Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skepse trhů je přehnaná, zejména u evropských bank

Skepse trhů je přehnaná, zejména u evropských bank

31.01.2019 15:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Analytici investiční banky Natixis se ve své poslední analýze podivují nad skepsí, kterou podle nich vykazují investoři vůči evropskému bankovnímu sektoru. „Ceny bankovních akcií v roce 2018 zkolabovaly, což odráží nedůvěru trhů. Valuace bank se tak v eurozóně nachází extrémně nízko,“ píše Natixis a uvažuje nad tím, zda je tento stav oprávněný.

První z následujících dvou grafů popisuje vývoj bankovního indexu, druhý jeho valuaci, tedy poměr cen a zisků na akcii. Valuace dosáhla lokálních maxim v roce 2017, od té doby klesá a nyní se skutečně nalézá pod historickými standardy:
0

Natixis se domnívá, že skepse investorů je částečně oprávněná, a to s ohledem na plochou výnosovou křivku. Ta je pro evropský bankovní sektor a jeho výsledky skutečně negativní. Nicméně investoři podle Natixisu ignorují několik pozitivních faktorů. V první řadě to, že „finanční situace evropských společností je velmi dobrá a cyklické zpomalení eurozóny by mělo jen omezený dopad na míru defaultů“.

V úvahu by trhy měly brát i skutečnost, že „mezi lety 2010–2018 v eurozóně nevznikla žádná realitní bublina“. Je proto vyloučeno, že by prudce vzrostl objem úvěrů nesplácených domácnostmi. Toto riziko omezují rovněž nízké dlouhodobé sazby. V neposlední řadě pak klesla rizikovost aktiv evropských bank, a to podstatným způsobem. Naopak se zvýšil jejich kapitál, a tudíž celková odolnost. Natixis tedy dochází k závěru, že „kolaps akcií evropských bank je velmi iracionální“. První z následujících dvou grafů ukazuje vývoj rizikově vážených aktiv evropského bankovního sektoru, druhý poměr kapitálu k úvěrům:
2

Ekonomové banky také nesouhlasí s obavami z opakování roku 2007, a to proto, že od té doby se podle nich zlepšila situace v řadě oblastí. Vedle celkově silnějších bank došlo k oddlužení soukromého sektoru. Náklady práce rostly jen pomalým tempem, což tlumilo inflaci a umožnilo držet sazby dole. Firmy tak dosáhly vysoké ziskovosti a finanční odolnosti. V neposlední řadě leží ceny ropy nízko, a to snižuje tlak na reálné příjmy. Závislost vyspělých zemí na dovozech ropy je také nižší.

Zdroj: Natixis

 

Čtěte více:

Kdo je králem po výsledcích velkých amerických bank? (komentář analytika)
21.01.2019 17:58
Šestice velkých amerických bank má za sebou svou část výsledkové sezon...
Zisk největší švýcarské banky UBS (-4,8 %) ve čtvrtletí klesl
22.01.2019 9:52
Největší švýcarská banka UBS snížila ve čtvrtém čtvrtletí 2018 zisk př...
Fed vyšetřuje Deutsche Bank kvůli Danske Bank
23.01.2019 10:31
Centrální banka USA (Fed) vyšetřuje německou Deutsche Bank v souvislos...
ČSOB zvažuje, že sjednotí značky
24.01.2019 16:06
ČSOB zvažuje, že bude poskytovat své služby jen pod svojí značkou. Mar...
Záchrana italských bank: Jizvy krize jen tak nezmizí
25.01.2019 15:19
„Vředy, které měly prasknout, praskly,“ pronesl o italských bankách Ma...

Váš názor
  •  
    31.01.2019 15:41

    Skepsi vůči evropským bankám podporuje ECR a zejména její šéf Draghi a dále americké ratingové agentury.
    juniper
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba