Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA chtějí uvalovat clo na zboží ze zemí, které podhodnocují měnu

USA chtějí uvalovat clo na zboží ze zemí, které podhodnocují měnu

04.02.2020 8:27
Autor: ČTK

Americké ministerstvo obchodu dokončilo nový předpis, díky kterému bude moci uvalit cla na produkty ze zemí, u kterých určí, že podhodnocují svoji měnu vůči dolaru. Tento krok by mohl vnést napětí do čínsko-amerických obchodních jednání, když teprve nedávno dvě největší ekonomiky světa podepsaly první fázi obchodní dohody. Zpráva také přichází krátce poté, co Peking obvinil Washington, že podněcuje paniku kvůli novému koronaviru šířícímu se z Číny, napsala agentura Reuters. Kvůli kurzu měny Spojené státy dlouhodobě kritizují také Německo.

Teoreticky nové pravidlo umožní ministerstvu obchodu uvalit clo na Čínu, přestože ministerstvo financí nedávno zrušilo označení Číny jako měnového manipulátora. Ministerstvo obchodu uvedlo, že při hodnocení se bude řídit odbornostmi ministerstva financí, může však dospět k odlišnému názoru, protože vychází z jiného předpisu.

Ministerstvo obchodu také dodává, že uvalí pouze vyrovnávací cla na dovoz určitých produktů, které budou využívat výhod a americká Komise pro mezinárodní obchod u nich zjistí, že poškozují americký průmysl. Předpis se nebude uplatňovat v případě, že USA uvalí clo na veškerý dovoz z dané země, protože takový dovoz nepoškozuje průmysl. Předpis má být odpovědí na dlouhodobé výzvy politiků obou stran, aby byly využity stávající zákony k řešení nekalých manipulací s kurzem měn, a jsou součástí snahy vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa zasáhnout proti obchodní nerovnováze.

Ministerstvo návrh předpisu představilo poprvé loni v květnu. Bývalý úředník amerického ministerstva financí a poradce londýnského institutu OMFIF Mark Sobel uvedl, že nové pravidlo neřeší mnoho nesrovnalostí, na které bylo upozorněno po zveřejnění jeho návrhu, a zřejmě nebude v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). "Neexistuje přesný způsob měření podhodnocení měny," řekl a upozornil, že ministerstvo obchodu nemá žádnou odpovědnost ani odborné znalosti v mezinárodních měnových záležitostech. "Je to jednostranná politika, která znepřátelí země po celém světě."

Kromě Číny či Německa by mohla být cla podle nového předpisu uvalena také na zboží z Irska, Itálie, Japonska, Malajsie, Singapuru, Jižní Koreje, Vietnamu a Švýcarska. Všechny tyto země jsou totiž na americkém seznamu zemí, kterým je potřeba věnovat zvláštní pozornost kvůli jejich měnovým praktikám, protože mají vysoké přebytky obchodu.


Čtěte více:

Politico: Velkolepý evropský projekt „datové nezávislosti“ Gaia-X
07.10.2019 10:50
Berlín podle Politica získává podporu pro vytvoření evropských cloudov...
Víkendář: Technologie přináší nový typ systémového rizika finančního systému
08.12.2019 10:17
Finanční instituce stále více využívají cloudových služeb. Motivuje je...
Čína chce podpořit ekonomiku, sníží dovozní cla na vepřové a některé technologie
23.12.2019 10:43
Čína od začátku ledna sníží dovozní cla na stovky produktů od mraženéh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC