Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BP má nižší zisk, překonal však odhady; firma zvýší dividendu

BP má nižší zisk, překonal však odhady; firma zvýší dividendu

04.02.2020 10:01
Autor: ČTK

Britské ropné společnosti BP ve čtvrtém čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy a plynu klesl čistý zisk o 26 procent na 2,57 miliardy USD (58,5 miliardy Kč). Výsledky však překonaly očekávání analytiků a firma oznámila, že zvýší dividendu. To naznačuje, že podnik má důvěru v další růst svého podnikání v ropě a plynu, uvedla dnes agentura Reuters.

Zisk nezahrnuje změnu hodnoty zásob. Analytici očekávali, že firma vytvoří zisk 2,1 miliardy USD. Těžba se zvýšila meziročně o 2,7 procenta na 3,781 milionu barelů ropného ekvivalentu denně.

Podnik uvedl, že zvýší dividendu o 2,4 procenta. Oznámil také, že dokončil odkup akcií za 1,5 miliardy USD. Dnešní den je poslední, kdy je v úřadu současný generální ředitel Bob Dudley, od středy ho nahradí Bernard Looney.

"BP si vede dobře, aktivity jsou bezpečné a spolehlivé," řekl v prohlášení Dudley. "To vše podporuje náš závazek k vyššímu vyplácení peněz akcionářům v dlouhodobém horizontu."

Velké ropné firmy v poslední době nabízejí akcionářům štědrou návratnost. Analytici se však začínají ptát, zda si mohou tyto platby dovolit vzhledem k jejich vysokému zadlužení, nestabilním trhům a tlaku na investice do čisté energie.

Britský podnik ale pokračuje ve snižování dluhů, částečně se mu to daří i díky prodeji majetku, který nepovažuje za klíčový pro své podnikání. Od začátku roku 2019 firma prodala majetek za 9,4 miliardy USD, letos plánuje prodej za dalších deset miliard USD a do poloviny příštího roku za dalších pět miliard USD. Firma také drží pod kontrolou své kapitálové výdaje.


Čtěte více:

KB zřejmě zvedla kvartální čistý zisk o jednotky procent (prognóza Patrie)
04.02.2020 6:00
Komerční banka zveřejní své výsledky za 4. čtvrtletí 2019 ve čtvrtek 6...
Majiteli Googlu rostly tržby nejpomaleji za 5 let
03.02.2020 23:15
Akcie společnosti Alphabet, majitele internetového gigantu Googlu, kle...
USA chtějí uvalovat clo na zboží ze zemí, které podhodnocují měnu
04.02.2020 8:27
Americké ministerstvo obchodu dokončilo nový předpis, díky kterému bud...
Čína se oklepala z pondělního výplachu. Evropa může začít v plusu
04.02.2020 8:50
Pondělní brutální akciový výprodej v Číně se dnes neopakoval. Rostly č...
Rozbřesk: Obrat průmyslu zůstává dál nejistý
04.02.2020 9:14
Tento týden nás čeká nejen první letošní rozhodnutí bankovní rady ČNB ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.12.2025
9:29Víkendář: Má Čína rozumnější přístup k AI než Spojené státy?
06.12.2025
9:27Víkendář: Krugman o americké ekonomice, demokracii a investicích do AI
05.12.2025
22:02Akciové indexy rostou směrem k novým maximům  
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data