Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisk Shellu, Totalu se propadl, ConocoPhillips prohloubila ztrátu

Zisk Shellu, Totalu se propadl, ConocoPhillips prohloubila ztrátu

28.07.2016 14:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell klesl zisk ve druhém čtvrtletí o 72 procent. Společnost z něj viní nízké světové ceny ropy a náklady spojené s převzetím společnosti BG Group. Pokles čtvrtletního čistého zisku dnes oznámila také francouzská energetická skupina Total. Americký ropný gigant ConocoPhillips podle svého dnešního sdělení prohloubil čtvrtletní ztrátu.

Ropné společnosti snižují náklady a prodávají majetek, aby překonaly období nízkých cen ropy. Ty se v lednu kvůli vysokým dodávkám a nižší poptávce propadly až na 12leté minimum, od té doby ale oživily. Cena severomořského Brentu, která se na začátku roku propadla pod 28 dolarů za barel, se nyní pohybuje v blízkosti tříměsíčního minima kolem 43 USD za barel.

Zisk Shellu upravený o změny hodnoty zásob a očištěný o mimořádné položky klesl na 1,05 miliardy dolarů z 3,76 miliardy dolarů před rokem. Čistý zisk firmy se snížil o 71 procent na 1,18 miliardy USD.

"Nízké ceny ropy jsou nadále výrazným problémem napříč celou oblastí podnikání, především v sektoru těžby," uvedl generální ředitel Ben van Beurden.

Akvizice BG Group za 54 miliard USD, kterou Shell dokončil v únoru, zvýšila jeho prokázané zásoby ropy a zemního plynu zhruba o čtvrtinu a pomohla firmě zvýšit těžbu. Produkce ropy a zemního plynu jí ve druhém kvartálu stoupla meziročně o téměř třetinu na 3,5 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Ceny byly ale o třetinu nižší.

Divize průzkumu a těžby prodělala 1,3 miliardy dolarů, firma přitom doufala v lepší výsledek. Rovněž výdaje Shellu se zvýšily více, než se čekalo, mimo jiné kvůli nákladům na restrukturalizaci a propouštění. Během loňského a letošního roku má Shell v plánu propustit zhruba 12.500 lidí.

Francouzský ropný koncern Total dnes oznámil, že mu čistý zisk ve druhém čtvrtletí klesl o 30 procent na 2,09 miliardy USD poté, co jeho hospodaření zasáhly nízké ceny ropy. Šéf firmy Patrick Pouyanne očekává, že podnik překročí letošní cíl snižování nákladů ve výši 2,4 miliardy USD.

Americký těžař ropy ConocoPhillips mezitím dnes oznámil, že na pozadí nízkých cen ropy prohloubil během tří měsíců do konce června čtvrtletní čistou ztrátu na 1,07 miliardy USD. Před rokem prodělal 179 milionů USD.

Nečekaně horší čtvrtletní výsledky zveřejnily v uplynulých dnech také konkurenční společnosti BP a Statoil. Bylo tomu tak podle agentury Reuters mimo jiné proto, že analytici byli přehnaně optimističtí ve svých odhadech snižování nákladů.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Jakým dlouhodobým trendům by měli akcioví investoři věnovat pozornost
28.07.2016 14:00
Investoři, kteří se zaměřují na dlouhodobý investiční horizont, by pod...
Míra nezaměstnanosti v Německu zůstala na 6,1 procenta
28.07.2016 12:50
Míra nezaměstnanosti v Německu v červenci zůstala beze změny na 6,1 p...
Medvědi jsou ropě na stopě! 5 faktorů, které vám nesmějí uniknout
28.07.2016 14:03
Budoucnost cen černé komodity se již zdaleka nejeví tak růžově jako p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.09.2025
14:17Bain: Schodek mezi náklady a příjmy na AI bude do roku 2030 činit 800 miliard dolarů
12:35OECD zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,2 procenta
12:14Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o výplatě TRIGEMA 7,35/29
12:10Bloomberg: Jestřábí měnová politika žene korunu a forint na špičku světových měn
11:51Průzkum: Téměř pětina Čechů má nyní hypotéku, stejný počet ji plánuje
11:10Rostou akcie, dluhopisy i zlato. Optimismus o AI dostal nový impuls  
10:15J&T Global Finance XVI., s.r.o: Pololetní zpráva k 30.6.2025
10:00Dohoda Nvidie s OpenAI: Na infrastrukturu bude potřeba až pět milionů grafických procesorů
9:31Majitel ČSOB zvažuje koupi nizozemské banky ABN Amro, píše Bloomberg
8:46Rozbřesk: MNB ponechá sazby beze změny navzdory silnému forintu, plíživé posilování koruny nebere konce
8:39Nvidia investuje do OpenAI, v USA je na obzoru tradiční hrozba vládního shutdownu, evropské futures jsou v zeleném  
6:27Gundlach: Riziko vyšší inflace a příliš uvolněné monetární politiky
22.09.2025
20:24PODCAST Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
18:14Začne se Mag7 mnohem více podobat zbytku trhu růstem zisků a také valuacemi?
17:24Strategický krok Allwyn do USA: V řádu miliard dolarů získá kontrolu nad PrizePicks a vstoupí do světa DFS
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba