Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová studie názorně ukazuje, jak dusivá je totalita

Nová studie názorně ukazuje, jak dusivá je totalita

8.1.2018 18:29

Na konci minulého roku jsme si na těchto stránkách mohli přečíst úvahu o tom, proč ekonomický systém v ságách Hvězdných válek z nejednoho pohledu nedává velký smysl. Ta největší nesrovnalost ale podle mne ve Víkendáři: Pochybná ekonomika Hvězdných válek zmíněna nebyla: Vše se tam točí kolem autoritářských systémů a zároveň vyspělých technologií. Jenže tyto dvě věci se, mírně řečeno, nerýmují. Pokud by to bylo relevantní jen pro filmová díla, mohli bychom se nad tímto rozporem jen pousmát. Jenže ono není. 

Studií poukazujících na pozitivní vztah mezi inovacemi, ekonomickým rozvojem a blahobytem na straně jedné a demokracií na straně druhé, je celá řada. Navíc jde o vztah značně intuitivní, kterému bychom zejména my s naší totalitní minulostí měli dobře rozumět: Objevy, vynálezy, zlepšováky a další technologické skoky vpřed budou asi kvést zejména tam, kde celkové prostředí neutlačuje našeho ducha. Pokud by mi čtenář namítl, že i za „socialismu“ vznikaly pozoruhodné inovace, pak bych mu namítl, že to není díky těmto systémům, ale jim navzdory. Tvořivý lidský duch je prostě někdy natolik nezlomný, že jej neudusí ani široce rozšířená dusivá oprese.

K dnešní úvaze o vazbě mezi tvůrčím duchem a svobodou mě inspirovala hodně kreativní a ještě čerstvá studie „Creativity and freedom“, jejímiž autory jsou Michel Serafinelli a Guido Tabellini. Ti se vydali na datový výlet do dávné historie. Snažili se zjistit, zda existoval nějaký pozorovatelný vztah mezi tím, kolik v dané evropské lokalitě žilo a pracovalo mimořádně kreativních lidí, a jak moc byla tato lokalita svobodomyslná, neutlačující. Na tuto myšlenku přivedl vědce prostý fakt: Kreativita se v historii nejednou koncentrovala do určitého místa a do určitého relativně dobře definovaného období. Příkladem může být Florencie patnáctého století, či Vídeň a Paříž století devatenáctého. Výsledkem bádání jsou mimo jiné následující dvě mapy. První z nich ukazuje místa působení mimořádných kreativců patnáctého století (velikost bodu ukazuje velikost populace daného města):

1

Druhá mapa ukazuje to samé, jen pro století devatenácté. Z obou je zřejmé, že výjimeční a známí kreativci nebyli ani náhodou rozprostřeni rovnoměrně, naopak měli tendenci rodit se a tvořit v určitých oblastech, které ale nutně nemusely korespondovat s městy a regiony s nejvyšším počtem obyvatel (v devatenáctém století jsme k jejich celkovému počtu už skromně přispěli i my):

2

Autoři studie zmiňují tři vzájemně propojené základní mechanismy, díky kterým mohlo a může docházet k popsanému jevu: Větší svoboda a otevřenost může působit na danou společnost tak, že je otevřenější vůči inovacím a novým myšlenkám. Taková společnost a instituce také mohou více přát umění, což obratem zvyšuje prestiž daného města a jeho celkovou otevřenost vůči novým věcem. A svobodnější města byla sama o sobě lákavější pro kreativní jedince, kteří jinde čelili perzekuci, cenzuře a dalším formám útlaku. Ti se pak stali vzory pro mladé lidi, pro které bylo následně jednodušší jít cestou inovátorů a kreativců. Tyto faktory se samozřejmě navzájem doplňují a ať již je jejich relativní síla jakákoliv, studie dochází k jasnému závěru: Historické důkazy silně podporují tezi, že otevřené a demokratické instituce přináší inovace a kreativitu.

Opět se nám tak potvrzuje, že zatímco většinou vnímáme hodnotu věcí tvrdých, největší dlouhodobý přínos mají většinou věci měkké. Hvězdné války, respektive jejich ekonomika, pak skutečně moc velký smysl nedávají, mnohem lépe je na tom Star Trek. Naše reálné autoritářské a poloatoritářské režimy to mají trochu jednodušší v tom, že mají odkud kopírovat a také tak s oblibou činí.

 
 

Čtěte více:

Daily Mail: Proč selhávají moderní vztahy? Čekáme od nich moc
21.10.2017 12:44
Lidé slýchají, že by se nikdy neměli spokojit s nikým jiným, než s tím...
Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
13.12.2017 13:36
Společnost Google, která je součástí americké skupiny Alphabet, otevře...

Váš názor
 •  
  9.1.2018 7:56

  Jo to je pravda...on takový Hitler, to byl pane demokrat...proto z jeho vědátorů žili USA ještě donedávna...:-))) Můůhehe, to je zase blábol...!!!
  den v týdnu
 • a?
  8.1.2018 21:04

  Nějaký smysl či objevná myšlenka tohoto článku by nebyla k mání?
  Niemetz
Aktuální komentáře
17.12.2018
11:43Eurodolar začíná týden růstově, přestože hlavní trhy zůstávají v lehce negativním módu  
11:19ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 2,7 miliardy na 62,6 mld. Kč
11:12Trhům chybí jasný směr. Roste Avast, nedaří se evropskému oděvnictví  
11:01Malajsijská vláda žaluje americkou banku Goldman Sachs
10:47Ultramiliardáři objevují nový způsob investování
9:44Ceny tuzemských výrobců v listopadu stouply o 3,9 %, držely říjnové tempo
9:17Francie příští rok poruší rozpočtové pravidlo EU
9:06Rozbřesk: ČNB ve vyčkávacím módu?
8:35Úvod nového týdne vypadá pozitivně. 100 dní do brexitu, ČNB sazbami nejspíš nepohne  
8:17ČEZ: Odchod Británie oslabí v EU země s jadernou energetikou
6:46Franklin Templeton: Neamerické akcie. Budou příští rok v kurzu?
16.12.2018
10:20Víkendář: Německo a Francie ztrácí vliv, dopředu se dere Hanzovní liga
15.12.2018
15:23Project Syndicate: Lži, hnusné lži a umělá inteligence
7:08Víkendář: Edison, Musk a Tesla za deset let v náručí Amazonu
14.12.2018
22:03Páteční nálada na Wall Street se nesla v medvědí náladě
17:52Křivka zase hrozí a kolem letiště se prohání hejno černých labutí
17:18Americká čísla trhům nepomohla. Závěr týdne zůstává v sevření obav ze zpomalování  
16:55Technická analýza: Koruna kráčela pro drobné zisky, eurodolar nerozhodně
16:43Jakub Lukáš: Investice do Deutsche Bank je velmi riziková (video)
16:01Merck posiluje ve veterinární péči, kupuje francouzský Antelliq

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Oracle Corp (11/18 Q2, Aft-mkt)
Red Hat Inc (11/18 Q3, Aft-mkt)
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index