Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Po Brexitu přichází Nexit?

Víkendář: Po Brexitu přichází Nexit?

11.03.2017 8:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Až půjdou Holanďané patnáctého března k volbám, eurofilové budou jejich výsledky sledovat se zatajeným dechem. Nepřijde po Brexitu ještě nizozemský Nexit? Podle průzkumů veřejného mínění by euroskeptik Geert Wilders mohl ve volbách skutečně zvítězit, ale to ještě neznamená, že Nizozemci budou skutečně následovat Brity. Existuje pět hlavních důvodů, proč by se zastánci EU neměli Nexitu obávat, ale také dva, proč by měli. 

Za prvé, většina nizozemských politických stran podporuje EU. Po hlasování o brexitu nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že podobné referendum by v Nizozemí bylo „naprosto nezodpovědné“ a většina parlamentních stran s ním souhlasila. V tuto chvíli se za referendum staví jen několik politických stran (mezi ně patří Wildersova Strana pro svobodu). Nečeká se však, že by některá z nich získala ve volbách většinovou podporu a koaliční vláda by odchod z EU pravděpodobně neprosazovala. 

Za druhé, Nizozemí značně závisí na exportech (najdeme v něm i největší evropský přístav Rotterdam). Pokud by skutečně došlo k nexitu, celá ekonomika by dostala tvrdý zásah. Podle odhadů ekonomů by propad během dvou let po odchodu z EU dosáhl asi 10 %. Británie se chlubí svým finančním sektorem, Nizozemí tím, že je centrem obchodní dopravy. Kdyby země z EU odešla, její přístavy by ztratily svůj význam. Hrozbou je zejména to, že by se přerušila vazba mezi nizozemskou a německou ekonomikou. 

Za třetí, Holanďané mají rádi svá eura. Nizozemí je totiž na rozdíl od Velké Británie členskou zemí eurozóny a zdá se, že nikdo nemá zájem o návrat k vlastní měně. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění chce 78 % obyvatel zachovat v zemi euro

Za čtvrté, Holanďané na jednu stranu prosazují snížení pravomocí Bruselu, stále více z nich ale pracuje na vrcholných postech v Unii. 

Za páté, nizozemská ústava závazné referendum o odchodu z EU neumožňuje a Koen van der Krieken z Tilburg University tvrdí, že těžké by bylo i prosazení referenda nezávazného.

Výše uvedené pravděpodobně potěší všechny eurofily, ale jak bylo zmíněno, je nutno dodat ještě dvě věci: Zákony o referendu je možné změnit a ty současné mohou být nahrazeny novými v rámci nové legislativy, která se už nachází v procesu schvalování, na schválení by bylo třeba dvoutřetinové většiny obou komor parlamentu. Van der Krieken nicméně tvrdí, že tato změna není pravděpodobná a politické strany, které ji dříve prosazovaly, změnily svůj názor. 

V Nizozemí také znatelně roste skepse a projevilo se to zejména po řecké krizi. Po brexitu a vítězství Donalda Trumpa se rovněž hlasitěji ozývají hlasy populistů. Po hlasování o brexitu podporovalo nexit podle průzkumů veřejného mínění 43 % obyvatel. Významným faktorem při hlasování o nexitu by pak byla podle odborníků volební účast. Nizozemská společnost je totiž značně rozdělená a rozdíly v názorech závisí do značné míry na vzdělání a příjmech jednotlivých skupin obyvatel. V případě, že by k referendu došlo, očekává se, že lidé s nižším vzděláním a příjmy by měli vyšší volební účast a nexit se pak vyloučit nedá. 

Autor: Cynthia Kroetová 

(Zdroj: Politico)


 
 
 
 
 

Čtěte více:

Praha asi otevře v červeném, výsledky nepřekvapila Fortuna
09.03.2017 8:55
Pražská burza uprostřed týdne lehce zaostala za okolními trhy, když zů...
Fed to tentokrát myslí vážně. Kdy přijde hlavní šok pro trhy?
09.03.2017 16:17
Americká monetární politika se bezesporu dostala do nové fáze. Trhy se...
Pět „valuačních“ pravidel pro býčí a medvědí trh
10.03.2017 7:21
Charles Lieberman tvrdí, že současné valuace akciového trhu neleží nij...
Akcie jsou stále atraktivní, dluhopisy předražené
09.03.2017 10:46
Nedostatkem analytiků, poradců a stratégů, kteří tvrdí, že akcie jsou ...
Ani rekordní tržby Lega nestačily překonat konkurenta Mattel
09.03.2017 12:15
Dánský výrobce stavebnic Lego loni zvýšil tržby na nový rekord. Růst ...
ExxonMobil investoval téměř 3 miliardy dolarů do plynového pole u Mosambiku
09.03.2017 15:54
Italská energetická firma Eni prodala americkému ropnému gigantu Exxon...
Kronus: Hazardu dlouhodobě věřím (video)
09.03.2017 16:47
Fortuna zveřejnila své výsledky a v dnešním videu jsme se o nich bavil...

Váš názor
  • dobrá propaganda
    11.03.2017 8:29

    1) kdo nejvíc potřebuje Rotterdam ??? Státy be moře ! Navíc, bojkototat rotterdamský přstav nelze ( po příp. Nexitu ) - protože náhradní terminál jeho významu nepostavíte ani za 10 let a jak chce navyknou firmy ho užívat ?? Snížením poplatků , pak Vám nový přístav nic nevydělá !! A Euro ??? Nedavno holandský parlament sondoval možnost návratu guldenu. Takže s tou láskou k euru to zase tak horký nebude Já si myslím , že projekt EU je skvělá věc, jenže to co z toho udělali v Bruselu je děs a hrůza. Měli to nechat na volném obchodu a pohybu zboží a kapitálu a PŘEDEVŠÍM se starat o vlasdtní domácí obyvatelstvo a jeho natalitu a ne sem v zájmu tzv. humanity tahat s naší kulturou naproto neslučitelné hordy, se kterými si sami už neví rady a nutí je těm, kteří je nechtějí. Pokud se EU radikálně nezmění bude to její konec . .
    občan
Aktuální komentáře
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data