Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státy EU chtějí efektivněji bojovat proti praní špinavých peněz

Státy EU chtějí efektivněji bojovat proti praní špinavých peněz

11.10.2019 8:42
Autor: ČTK

Státy Evropské unie by měly efektivněji zavádět opatření v boji proti praní špinavých peněz a zvážit zřízení nezávislého úřadu pro dohled nad rizikovými finančními operacemi. Shodli se na tom včera ministři financí EU, kteří debatovali o naplňování loni přijatého akčního plánu. Podle české ministryně financí Aleny Schillerové se Česku daří rychle zavádět nová unijní pravidla. Před případným vytvořením nového orgánu by měla EU vyhodnotit, jak přijaté kroky fungují, řekla Schillerová ČTK.

"Účinný boj s korupcí, obchodováním s lidmi, daňovými úniky či terorismem vyžaduje efektivní zastavování toku peněz, z něhož jsou tyto aktivity financovány," prohlásil po jednání finský ministr financí Mika Lintilä, jehož země Radě EU předsedá.

Ministři včera podle něj dospěli ke třem zásadním shodám. Země EU by měly aktivněji sjednocovat své zákony a zavádět evropská pravidla zamýšlená jako prevence praní špinavých peněz, kterých v rámci akčního plánu nabídla Evropská komise hned pět. Státy také budou diskutovat o zřízení orgánu, který by měl mít nezávislou strukturu a rozhodovací pravomoci. Chtějí rovněž zajistit jasné právní podmínky pro sdílení informací mezi různými úřady.

Akční plán proti praní špinavých peněz přijala EU loni v prosinci v reakci na skandály v bankách několika států, například Dánska, Estonska, Lucemburska, Španělska či Nizozemska. Sestává z řady dílčích kroků, z nichž mezi ty nejnovější patří vytvoření rejstříku skutečných vlastníků společností či evidence obchodníků s virtuálními měnami. Na případných dalších krocích budou muset státy spolupracovat s novou komisí, která nastoupí za tři týdny.

Budoucí výkonný místopředseda EK Valdis Dombrovskis během úterního slyšení v europarlamentu odmítl slíbit, že by v nadcházejícím pětiletém období inicioval vznik nového úřadu, o němž nyní hovořili ministři.

Podle Schillerové je dosavadní průběh plánu velmi efektivní a Česko patří k zemím nejaktivněji začleňujícím unijní směrnice do národního práva. Před případným vytvořením nové instituce by ale podle ní měly dostat všechny země čas zavést právní úpravy vycházející z podnětů Bruselu.

"Nejprve by měly být implementovány směrnice, posouzena jejich účinnost v praxi a pak je potřeba jasně vymezit, které subjekty by spadaly pod dohled tohoto evropského orgánu," řekla ČTK Schillerová, podle níž by debata měla vzít v úvahu specifické podmínky jednotlivých zemí.

Závazné závěry k akčnímu plánu hodlají podle finského předsednictví přijmout ministři financí na prosincovém jednání.


Čtěte více:

Nizozemská banka ABN čelí vyšetřování kvůli praní špinavých peněz
26.09.2019 13:30
Nizozemská bankovní společnost ABN Amro čelí vyšetřování kvůli možnému...
EU potřebuje regulaci kryptoměn, tvrdí kandidát do vedení Evropské komise
08.10.2019 12:23
"Evropa potřebuje společný přístup ke kryptoměnám jako je libra. Mám v...
Politico: Evropská doprava by se měla přenést na vodu, chybí ale infrastruktura
11.10.2019 6:06
Evropská unie chce, aby se 30 % nákladní dopravy kontinentu přesunulo ...
Eurozóna bude mít rozpočet na vlastní projekty
10.10.2019 14:00
Země eurozóny budou mít od roku 2021 k dispozici rozpočet, který bude ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů