Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tisíce let stará kniha a jedovaté plody sociálních sítí

Tisíce let stará kniha a jedovaté plody sociálních sítí

21.01.2019 18:38

Sociální sítě jsou jedním z fenoménů naší doby, zanechávají mohutný otisk na akciovém trhu, v ekonomice a také společnosti. Pan Petr Honzejk minulý týden na ihned.cz psal, že „opravdu nejsou prostorem, který lidi spojuje, jak by jejich název naznačoval. Je to bitevní pole, ale...ještě poměrně nedávno takový vývoj skoro nikdo neočekával.“ Ono to určitě není vždy a všude tak zlé, ale jde zčásti o trefný popis. Proč k tomu ale došlo? Odpověď je podle pana Honzejka „kupodivu stará už nejméně 60 let - pochází z doby, kdy po sociálních sítích nebylo ani vidu, ani slechu“. Což je omyl v tom smyslu, že jádru věci se věnuje dílo mnohem, mnohem starší.

Onou šedesát let starou odpovědí má být „legendární dílo Eliase Canettiho Masa a moc“. Canetti v něm prý mimo jiné hovoří o „potěšení z rozsudku“, které „na základě důkladného studia“ má být „člověku bytostně vlastní“. A jak dodává pan Honzejk, „samozřejmě s negativním výsledkem, protože právě negativita rozsudku je zdrojem onoho potěšení“. Popis je to vcelku dobrý, mohli bychom také říci, že se chováme podle pomýleného principu „čím více shodím druhého, o to výše se budu cítit já sám“. Jak jsem ale psal, o celé věci v obrazech hovoří dílo ještě mnohem „legendárnější“ a neporovnatelně starší. Posuďte sami:

Had řekl ženě: „Jakže, Bůh vám zakázal jíst ze všech stromů v zahradě?“

Žena hadovi odvětila: „Plody ze stromů v zahradě jíst smíme. Jen o plodech ze stromu, který je uprostřed zahrady, Bůh řekl: ‚Nejezte z něho, ani se ho nedotkněte, abyste nezemřeli.‘“

Had ženu ujišťoval: „Nikoli, nepropadnete smrti. Bůh však ví, že v den, kdy z něho pojíte, otevřou se vám oči a budete jako Bůh znát dobré i zlé.“

Žena viděla, že je to strom s plody dobrými k jídlu, lákavý pro oči, strom slibující vševědoucnost. Vzala tedy z jeho plodů a jedla, dala také svému muži, který byl s ní, a on též jedl.

Oběma se otevřely oči: poznali, že jsou nazí. Spletli tedy fíkové listy a přepásali se jimi.

Tu uslyšeli hlas Hospodina Boha procházejícího se po zahradě za denního vánku. I ukryli se člověk a jeho žena před Hospodinem Bohem uprostřed stromoví v zahradě.

Tento výňatek z knihy Genesis je stejně jako další biblické texty mnohovrstevný, dá interpretovat i následujícím způsobem: Oním zakázaným ovocem je na první pohled lákavé, ale ve skutečnosti zkázonosné souzení a následný odsudek. Ve chvíli, kdy se do tohoto ovoce zakousneme, sami sebe pocitem bohorovnosti, pýchou („budete jako Bůh znát...“) a následnou touhou srážet druhé vyháníme z ráje. Odsudkem jiných totiž srážíme hlavně sami sebe („i ukryli se ...“) a roztáčíme těžko zastavitelnou spirálu, kterou dokonce nakonec považujeme za běžnou součást našeho života. A tento obraz z knihy Genesis naznačuje i to, jak je to naší údajně „bytostně vlastní“ radostí z odsudku zmíněnou výše.

Neodsuzující čtenář jistě pochopí, že se snažím ve zkratce popsat obrovské téma. I z toho minima minim je ale snad zřejmé, že celý problém popsaný v úvodu tu je „od počátku“. Sociální sítě jej „pouze“ vyzdvihly ještě více na světlo a staly se nekonečnými sady stromů, které nesou falešný (!) pocit poznání dobra a zla. Jsou proto škodlivé? Jak se to vezme. Vypořádat se nelze s tím, co není vidět. V tomto smyslu jsou sítě potenciálně prospěšné, právě proto, že nám přímo před oči přináší věci, které jsou šokující a o kterých jsme si mohli myslet, že jsme se s nimi dávno vypořádali. Škodlivost by přišla ve chvíli, kdy se s nimi nevypořádáme a začneme namísto toho také o sto šest trhat zakázané, či možné řečeno důrazně nedoporučované ovoce. A co to znamená „vypořádat se“? Kniha Genesis má pokračování...

 

Čtěte více:

Ziskový boom skončil, valuace rozumnější a Fed také
11.01.2019 17:37
JPMorgan přichází s čerstvým čtvrtletním průvodcem trhy a globální eko...
Dlouhodobý výhled trhu se prudce změnil
14.01.2019 17:42
Modelů, které mají predikovat další vývoj na trhu, je asi bezpočet. Ov...
Odlili si sochu býčka a klanějí se mu, obětují mu…
15.01.2019 18:10
Goldman Sachs očekává, že zlato se bude za 12 měsíců pohybovat na 142...
Bez odkupového dopingu mohlo být hůř, mohutný investiční boom v nedohlednu
17.01.2019 18:34
V prvním z následující dvojky grafů je popsán vývoj ohlašovaných odkup...
Scénář následujících 10 let: Americké akcie v pozadí, nejlepší EM trhy. A další katarze
18.01.2019 18:01
JPMorgan ve svém posledním čtvrtletním přehledu dění na trzích a v glo...

Váš názor
 • Tož krátce řečeno
  22.01.2019 9:32

  Sociální sítě vadí sebestředným arogatním bezohledným postavičkám, protože se nedokáží vypořádat s různorodostí lidí a jejich názorů. Hlavně ti co jsou u koryt to vidí jako ohrožení svých choutek a rejů, protože jsou lehce k mání i jiné názory. Proto taky EU i místní neobolševici se je snaží pod záminkou šíření jakési nenávisti - jiného názoru omezit zlikvidovat. Kdyby soudruzi za moskevského socialismu bojovali proti šiřitelům nenávisti a ne proti narušitelům socialistického zřízení, tak by vlastně byly fajnoví demokratičtí vládci.
  HenryFord
  • Re: Tož krátce řečeno
   22.01.2019 10:19

   HenryFord: Nemáte pravdu. Sociální sítě naopak lidem vytvářejí mylný dojem o jejich neomylnosti, protože se tam lidi nesdružují podle náhodného kritéria, jakým třeba bylo v hospodách bydliště, tedy blízkost k té hospodě, kde se pak setkávali lidi s různou úrovní intelektu, životních zkušeností, politických názorů apod. Na sociálních sítích se naopak velmi často lidi uzavírají do názorové bubliny, kde si s ostatními stejně nastavenými lidmi vzájemně potvrzují svou neomylnost a vytěsňují lidi s odlišnými postoji (což v hospodě nešlo). A střet s odlišným názorem potom s vědomím, že to je úplně nebo alespoň poloanonymní, hrotí daleko víc, než by jim bylo vlastní v reálném životě.
   TAO
   •  
    22.01.2019 12:41

    Vy jste nikdy nevidel (nebo alespon neslysel) o tom jak se v hospode vytesnuji lide s odlisnymi postoji/nazory?? :)) Proti tomu jsou socialni site jen virtualni nahrazkou.
    Hroch2
   •  
    22.01.2019 10:37

    I v té hospodě sedí s těmi s kterými mají společný názor. Leda milovníci konfliktů korzují kolem stolů. Politické strany, sportovní oddíly, myslivci, modeláři všichni se houfují spolu protože mají stejný postoj názor. Jedině v zaměstnání kde jde především o to se uživit najdete seskupení různorodých protikladných osob a tam kde lidi musí nedobrovolně.
    HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y