Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTÚ by mohl začít regulovat mobilní trh kvůli malé konkurenci

ČTÚ by mohl začít regulovat mobilní trh kvůli malé konkurenci

08.03.2019 17:26
Autor: ČTK

Český telekomunikační úřad by mohl začít regulovat velkoobchodní mobilní trh kvůli nedostatečné konkurenci. Vychází přitom z testů hlasových, SMS a datových služeb nabízených v tuzemských mobilních sítích GSM, 3G a LTE. Úřad to dnes uvedl na svých internetových stránkách. Na základě výsledků analýzy tuzemského trhu by mohl regulátor v budoucnu rozhodnout o cenové nebo necenové regulaci, její konkrétní podobu ale neuvedl. Většina zemí EU mobilní trh nereguluje.

V návaznosti na výsledky testu začal úřad zkoumat, zda je na trhu podnik s významnou tržní silou. Podle něj existuje na trhu tacitní koluze, což je forma oligopolu, kdy operátoři neuzavírají formální či neformální dohodu o společném postupu, ale kdy postupují společně shodně způsobem, který je nevýhodný pro jejich zákazníky.

K předběžným závěrům analýzy konkurence i firem s významnou tržní silou se nyní operátoři mohou vyjádřit. "Připomínky k závěrům předběžné analýzy existence podniků s významnou tržní silou na mobilním trhu lze uplatnit nejpozději do jednoho měsíce ode dne uveřejnění této výzvy," oznámil ČTÚ.

"Jakkoliv nesouhlasíme s postojem ČTÚ v této věci, vnímáme pozitivně, že si regulátor v rámci zkoumání mobilního trhu alespoň všiml dlouhodobých strukturálních problémů, jako jsou šedí operátoři a SIM karty pro přátele a rodinné příslušníky státních zaměstnanců, na které jsme úřad opakovaně upozorňovali. S materiálem zveřejněným ČTÚ k veřejné konzultaci se samozřejmě podrobně seznámíme a uplatníme k němu připomínky. Věříme, že je tentokrát již ČTÚ vezme v úvahu a správně je interpretuje zohledněním ve svém dalším postupu," řekla ČTK mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

V poslední době se opět objevila kritika vysokých cen mobilních datových služeb v Česku, které podle několika studií patří k nejvyšším v Evropě.

Na českém trhu působí tři mobilní operátoři, T-Mobile, O2 a Vodafone, a kolem dvou stovek virtuálních operátorů. Dohromady obsluhují 14,5 milionu zákazníků.


Čtěte více:

Deutsche Telekom kvůli mimořádným položkám skončil ve ztrátě
21.02.2019 13:13
Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom vykázala ve čtvrté...
Analytik Martin Cakl: Tuzemští operátoři jsou nadprůměrně ziskoví. Nemusí to ale být o datech
22.02.2019 12:45
Veřejným prostorem a médii v Česku se nesou víkendová slova ministryně...
Nové sítě 5G získají do roku 2025 podíl 15 procent
25.02.2019 11:35
Přes rychlé mobilní sítě 5G bude do roku 2025 realizováno celosvětové ...
ČTÚ chce spustit aukci 5G frekvencí v listopadu
27.02.2019 17:26
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) by chtěl zahájit aukci frekvencí nové...
Huawei se údajně chystá zažalovat americkou vládu
04.03.2019 11:15
Čínská telekomunikační společnost Huawei se chystá zažalovat vládu Spo...
Telekomunikační firma Huawei zažalovala vládu Spojených států
07.03.2019 8:16
Čínská telekomunikační společnost Huawei zažalovala vládu Spojených st...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data