Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Britská vláda aktivovala článek 50. Odchod Spojeného království z EU oficiálně začal

    Britská vláda aktivovala článek 50. Odchod Spojeného království z EU oficiálně začal

    29.03.2017 13:12, aktualizováno: 29.3. 13:58
    Autor: Petr Zelenka, Patria Online

    Aktualizováno

    Oficiálně odstartoval dvouletý proces vyjednávání podmínek odchodu Británie z Evropské unie, jejímž členem se ostrovní království stalo v roce 1973. Britům nyní půjde o udržení přístupu na evropský trh, EU zase bude mít zájem na zaručení „čtyř základních svobod“ jednotného trhu, především pohybu osob.

    Dnes před půl druhou evropského času britský velvyslanec při EU předal předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis podepsaný britskou premiérkou Theresou Mayovou. Tusk převzetí potvrdil agentuře Reuters. V dokumentu, který konzervativní předsedkyně vlády podepsala už včera a jenž za přísných bezpečnostních opatření dopravil do Bruselu vládní kurýr, Mayová podle článku 50 Lisabonské smlouvy oficiálně zpravuje Evropskou radu o záměru země z unie vystoupit.

    Předseda EK Tusk přebírá dopis aktivující čl. 50 #Brexit pic.twitter.com/SO5R5BTvhw

    Startuje tak dvouleté vyjednávací období, během kterého se Británie bude muset dohodnout se zbytkem unijní sedmadvacítky a Evropským parlamentem na podmínkách odchodu. To je vzhledem ke komplexnosti vzájemných vztahů, hlavně obchodních, šibeniční termín. I když se Mayová ve svém klíčovém projevu v lednu dušovala, že „žádná dohoda s EU je horší než špatná dohoda,“ diplomatické zdroje i poslední vyjádření představitelů britské vlády naznačují, že Whitehall chápe, že bude muset Bruselu v některých věcech ustoupit.

    Dojde na zpřetrhání vazeb?

    V případě nedosažení dohody by totiž ostrovní království zpřetrhalo ekonomické vazby se zbytkem kontinentu a jeho celní a obchodní podmínky styku s Evropou by se začaly řídit pravidly Světové obchodní organizace, které nejsou ani pro jednu stranu tak příznivé, jako současná dohoda o Evropském jednotném trhu. To by zřejmě způsobilo masivní stěhování byznysu ze Spojeného království na kontinent za větším trhem.

    Přístup na evropský trh tak bude hlavním vyjednávacím trumfem v ruce sedmadvacítky, která se bude zřejmě snažit zachovat nedělitelnost „čtyř základních svobod“ Evropského jednotného trhu, tedy kromě pohybu zboží, služeb a kapitálu také pohyb osob. Právě kontrola imigrace však byla pro Brity jedním z největších témat kampaně a argumentem, proč pro brexit hlasovat.

    S finální podobou dohody o odchodu Spojeného království z EU budou muset souhlasit všechny země sedmadvacítky, včetně středoevropských zemí, které mají na zachování volného pohybu osob vzhledem k velkému počtu svých občanů v Británii obzvláště velký zájem. Doma zase bude Mayové vyjednávání zřejmě komplikovat separatismus skotských nacionalistů, kteří si spíše přáli v EU zůstat a brexit vnímají jako argument pro další referendum o nezávislosti.

    Mayová před parlamentem potvrdila své záměry

    V dnešním projevu před dolní komorou britského parlamentu, krátce po interpelacích, Mayová vyzvala zemi k jednotě a potvrdila svůj záměr vyjednat ambiciózní obchodní dohodu s EU. Části jejího projevu, konkrétně ty, kde premiérka eufemisticky zmiňovala výzvy, kterým bude vláda při vyjednávání čelit, nebo kde vyzdvihovala volný obchod, se setkaly s posměchem z řad opozice, zejména skotských nacionalistů.

     
     

    Čtěte více:

    Je možné, že brexit nakonec přece jen nebude?
    14.03.2017 6:38
    Britská premiérka Theresa May začne ještě tento měsíc nejdůležitější j...
    Účet za brexit? Desetina evropských firem může odejít ze země
    20.03.2017 14:51
    Desetina evropských firem s operacemi v Británii se chce kvůli brexitu...
    Skotský parlament dnes zřejmě požádá o další referendum
    28.03.2017 14:49
    Skotští zákonodárci dnes asi požádají o další referendum o nezávislost...
    Brexit i na burze. Fúze Deutsche Börse a LSE je zase u ledu
    29.03.2017 12:41
    Evropská komise zablokovala plánované spojení německé burzovní společn...

    Váš názor
    •  
      29.03.2017 18:18

      Co si asi pan Tusk myslí , když přebírá korepondenci od Terezky Májů . Hlavně , že se to mého Polska netýká .
      euroskeptik
      • Rule Britania !!
        30.03.2017 9:29

        US bratránci za Velkou louží a Commonwealth - to je záruka úspěchu. Obávám se v obnovení něčeho podobného jak byla Kontinentální blokáda za Napoleona .
        občan
    •  
      29.03.2017 18:05

      Tak mám dojem , že ti Britové asi netuší , co je čeká . Alespoň podle EUpolitiků , kteří neumí psát o ničem jiném , než o tom , jak je to EU společenství super . Zároveň jsou ale podělaní z toho , aby se z té skvělé unie neutrhl někdo další . Je přece naprosto jasné , že k tomu dříve či později dojde . Neplatilo heslo Se sovětským svazem na věčné ... a nikdy jinak , neplatí to ani pro EU na věčné časy a nikdy jinak . Nejhorší , co může eurospolečenství ohrozit bude to , že se Britům začne dařit . Nebudou muset přispívat na bruselské darmožrouty a budou obchodovat s celým světem , aniž by se ptali v Bruselu , jestli mohou . Že by ten obchod s EU byl pro Brity tak výhodný ? To je asi stejné jako tvrdit , že česká ekonomika šlape . Uvidíme , až ji přestane držet ČNB kurzem koruny . Přeju britům aby předvedli , že jde fungovat dobře i samostatně , bez pokynů euroodborníků typu žánkloktala .
      karel IV
    Aktuální komentáře
    23.07.2026
    17:03Budování AI železnic?
    15:20ServiceNow ukázala, že na AI už umí vydělávat. Investory potěšil růst i lepší výhled  
    15:11ECB podle očekávání nechala úroky beze změn, depozitní sazba je na 2,25 procenta
    14:59CSG si vzala úvěr až na 74 miliard korun na refinancování svých stávajících úvěrů
    13:50Trh čeká tři zvýšení sazeb. Podle Kubíčka je takový scénář přehnaný
    12:46Tesla sice prodala více aut, ale poprvé za dva roky spálila víc peněz, než sama vydělala  
    11:58Na akcie doléhá příliš drahá AI, rostoucí výnosy dluhopisů i výsledky  
    11:00Alphabet poprvé od svého IPO vykazuje záporný cash flow. Akcie i přes famózní výsledky klesají  
    10:38UniCredit ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 13 procent
    9:21Rozbřesk: Jak Detroit prohrál s Japonskem a proč by Evropa měla zbystřit
    8:36Výsledky dodaly Alphabet a Tesla, Evropa zahájí spíše negativně  
    8:26Prodej aut v EU v červnu stoupl o 13,6 procenta, dál posílili čínští výrobci
    8:19Muskova automobilka Tesla zvýšila tržby o čtvrtinu, ale zisk jí klesl
    22.07.2026
    22:39Alphabet překonal odhady. Poptávka po AI je enormní, cloud vykázal více než 80procentní růst
    22:01Akcie před výsledky technologických gigantů kolísaly, růst ropy zvýšil obavy z inflace  
    18:10Stát by mohl dát na burzu až 40 procent akcií pražského letiště v roce 2028, řekl Babiš
    18:05A komu tím prospějete?
    16:59Šéf Equinoru: EU zřejmě nesplní cíl pro naplnění zásobníků plynu před zimou
    16:40Prezident Pavel vetoval spornou novelu rozpočtových zákonů
    16:28Alphabet čeká klíčová zkouška. Investoři chtějí vidět návratnost investic do AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    American Airlines Group Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Blackstone Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    BT Group PLC (06/26 Q1)
    Cleveland-Cliffs Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dassault Systemes SE (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Dow Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Edenred SE (06/26 Q2)
    Freeport-McMoRan Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Honeywell International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Intel Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Lockheed Martin Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Nestle SA (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Newmont Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    Repsol SA (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Roche Holding AG (06/26 Q2, Bef-mkt)
    RTX Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    STMicroelectronics NV (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Thermo Fisher Scientific Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    TotalEnergies SE (06/26 Q2, Bef-mkt)
    UniCredit SpA (06/26 Q2, Bef-mkt)
    7:00BE Semiconductor Industries NV (06/26 Q2)
    7:00BNP Paribas SA (06/26 Q2)
    7:00Givaudan SA (06/26 Q2)
    7:00Nokia Oyj (06/26 Q2)
    7:00Thales SA (06/26 Q2)
    8:30UPM-Kymmene Oyj (06/26 Q2)
    12:30T-Mobile US Inc (06/26 Q2)
    13:00Nasdaq Inc (06/26 Q2)
    22:05SAP SE (06/26 Q2)