Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Těžce předražený Uber, optimističtí američtí milionáři a u nás bez diskuse o jádru

Perly týdne: Těžce předražený Uber, optimističtí američtí milionáři a u nás bez diskuse o jádru

18.04.2019 14:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve světě…

Damodaran: Stanici CNBC poskytl rozhovor známý valuační guru a profesor financí Aswath Damodaran. Mimo jiné uvedl, že „Uber má hodnotu o něco vyšší než je polovina ze 100 miliard dolarů, o které si firma na trhu říká“. K tomu dodal, že „na trhu se hraje o ceny, a ne o hodnoty“ a u podobných mladých společností, jakou je Uber, je vše o náladě.

Damodaran odhadoval hodnotu společnosti na základě dvou metod. První z nich se opírala o projektovanou velikost trhu, podíl Uberu na něm, marže a potřebnou výši investic. Druhá stála na odhadovaném počtu klientů firmy. Výsledkem byly odhady hodnoty ve výši kolem 61,7 miliardy dolarů. Problém s přepočten na hodnotu jedné akcie tu spočívá v tom, že počet akcií je v tuto chvíli „trochu nejasný“, ale Damodaran hovoří o 54 dolarech za akcii.

Damodaran by podle svých slov nebyl překvapen, pokud by Uber zmíněnou částku od investorů nakonec dostal, protože zájem o jeho IPO je obrovský. Ne vždy pak podle profesora platí, že cena při IPO převyšuje jeho odhad hodnoty akcií. Za opačný příklad dává IPO společnosti Facebook. O celkovém chování trhu pak Damodaran podle svých slov uvažuje jako o projevech maniodepresivních stavů. Když jsou trhy v depresi, profesor nakupuje, a když propadají mániím, prodává.

Diverzifikace má opět smysl: Investiční společnost Schwab se v jedné ze svých posledních analýz věnuje tématu globální diverzifikace akciových investic. Jak ukazuje následující graf, do roku 2010 se znatelně zvyšovala korelace mezi globálními akciovými trhy, takže potenciál pro diverzifikaci investičních portfolií se snižoval. Poté ale nastal zlom, korelace se začala snižovat s tím, jak si jednotlivé trhy šly stále více svou cestou. V současné době se pak korelace nachází na relativně nízkých úrovních, což podle Schwabu poskytuje prostor pro smysluplnou diverzifikaci:
0

Milionáři věří ve světlou akciovou budoucnost: CNBC tento týden píše i o tom, že „milionáři vstoupili do roku 2019 s velkými obavami z dalšího vývoje na akciovém trhu“. Ovšem Fed pak prudce změnil svůj postoj ke zvedání sazeb a boháči se přiklonili k názoru, že rally bude pokračovat. CNBC se opírá o průzkum společnosti E-Trade Capital provedený mezi investory spravujícími více než 1 milion dolarů svého majetku. V prvním čtvrtletí vidělo další letošní vývoj jako pozitivní 44 % z nich, nyní je to 66 %.

Mike Loewengart z E-Trade Capital pro CNBC uvedl, že za největší riziko je podle průzkumu považována budoucí politika Fedu. Je přitom omylem připisovat předchozí obrat Fedu směrem k hrdličkám tlaku ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Pravou příčinou byla slabá data, která Fed sleduje. Loewengart také řekl, že zatímco bohatí investoři čekají další růst cen akcií, nemělo by podle nich jít o nijak vysoké zisky. Jen 14 % z nich nyní totiž čeká, že si akcie do konce prvního pololetí připíšou více než 10 %. A 44 % tázaných hovoří o méně než 5% ziscích. Vzrostl také podíl těch, kteří se domnívají, že se nacházíme na vrcholu cyklu.

Loewengart se domnívá, že celkovému optimismu prospívá i to, že investoři očekávají pozitivní konec jednání o obchodní dohodě mezi USA a Čínou. Bohatí investoři podle něj mají často dlouholeté zkušenosti s vývojem na trhu a nyní většina z nich tvrdí, že nehodlá významným způsobem měnit strukturu svého portfolia. Jejich dlouhodobá očekávání návratnosti amerického akciového trhu se pohybují ve „vyšších jednociferných číslech“.

Výrazně narostl podíl těch, kteří se domnívají, že největším rizikem je trh nemovitostí – z 4 % v prvním čtvrtletí na 19 % v druhém čtvrtletí. Podle Loewengarta jde většinou o investory, kteří mají více nemovitostí a jsou tak více vystaveni právě tomu, že tento realitní klesne. Zároveň o něm mají lepší přehled a již nyní prý vnímají, že slábne.

Evropská čokoláda: Eurostat se tento týden mimo jiné věnuje evropským čokoládovým velmocím. Jak ukazuje následující obrázek, prvenství zde s přehledem získává Německo, které generuje 32 % evropské produkce čokolády, což v absolutních číslech znamená 1,3 milionů tun ročně. Na místo druhé se vyšplhala Itálie a za ní se nachází Francie s Nizozemím:
0

… a u nás doma

O jádru ani nediskutujme:
Ihned.cz tento týden píše, že podle budoucího ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka bychom vůbec neměli diskutovat o tom, zda bude jádro u nás dominantní zdroj energie. Ministr se pak chce hlavně věnovat „evropským fondům a jejich čerpání, napravit chce také slabou komunikaci ministerstva a zcela změnit plánuje řízení státních podniků, které spadají pod MPO“.

Ministr se také domnívá, že za vysoké ceny mobilních dat v Česku může to, že „stát byl příliš pasivní, nikomu se nechtělo problém otevřít“. V tuto chvíli je to již „nadresortní záležitost, nápravu koordinuje osobně premiér za účasti MPO, vládního zmocněnce pro digitalizaci a Rady pro výzkum, vývoj a inovace“.

Notre Dame a katedrála sv. Víta: Idnes.cz přináší rozhovor s referentem požární ochrany pražského hradu Martinem Pospíšilem. Na otázku, o čem jako odborník přemýšlel při pohledu na hořící katedrálu Notre Dame, odpověděl: „Překvapil mě brutálně rychlý rozvoj požáru. Po několika desítkách minut došlo k totální destrukci nosných konstrukcí zajišťujících stabilitu objektu. To bylo hodně rychlé“. Překvapen byl i z toho, že „takový rozsáhlý požár se nehasí seshora, třeba z vrtulníku. Ale asi k tomu měli důvody, zřejmě se obávali, že voda bude těžká a naruší nosnost“.

Hrozí něco podobného katedrále svatého Víta? „Riziko, že se něco takového stane, nemůže být nulové, to je jasné. Ale děláme všechno pro to, aby byl případný oheň rychle zachycen, a rovněž je v areálu hasičská stanice a vycvičení lidé, kteří ho dokážou velmi rychle uhasit...V katedrále jsou velmi citlivá čidla, která umějí zachytit lehký kouř, prach, nějakou emulzi, teplo nebo i světlo – tedy plamen, a pak zrychleně zalarmovat hasiče“.

„V katedrále je rozvedeno potrubí – obecně mu říkejme suchovody – které je schopné dovést vodu z hasičských cisteren do vyšších míst. A třeba hlavní věž má devadesát metrů. Čili přijede cisterna, nacvakne se dole na potrubí, hasiči vyběhnou nahoru, přičemž se menšími hadicemi mohou napojit v každém patře“, doplnil odborník.

My díky práci eurostatu můžeme k tématu doplnit, že Francie je v Evropě zemí s nejvyšším počtem hasičů (cca 50 000). Až za ní je Německo s Velkou Británií a Itálií:
0

 

Čtěte více:

Uber chce na burze získat deset miliard dolarů
10.04.2019 10:29
Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies chce na burze b...
Uber před vstupem na burzu uvedl, že možná nikdy nebude v zisku
12.04.2019 10:05
Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies před vstupem na...
Nejbídnější ekonomiku světa má Venezuela, ČR letos v top 10
18.04.2019 11:09
Nejnovějšímu žebříčku zemí s nejbídnější ekonomickou situací sestavova...
Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2019
18.04.2019 11:42
Velikonoční svátky výrazně zamíchají otevíracími hodinami světových ak...
Nejsme sociální síť ani vyhledávač, vzkazuje trhu Pinterest
18.04.2019 12:51
Nesrovnávejte nás se sociálními médii ani s vyhledávačem, vzkazuje inv...
Babiš: Národní investiční plán je interní materiál, poslancům jej neposkytnu. 17 tisíc projektů, 3,5 bilionu korun
18.04.2019 12:41
Národní investiční plán, který premiér Andrej Babiš (ANO) představil l...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2020
8:12Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí
25.01.2020
16:12Airbus chce pomoct aerolinkám zajistit se proti výkyvům cen letenek
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data