Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Babiš: Národní investiční plán je interní materiál, poslancům jej neposkytnu. 17 tisíc projektů, 3,5 bilionu korun

Babiš: Národní investiční plán je interní materiál, poslancům jej neposkytnu. 17 tisíc projektů, 3,5 bilionu korun

18.04.2019 12:41
Autor: ČTK

Národní investiční plán, který premiér Andrej Babiš (ANO) představil loni v listopadu a který obsahuje 17.000 projektů za 3,5 bilionu korun, je podle předsedy vlády interní materiál. Navzdory jeho předchozímu slibu tak poslancům poskytnut nebude. Babiš to dnes uvedl ve Sněmovně v reakci na dotaz předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury.

"Národní investiční plán je moje myšlenka. Tady ho máte, pane Stanjuro. Koukejte, jak je celkem hezkej. A to je náš interní materiál a na vládě nebyl. A já vám ho nedám, protože je to náš interní materiál. A my z toho čerpáme a my z toho děláme rozpočet (20)20, (20)21, (20)22," uvedl předseda vlády a ANO. "Já jsem to vymyslel, my jsme to odmakali a děláme na tom, abychom sehnali ty peníze. Proč bych vám to dával," dodal.

Stanjura se plánu dožadoval na základě Babišova slibu z konce loňského listopadu. Premiér mu tehdy v odpovědi na písemnou interpelaci napsal, že Národní investiční plán "bude v nejbližší době předložen vládě ČR ke schválení". "Jakmile vláda Národní investiční plán schválí, budete s jeho obsahem seznámen," citoval Stanjura z Babišovy odpovědi.

Z premiérova dnešního vyjádření si Stanjura vyvodil, že plán je možná "další propagační příručka hnutí ANO" a v takovém případě ho nezajímá. "Nic takového jako Národní investiční plán schválený vládou neexistuje," dodal předseda poslanců ODS.

"Nevím, co je na tom nepochopitelného, je to interní materiál. Pokud ho vláda schválí, tak vám ho dám," reagoval premiér.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek poukázal na Babišova slova o tom, že z plánu chce čerpat pro další rozhodnutí vlády. Podle Michálka by takový postup mohl mít i trestněprávní důsledky. "Protože už jste trestně stíhán, tak je to celkem jedno," dodal Michálek.

Babiš v listopadu uvedl, že Národní investiční plán zahrnuje přes 17.000 projektů za 3,45 bilionu korun na léta 2019 až 2030. Toto období je rozděleno na dvě části. V první do roku 2022 mají být do programu zahrnuty projekty za 1,226 bilionu korun. Plán vznikl na základě krajských výjezdů menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů.


Váš názor
  •  
    18.04.2019 14:57

    Tak pokud by byl tento plán protikrizový (což bude za pár let realitou), tedy investiční, zaměřený na atraktivní oblasti produkce a absorbující statisíce nezaměstnaných, tak všechna čest. Pochybuji ale, že od starostů obcí něco takového může vzniknout, pak je to jen paskvil. Pochybuji, že by vůbec něco takového u nás mohlo vzniknout. Upozorňuji, že rozpad automobilek již EU odstartovala, za 2-3 roky přijde velké rozčarování a propouštění, jestli ten stav EU nezvrátí.
    James Bond
Aktuální komentáře
16.06.2025
11:31Čína hodlá zrušit cla pro téměř všechny africké země, píše Le Monde
11:19V Česku se loni postavilo 30 tisíc bytů, o 20 procent méně než v roce 2023
10:45Ochlazení paniky na akciových trzích v USA  
9:58Ceny v průmyslu v květnu opět meziročně klesly a v dalších odvětvích rostly
9:03Rozbřesk: Míra eskalace íránského konfliktu rozhodne o cenách ropy i ekonomických dopadech
8:55Z automobilky do módy: De Meo opouští Renault, míří do Keringu
8:49Colt CZ Group dle SZ usiluje o podíl v jediném českém výrobci nitrocelulózy, Luca de Meo odchází z Renaultu a futures jsou po pátečním výplachu opět zelené  
6:02AMD zrychluje v závodě o AI: Nové čipy jsou srovnatelné s Nvidií a za výrazně nižší cenu
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index