Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Biogen odepsal skoro třetinu hodnoty, Heidelbergcement se snaží udržet zisk pohromadě

Summary: Biogen odepsal skoro třetinu hodnoty, Heidelbergcement se snaží udržet zisk pohromadě

21.03.2019 17:05
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

EVROPA:

HeidelbergCement (Investiční tipy) 4Q18


Cementárny zvedly tržby v posledním kvartálu roku o 10 % yoy na 4,7 mld. EUR, díky čemuž nechaly konsensus 4,4 mld. EUR daleko za sebou. Americké bouře a rostoucí ceny pohonných hmot však zasáhly do profitability a ukazatel EBITDA (provozní zisk + odpisy) nakonec klesl o 5 % yoy na 850 mil. EUR, a tedy na hladinu tržních predikcí.

Výhled na rok 2019 je poměrně strohý, avšak vyznívá optimisticky. Cement, štěrk i beton by si měly užívat rostoucí objem prodejů, což by mělo vyústit v růst tržeb o 3 až 9 %. Vedení však neplánuje snižovat své ceny, jen aby podpořilo prodaný objem a marže by tedy neměly být ohroženy. Podobným tempem jako tržby by měl růst i čistý zisk, který chce management podpořit dodatečnými úspornými opatřeními, aby vyvážil negativní dopad rostoucích cen benzínu.

Akcie Heidelberg klesají o 1 %.

USA:

Biogen

Akcie Biogen se dnes rozsypaly před očima následkem oznámení, že společnost pozastavuje všechny klinické studie léku Aducabumab (Alzheimer). Předběžné výsledky totiž nasvědčovaly, že jeho prospěšnost nebude statisticky prokazatelná a další testy by tedy byly zbytečné. Biogen a Roche jsou momentálně hlavní hráči v léčbě tohoto nervově-degenerativního onemocnění využitím protilátek a-beta. Roche navzdory četným nezdarům tvrdohlavě pokračuje dál, avšak nejbližší výsledky nepřijdou dřív než za dva roky. Obě společnosti navíc nadále testují další metody léčby Alzheimeru.

Z pohledu Biogen a jeho portfolia léků ve vývoji (tzv. pipeline) je toto těžká rána. I když nějaká esa v rukávu ještě společnost má, bude se muset pravděpodobně poohlížet po vhodném akvizičním cíli, aby pipeline doplnila.

Akcie odepisují bezmála 30 %.

Micron Technology F2Q19

Přední světový výrobce paměťových čipů DRAM a NAND nám kromě uspokojivých výsledků za F2Q19 poskytl i svůj pohled na trh s těmito klíčovými komponenty v roce 2019. Až na drobné úpravy se však vlastně moc nezměnil. Začněme tedy výsledky za poslední kvartál.

Tržby se spolu s propadem cen čipů vyškrábaly sotva na 5,8 mld. USD (-20 % yoy), kde je naštěstí očekával i trh. Nízká cena a slabší využití výrobních kapacit se propsaly do zúžení hrubé marže až o 8 p.b. na 50,2 %. V tomto případě už trh čekal lepší výsledek. Úspory však pomohly tento skluz trochu stáhnout a poslední postrčení dodaly nižší daňové výdaje. Čistý zisk na akcii se díky tomu propadl „jen“ o 40 % yoy na 1,71 USD, což je o 6 centů nad predikcemi.

Při detailnějším pohledu je jasné, že zabrat dostaly hlavně DRAM čipy, které tvoří většinu tržeb společnosti. Příjmy z tohoto produktu šly dolů mezikvartálně až o 30 %, přičemž hlavním viníkem se zdá být průměrná prodejní cena (ASP cca -22 % qoq). V případě NAND čipů ubraly tržby jen 18 % qoq, za což může nejmenovaný velký zákazník a jeho značná objednávka. Průměrná prodejní cena ASP nicméně stejně ubrala až 25 % qoq. Na rozvaze nám nadále nabobtnávají zásoby, které dosáhly hodnoty 4,4 mld. USD (+40 % yoy).

Jak jsme již říkali, výhled na tento kalendářní rok se změnil jenom v detailech. Pořád platí, že převis nabídky nad poptávkou by měl trvat do druhé poloviny tohoto roku, kdy se u DRAM konečně vyčistí zásoby zákazníků a u NAND zabere elasticita poptávky (tzn. nižší cena rovná se vyšší poptávka). Lehounce dolů byl upraven názor na růst poptávky u DRAM, jenž nyní management odhaduje na 10 až 14 % proti předešlým 16 %. U NAND zůstáváme na +35 %.

S tržbami bychom se v dalším kvartálu měli podívat mezi hodnoty 4,6 až 5,0 mld. USD, což víceméně odpovídá konsensu. Interval pro hrubou marži byl stanoven mezi 37 až 40 % (kons. 41,5 %) a čistý zisk na akcii mezi 0,75 až 0,95 USD (kons. 0,79 USD). S ohledem na nerovnováhu celého odvětví bude management dále snižovat kapitálové výdaje pro tento rok, aby nedocházelo ke zbytečné nadprodukci. Původní plán 9 až 9,5 mld. USD byl upraven na „kolem 9 mld. USD“ a plán pro rok 2020 se momentálně přehodnocuje.

Stručně řečeno, Micron Technology toho s tímto oznámením vlastně moc nepředvedl, všechno bylo tak nějak uspokojivé. Trh však pravděpodobně oceňuje, že nedošlo k žádnému zhoršení výhledu a management si stojí za svou předešlou tezí. To v této výsledkové sezoně všem polovodičovým titulům jaksi úplně stačilo.

Akcie skokově posilují o více než 9 %.Čtěte více:

BoE: Sazby beze změny, na brexit můžeme zareagovat jakýmkoli směrem
21.03.2019 14:03
Březnové zasedání britské centrální banky nepřineslo nic zásadně novéh...
Brexit bez dohody = nižší HDP a slabší koruna
21.03.2019 14:21
Dopad eventuálního brexitu “bez dohody” (tvrdého brexitu) na ekonomiku...
Micron Technology: Žádná katastrofa na čipech se nekoná (komentář analytika)
21.03.2019 15:21
Micron Technology, přední světový výrobce paměťových čipů DRAM a NAND ...
Biogen končí studii experimentálního léku proti Alzheimerově nemoci, akcie -28 %
21.03.2019 15:43
Více než čtvrtina tržní hodnoty, o tolik dnes přišla farmaceutická spo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba