Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je možné, že brexit nakonec přece jen nebude?

Je možné, že brexit nakonec přece jen nebude?

14.3.2017 6:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Britská premiérka Theresa May začne ještě tento měsíc nejdůležitější jednání od doby, kdy její země na počátku sedmdesátých let vstoupila do Evropského hospodářského společenství. Tentokrát se ale bude jednat o odchodu z toho, co se nyní nazývá Evropská unie. Stane se tak spuštěním článku 50 Lisabonské smlouvy. Ať už jednání o brexitu dopadnou jakkoliv, osud Velké Británie bude vždy spojen se zbytkem kontinentu. Tato země bude v Evropě hrát i dál významnou roli, ale to samo o sobě nestačí na dosažení dohody, která by byla pro Británii dohodou dobrou. Pravděpodobnost velmi negativního výsledku jednání je poměrně vysoká a i kdyby jej někteří fanatičtí zastánci brexitu možná vítali, May se nesmí jejich tlaku podvolit. 

Britská vláda by nyní měla jasně stanovit své cíle, realisticky zhodnotit svou pozici a držet se efektivní strategie. Jasným cílem je dosažení co nejvýhodnější dohody, ale realita je taková, Británie nemá silnou vyjednávací pozici. Bez dohody by vážně utrpěl její mezinárodní obchod a vztahy se zbytkem Evropy by se rozpadly. Druhá strana jednání si toho je vědoma. Pro Británii je obchod s EU mnohem důležitější než pro EU obchod s Británií. Tato země tak má hodně co ztratit.

Bývalý britský premiér John Major popsal nejlepší přístup následovně: „Nejúspěšnějších výsledků je dosaženo, když se jedná v dobré vůli. Je mnohem jednodušší dohodnout se s přítelem než s rozhádaným sousedem.“ Jenže atmosféra je již nyní zjitřená a Charles Grant z Centre for European Reform tvrdí, že Británie své partnery mate a zraňuje. 

Britská vláda by neměla plýtvat svou energií na dohadování o penězích či právech občanů EU zůstat v zemi. EU si hodlá říci o 60 miliard eur a pokud vezmeme v úvahu důležitost dobrých vztahů s Unií, jde o malou částku. Velká Británie by měla být ochotná přispívat do rozpočtu EU výměnou za dohodu o volném obchodu a za dohodu o hladkém přechodu na nový režim. Zastánci brexitu sice slibovali, že odchod z EU uvolní 350 milionů liber týdně a tyto peníze půjdou na zdravotní péči. To byly ale od samého počátku jen výmysly. 

Zastánci popsané dohody s Unií mohou být v Británii prohlašování za „nepřátele lidu“. Takovou strategii používal Robespierre, Lenin, Hitler i Mao. Jenže v liberální demokracii si žádná většina nemůže přivlastňovat právo říkat „my jsme lid“. Lidem je i 48 % voličů, kteří chtěli v EU zůstat. A nyní není důvod věřit, že tvrdý brexit, který je dnes nejpravděpodobnější, by získal podobnou podporu jako brexit samotný. 

Podle některých hlasů by se v případě neúspěšných jednání s EU měla Británie stát zemí podobnou Hong Kongu. Jenže takový posun by byl v přímém rozporu s tím, co zastánci brexitu na počátku tvrdili, i s dosavadními kroky premiérky. Co když ale jednání nebudou úspěšná i přesto, že Britové se budou chovat přátelsky a vstřícně? Bývalý premiér Tony Blair tvrdí, že vláda, která sleduje zájem celé země, by jednala i o možnosti zůstat v reformované EU. A podle mě není nic špatného na tom, že se rozhodnutí odejít z Unie změní ve chvíli, kdy bude zřejmé, co by takový krok skutečně znamenal. Navíc výsledky nějakého referenda nemohou být závazné navždy, protože i voliči mohou měnit své názory.

Přesto je takový scénář nepravděpodobný. Už proto, že po dvou letech tvrdých jednání by zbytek EU asi jen tak nesouhlasil s tím, že se Británie nakonec rozhodla zůstat, protože výsledná dohoda se jí nehodí. Pokud se francouzskou prezidentkou stane Le Penová, může se vše uvedené hodně změnit. Prozatím je ale potřeba počítat s tím, že Británie z EU skutečně odejde. Otázkou je jen způsob odchodu a zde zůstává vše otevřené. 

Autor: Martin Wolf

(Zdroj: Financial Times)


 

Čtěte více:

Mayová svými výroky o brexitu spustila další propad libry
9.1.2017 10:30
V průběhu asijské obchodní seance se libra šterlinků vydala podruhé za...
Víkendář: Brexit se stává tragikomickou fraškou
14.1.2017 7:54
Po Velké Británii se množí konference a diskuse na téma brexitu a jeho...
Vlk a Hladký: Klíčové události týdne? Mayová a Brexit, zasedání ECB a výsledky firem (Video)
17.1.2017 12:54
Úterní slova britské premiérky Mayové k Brexitu, čtvrteční jednání ECB...
Mayová v Davosu: Po brexitu chci odvážnou a ambiciózní obchodní dohodu s EU
19.1.2017 12:15
Británie si přeje mít po brexitu "odvážnou a ambiciózní" obchodní doho...
Nejvyšší soud: Brexit musí schválit parlament, skotská vláda nemá veto
24.1.2017 10:48
Nejvyšší soud Spojeného království Velké Británie a Severního Irska po...
Německá nálada ve světle brexitu lehce slábne
25.1.2017 10:49
Německá podnikatelská nálada Ifo lehce zvolnila - index Ifo na začátk...
Není jenom Brexit. V hledáčku britských poslanců jsou i vysoké podpatky
25.1.2017 18:40
I když by to mohlo vypadat opačně, Brexit není jedinou věcí, která hýb...
Tvrdý brexit je zase o krůček blíže
2.2.2017 17:28
Britský parlament včera v prvním čtení podpořil návrh zákona o aktivac...
Víkendář: Po Brexitu přichází Nexit?
11.3.2017 8:03
Až půjdou Holanďané patnáctého března k volbám, eurofilové budou jejic...
Růst sazeb Fedu, Brexit i nizozemské volby. Evropské akcie naznačují pokles
13.3.2017 8:53
Především témata, která znamenají politickou nejistotu v Evropě, spolu...

Váš názor
 •  
  14.3.2017 9:37

  Globalisté se těžko smiřují s porážkou, chápu je. Osobně však pořád dávám přednost národním zájmům před ilumináty, stejně jako lidé Albionu. Dnešní Evrop má tři nepřátele : globalisty, neomarxisty a islám, ti všichni si hrají do noty. Že je Patrie na straně globalistů asi nepřekvapí. Přání je otcem myšlenky, avšak Wolf zapomněl říci že volby letos promění politickou mapu Evropy, již zítra bude pokračování : Nizozemí. Držme palce Wildersovi...
  tikitom
  •  
   14.3.2017 9:51

   Nic jako národní zájmy neexistuje. Existují jen zájmy lidí a určitých vlivových skupin. To co někdo vidí jako český národní zájem je ve skutečnosti zájem Kellnera, nebo Babiše. Prostě místo Bakaly bude Babiš na pozici Kellnera se nic nezmění a tupý lid bude hýkat blahem.
   ..
   •  
    14.3.2017 11:21

    Souhlasím že jde o konkrétní zájmy lidí, skupin, zájmy pronárodně orientovaných, jako je Babiš a Kellner, jsou mi pouze bližší a stejně tak lidem v této zemi před zájmy globalistickými, toť vše. Je to záležitost hodnot. Nechci muslimské Čechy, rozložené rodiny a být otrokem v globální montovně.
    tikitom
    •  
     14.3.2017 11:56

     To mu se říká fakt solidarita, nechat se ojíždět a být za to vděčný.
     Velkamedvědice
    •  
     14.3.2017 11:43

     Být otrokem v Kellnerově montovně je mnohem lepší to jistě. A co je ti do toho jestli mám rozloženou nebo funkční rodinu!!
     ..
 •  
  14.3.2017 7:53

  Se nám ty holky nějak rozjely. Samá rebelka na politické scéně. Jako by nestačila Angela, já bych těm ženským v politice dal raději červenou. Jen v Americe měli rozum při volbě prezidenta.
  Duben
  • Je to zlé...
   14.3.2017 9:22

   Smutné je, že články Martina Wolfa se v FT poslední dobou téměř už nedají číst. Dříve to byl skvělý, racionální komentátor, který bohužel po Brexitu strašlivě zahořkl: v r. 2016 ho portrétoval jako "jump into the abyss", jenže hloupí Britové nedali na jeho prorocká slova. Teď jim to vrací (a bude vracet), kde jen to půjde.
   MF
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data