomarxistů, dnes nazývaných sluníčkářů a ve skutečnosti multikulturních extremistů. Zasáhli už i finanční svět, zrovna ti, kteří tak rádi bojují proti "světovému kapitálu" až do poslední kapky krve:-) Zjevně jim není po chuti člověk, který by je dokázal umravnit. Tady je vidět, kam to dotáhla vláda levicových demokratů a všechen chaoz zakončil Obama, tzv umírněnáý muslim. Trump USA nepoluží, Trump USA opět postaví na nohy. Trump vrátí USA zpět do rukou spořádané americké bílé rodině. A toho se naivisté bojí.
  Jesse
  • Re: To je neuvěřitelné
   9.3.2016 18:17

   Že tzv. demokracie nikdy nefungovala, nefunguje a fungovat nebude je každému myslícímu člověku zcela jasné /na zkoušku a pro ilustraci bych nechal bruselské eurosocany demokraticky velet třeba jaderné ponorce nebo letadlové lodi/. Zároveň je to jen potvrzení toho, že nejlepší systém vládnutí v nám známém Vesmíru je tradiční osvícená despocie. Samozřejmě pro všechny eurohujery, než jim to dojde, je nutné přechodné období - řekněme dvě-tři generace - a v tomto přechodném čase bych vypustil slovo 'osvícená'...
   tutor
   • Jesse, tutor
    9.3.2016 18:32

    vidím světlo na konci tunelu....snad nejsou všichni lidi jenom tupé ovce...palec nahoru..o))
    el mrcoch
    • Re: Jesse, tutor
     10.3.2016 8:27

     Z jedné věci mám skutečnou radost, že na rozdíl od jiných serverů, kde se člověk může nechtě setkat s xenofilní bandou, zde je jednota názorů. Je to jako v Polsku, Maďarsku,..demokracie je správná když vítězí jejich kandidát, když se ozve hlas skutečného lidu a ne neomarxistických šarlatánů, je to fašismus. Nezbývá než popřát Trumpovi dlouhé zdraví a neprůstřelnou vestu.
     tikitom
     •  
      10.3.2016 14:39

      To je přesně to, proč demokracie nefunguje. Vždy se objeví ta správná pravda /ta jejich; a my vás o ní - tu pod znakem kalicha, tu pod symbolem kříže nebo půlměsíce - přesvědčíme, i kdybychom vás mělí všechny pozabíjet /, ta - podle politiků - správná demokracie /podle jejich představ/ etc.etc. A ano, už se nálepkuje: nestandardní, xenofobní, fašistická... Zdravím tímto pana Kotlebu a jeho Ľudovu stranu, přeji pevné nervy a těším se na první ''Na stráž'' ve slovenském parlamentu. :) Btw: jsou mi celkem jedno názory jak Trumpa tak Kotleby, ale stejně jako nick Bentley mám těžkou averzi ke všem hlasatelům těch správných názorů a pravd.
      tutor
Aktuální komentáře
19.3.2018
9:51Klidné pražské obchodování čeří zprávy z ČEZ, DAX do záporu stahuje Henkel  
9:32Alibaba investuje dvě miliardy dolarů do internetového prodejce v jihovýchodní Asii. Chce prudce expandovat
9:31Kvartální úpravy indexu PX: Vyloučení Fortuny a úpravy u Unipetrolu  
9:12Rozbřesk: Ruská ekonomika verze Putin 4.0, trh s ropou žije geopolitikou
8:59Evropské burzy asi otevřou poklesem, investoři budou před Fedem opatrní  
8:37Ruským prezidentem bude dál Putin. Po sečtení 99 % lístků má 76,65 %
8:29Rusnok: Růst mezd příští rok zpomalí, ekonomika by měla přehřívání vcelku v pohodě zvládnout
6:36Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice
18.3.2018
15:42The Economist: Otrávené vztahy Británie a Ruska
10:02Víkendář: Svět se zbláznil, namísto snižování emisí se věnujeme energeticky náročné těžbě kryptoměn
17.3.2018
19:11Uprchlíky tam, špagety sem. Efektivita má místo i v černém byznysu
14:05Vítěz ruských voleb je znám předem
8:15Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Němci
16.3.2018
21:14Americký průmysl přinesl na trhy mírné povzbuzení
18:11Londýn: Globální pračka špinavých peněz?
17:30Technická analýza: Dolar se úspěšně otřepal z Trumpových prohlášení a začal se připravovat na zasedání FEDu
17:18Závěr týdne svědčil dolaru, přispěl silný průmysl a důvěra  
16:04Trumpovy kroky vnesly na ropný trh zvýšenou míru nejistoty  
15:31Uber má mnohem vážnější problém, než jsou taxikáři v Praze
14:37Pátek přináší mělký zisk trhům v Evropě i Praze. Adobe po výsledcích +4 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data