Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Česká koruna atakuje 26,30 k euru. Co jí dává sílu k ziskům?

Rozbřesk: Česká koruna atakuje 26,30 k euru. Co jí dává sílu k ziskům?

01.06.2017 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Česká koruna se včera dostala do těsné blízkosti 26,30 EUR/CZK a atakuje post-intervenční maxima. České měně svědčí relativní klid na globálních trzích a velice nízké indikátory globálního strachu - VIX přes včerejší nárůst zůstává stále hluboko pod dlouhodobým průměrem. Současně se jí líbí i dobrá nálada na sousedním polském trhu. To vše zvyšuje trpělivost těch, kteří si vsadili na její zisky a neuvažují tak v tuto chvíli o likvidování svých pozic. Proto koruna dostává v posledních týdnech prostor k postupným ziskům, a pokud se na globální scéně neobjeví větší mraky, může jí dobrá nálada v nejbližší době vydržet.

Na druhou stranu v případě zhoršení nálady je třeba vzít v potaz, že sázky na zisky české měny pravděpodobně i nadále zůstávají vysoké. Soudě podle relativně nízkých zobchodovaných objemů na devizovém trhu (od vypnutí intervencí), stále hluboce záporných korunových sazeb implikovaných derivátovými kontrakty a relativně pomalého výprodeje českých dluhopisů nerezidenty, moc “sázkařů” z koruny zatím neodešlo. Pokud však zůstane na globální scéně klid, možná k tomu nebudou mít ani moc pádných důvodů. 

V tuto chvíli při pohledu na čísla z eurozóny i z USA není úplně důvod se příliš znepokojovat. Včerejší pokles nezaměstnanosti a nižší inflace potvrzují, že eurozóna zrychluje ekonomicky, ovšem ne inflačně. I proto ECB nebude spěchat s utažením měnové politiky, a to je pro všechny středoevropské měny dobrá zpráva. Negativní překvapení teoreticky do budoucna může opět připravit na starém kontinentě politika. Blížící se dohoda hlavních hráčů nad italskou volební reformou zvyšuje pravděpodobnost konání předčasných voleb již na podzim tohoto roku - v době sestavování rozpočtu. To by mohlo část investorů na trzích znejistět. 

TRHY

Česká koruna a dluhopisy

Česká koruna těží z dobré nálady na globálních trzích a posouvá se do blízkosti post-intervenčních maxim. Je možné, že se v nejbližší době pokusí o rozšíření zisků a testování 26,30 EUR/CZK.

Sázky na zisky české měny však podle našeho názoru zůstávají nadále vysoké (viz úvodník). To potvrdil i relativně mírný pokles českých dluhopisů v držbě nerezidentů - zhruba o 25 miliard korun. Celková držba českých dluhopisů nerezidenty tak zůstává nad 690 miliardami eur (přibližně 45 % domácích státních dluhopisů). 


Zahraniční forex

Eurodolar včera pokročil dál vzhůru. Nevypadá to však, že by pohyb kurzu vzhůru byl o euru, spíše má problémy dolar, který slábne i proti libře. Včera mu uškodila Béžová kniha Fedu, kde několik regionů reportovalo pokles optimismu.

Eurodolarový trh musí být ve střehu, neboť se dnes dostanou do hry další důležitá americká data - ADP report z trhu práce a index ISM ve službách. Neočekáváme, že by mělo přijít zásadnější zklamání, což by dolar měl lehce ocenit.

Libru stále trápí předvolební nejistota, kterou může umocnit fakt, že premiérka a předsedkyně konzervativní strany Mayová odmítla vystoupit v předvolební TV debatě.

Jinak zlotý vcelku bez problémů strávil pokles polské inflace a naopak se spíše koncentroval na data o HDP, která byla revidována nepatrně vzhůru. V tomto kontextu může být zajímavý dnešní výsledek indexu PMI, který naznačí, jak si polská ekonomika vede ve 2. čtvrtletí.


Ropa

Ceny ropy pokračovaly včera v poklesu, když trh začíná zřejmě spekulovat, zdali poslední dohoda OPEC opravdu zabere. Pro ropu nejsou pozitivní ani čínská data - konkrétně (nestátní) index PMI, který poklesl pod hodnotu 50 bodů. Dnes odpoledne však kromě důležitý amerických dat bude trh s ropou sledovat i vývoj amerických zásob. 


Čtěte více:

Donaldovo tažení proti Das Auto
01.06.2017 7:13
Pokud má Donald Trump pochopit nějaký problém, jeho poradci už vědí, j...
Švýcarské dno
31.05.2017 19:06
O tom, že výrobce luxusních hodinek drtí nová doba chytrých mobilních ...
Říkejte jim kyborgové?
31.05.2017 17:27
Stovky pracovníků Morgan Stanley brzy dostanou nového pomocníka. Tak j...
Středeční Wall Street: akcie bank klesaly
31.05.2017 22:00
Americké trhy obchodovaly ve středu v červených číslech: Dow Jones od...
Dopoledne v Praze bude volatilní, Evropské futures naznačují zelený start
01.06.2017 8:54
Pražská burza odepsala za téměř průměrného objemu před závěrečnou aukc...

Váš názor
  • Babiš nechce euro
    01.06.2017 10:30

    Asi by nebyly jeho firmy schopné konkurovat a bez oslabené koruny by chcíply a krachly.
    grrrrrr
    • Re: Babiš nechce euro
      06.06.2017 9:16

      A ještě si v článku pletou € a CZK. Realizované dluhopisy za 25 mld. CZK a zbývající ve výši 690 mld. €. No to je tedy něco.
      Žíža
Aktuální komentáře
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů
10:49Výnosy stoupají, akcie v Evropě také. Na programu jednání Trump - Si  
9:01BoJ mění směr: Prodej ETF značí konec jedné éry japonské měnové politiky
8:58Rozbřesk: Jestřábí ČNB a slabý dolar = nadále silná koruna
8:57Šéf KHNP rezignoval. Byl pod tlakem kvůli kritizované smlouvě s Westinghouse
8:54Prezident KHNP rezignoval, Trump bude jednat se Si a snižování sazeb Fedem je více nejisté  
18.09.2025
22:00Spojení Intelu a Nvidie přineslo pozitivní náladu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data