Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deficit rozpočtu USA byl loni nejvyšší za sedm let

Deficit rozpočtu USA byl loni nejvyšší za sedm let

28.10.2019 13:37
Autor: ČTK

Deficit rozpočtu americké vlády se v uplynulém fiskálním roce prohloubil na 984 miliard dolarů (22,7 bilionu Kč) ze 779 miliard USD v předchozím roce a byl nejvyšší za sedm let. Příjmy z daní sice vzrostly, tento růst ale překonaly vyšší rozpočtové výdaje a náklady na obsluhu dluhu. Vyplývá to ze zprávy ministerstva financí.

Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) předpokládal, že schodek rozpočtu za fiskální rok 2019, který skončil v září, se prohloubí na 960 miliard USD. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) se schodek zvýšil na 4,6 procenta z 3,8 procenta o rok dříve.

Celkové příjmy se za rok zvýšily o čtyři procenta. Výdaje vzrostly o 8,2 procenta.

Rozpočtový schodek se dostal na vrchol v roce 2009, kdy vláda prezidenta Baracka Obamy a Kongres přijaly mimořádná opatření na podporu bankovního systému v době globální finanční krize a poskytly pomoc ekonomice v recesi. Tehdy schodek činil 1,4 bilionu USD. Do konce Obamovy vlády v roce 2016 se ale snížil na 585 miliard USD, republikáni v Kongresu ale demokrata Obamu kritizovali, že deficit nesnížil více, uvedla agentura Reuters.

Od té doby je deficit opět na vzestupu, částečně kvůli republikány prosazené změně daňového systému, která v krátké době prudce snížila příjmy z daní z příjmu právnických osob. Na druhé straně výrazně stouply vojenské výdaje.

Příjmy z daně z příjmu právnických osob v uplynulém fiskálním roce vzrostly o pět procent. Příjmy z cel kvůli obchodní válce vzrostly o 70 procent.

Kromě výdajů na obranu stouply také výdaje na programy zdravotní péče a sociálního zabezpečení. Populace v USA stárne a ekonomové varují, že náklady na povinné sociální zabezpečení a program zdravotního pojištění Medicare a federální důchodový program pro starší osoby budou fiskálně neudržitelné.

K prohloubení schodku přispěly také vyšší výdaje na úroky z dluhu. Vláda si v posledních letech více půjčuje.

Vláda prezidenta Donalda Trumpa i CBO čekají, že v tomto fiskálním roce, který začal v říjnu, deficit překoná jeden bilion USD. Podle CBO zůstane nad touto úrovní celé příští desetiletí.


Čtěte více:

PPF kupuje mediální skupinu CETV. Co to znamená pro budoucnost a akcie? (komentář analytika)
28.10.2019 7:11
Skupina PPF prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu se ...
LVMH prý jedná o koupi amerického klenotnictví Tiffany, nabízí 14,5 mld. USD
28.10.2019 8:55
Francouzská luxusní skupina LVMH jedná o možném převzetí amerického lu...
EU proplatila Česku do října 32,6 pct dotací, jde o 201,4 mld. Kč
28.10.2019 8:39
Evropská komise letos do konce září Česku proplatila 32,6 procenta dot...
Čtvrtletní zisk největší evropské banky HSBC klesl téměř o pětinu
28.10.2019 9:25
Hrubý zisk britské bankovní společnosti HSBC ve třetím čtvrtletí mezir...
Londýn má dnes rozhodovat o volbách, Brusel o odkladu brexitu
28.10.2019 9:37
Tři dny před dosud stále platným datem odchodu Británie z Evropské uni...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2025
17:52Scénář Natixisu: Spojené státy ke stagflačnější ekonomice, Evropa na svém potenicálu a ČR u 2 % růstu
17:18Fed nepotěšil Trumpa, evropské akcie klesají a napětí na Blízkém východě roste
17:10Schillerová nečeká dosažení vyrovnaného rozpočtu během příštích čtyř let
17:06Ruská ekonomika je podle ministra hospodářství Rešetnikova na pokraji recese
14:36Z farmáře opět traderem. Obnovitelné zdroje přitahují na trh s energiemi staronové hráče  
13:38Britská centrální banka podle očekávání nechala základní sazbu na 4,25 procenta
12:45Rally na rozvíjejících se trzích bude pokračovat navzdory geopolitickému napětí i celním hrozbám, věří stratégové
11:37Norská centrální banka po pěti letech nečekaně snížila základní úrok
10:26Evropa obchoduje v červeném. Fed nepotěšil a napětí kolem Íránu graduje  
9:15Rozbřesk: Jestřábí Fed a hrozba amerického útoku na Írán pomáhají dolaru
8:55Trhy napjatě vyhlížejí možný americký útok na Írán a z Fedu zaznělo varování před inflaci  
6:09První kvartál přinesl silné výsledky. Trhy našly oporu v technologiích a zdravotnictví  
18.06.2025
22:03Fed vyšperkoval stagflační prognózu lehce jestřábí rétoriku
22:02Jestřábí Fed akciové investory příliš nepotěšil, Wall Street zavřela beze změny  
20:18Fed ponechal klíčovou sazbu beze změny, do konce roku nadále očekává dvě snížení
17:14Nippon Steel završila převzetí rivala U.S. Steel, Trump si vymínil zlatou akcii
17:02Britsko/americká „nemoc“ a trojúhelník „výroba – finance – technologie“
16:06Traders Talk: Pokoření tržních maxim je reálné, Fed nezaskočí a lepší zítřky pro AMD
15:30Bloomberg: Trump sráží hodnotu dolaru a odrazuje zahraniční investory
14:28Kubíček z ČNB: Prostor pro snižování sazeb byl vyčerpán

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu