Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČEZ chce dočasné výjimky z emisních limitů pro některé elektrárny

    ČEZ chce dočasné výjimky z emisních limitů pro některé elektrárny

    05.03.2020 14:47, aktualizováno: 5.3. 16:31
    Autor: ČTK

    Aktualizováno

    Energetická skupina ČEZ požádá o dočasné výjimky z emisních limitů pro některé své elektrárny a teplárny. V těchto dnech podává žádosti na příslušné úřady. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. S instalací většiny ekologizačních opatření podle něj ČEZ počítá v letech 2022 a 2023, s tím, že platnost poslední z výjimek by skončila v polovině roku 2025. Investice do zlepšení parametrů má činit až deset miliard korun, uvedl.

    Firma připomněla, že v polovině příštího roku začnou platit nová evropská pravidla nejlepší dostupné technologie (BAT), která zvyšují požadavky na provoz zdrojů. Pravidla se týkají emisí dusíku, tuhých znečišťujících látek, síry, oxidu uhelnatého nebo rtuti. Podle ČEZ přináší mimo jiné zavedení nových velmi přísných limitů pro rtuť, které dosud neexistovaly. Krátkodobě požádá ČEZ o výjimku i u limitu prachu pro elektrárnu Tušimice, u emisí dusíku a síry pro teplárnu Trmice a u limitů dusíku u kotlů elektráren Mělník 2 a 3, oznámil mluvčí.

    "Budoucí celoevropský limit pro rtuť je sedm tisícin miligramu, tedy sedm miliontin gramu v jednom metru krychlovém. To je něco desetkrát menší než je zrnko jemně mleté soli. Nejdřív bylo nutné se naučit takto malé množství vůbec měřit," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize výroba firmy Ladislav Štěpánek.

    Problémem podle něj je to, že neexistuje jedno řešení pro všechny elektrárny. "Pro laika je hnědé uhlí jako hnědé uhlí, ale každé má jiný obsah síry, jiný obsah popela a jiný obsah rtuti," podotkl. ČEZ v posledních letech rozběhl za pomoci univerzit a jiných výzkumných institucí rozsáhlý program výzkumu a vývoje nejefektivnější technologie na snížení emisí rtuti. Náklady na výzkumný program se podle firmy pohybovaly v řádu stovek milionů korun.

    "Výzkumný projekt měl nakonec pozitivní výsledek. V případě elektrárny Ledvice 3 a tepláren Poříčí, Hodonín nebo Trmice tak nebude muset ČEZ o výjimky na rtuť žádat. V některých případech byla aplikována technologie dávkování aktivního uhlí, na které se rtuť váže, v jiných metoda tkaninových filtrů," uvedl Kříž. V teplárně v Mělníku se pak podle něj nyní testuje aplikace GORE, což jsou filtry z goretexové látky, ze které se dělá nepromokavé oblečení.

    Podle Štěpánka ČEZ výjimky využívá jen v ojedinělých případech, a to jen na co nejkratší a nezbytně nutnou dobu. "Hledání způsobů spolehlivého měření a testování technologií nám zabralo tři ze čtyř let od schválení pravidel BAT. Samotná soutěž na dodávku technologií potrvá zhruba rok a někdo se může odvolat. Není tedy možné pro všechny naše zdroje toto realisticky zvládnout, proto žádáme o výjimky," dodal.

    ČEZ uvedl, že současná vlna modernizace a ekologizace elektráren navazuje na dvě předešlé, v rámci nichž firma investovala do svých uhelných zdrojů od roku 1989 více než 200 miliard korun. "Emise oxidu siřičitého díky našim dosavadním investicím dosud klesly o 98 procent, popílku o 99 procent a emise oxidu dusíku o 86 procent," doplnil Štěpánek.

    V posledních měsících řeší úřady výjimku z budoucích evropských limitů emisí rtuti a oxidů dusíku pro elektrárnu Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Společnost žádala, aby elektrárna mohla vypouštět ročně 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.

    Pardubický kraj loni v létě s omezujícími podmínkami žádosti elektrárny vyhověl. Ministerstvo životního prostředí však rozhodnutí úřadu zrušilo a vrátilo k novému projednání, obsahovalo podle něj věcné i procesní vady. Kvůli námitce systémové podjatosti pardubického krajského úřadu, kterou podaly ekologické organizace včetně Greenpeace, místní spolky a některé okolní obce, bylo rozhodování předáno krajskému úřadu v Olomouci. I ten přerušil řízení, aby žadatel doplnil podklady podle požadavků ministerstva.


    Čtěte více:

    Bofinger: Proč Němci uvažují o ekonomice jinak
    05.03.2020 12:06
    Na první pohled je těžké pochopit, proč se makroekonomická debata a po...
    IATA: Aerolinky mohou kvůli koronaviru ztratit až 113 miliard USD
    05.03.2020 11:51
    Britská regionální letecká společnost Flybe zkrachovala. Aerolinky, kt...
    Finanční ředitel Monety využil pokles trhu a přikoupil akcie banky za půl milionu korun
    05.03.2020 13:32
    Finanční ředitel banky Moneta Money Bank Jan Friček využil negativního...
    Investiční tip S&P 500: Prudký propad a atraktivnější valuace znamenají příležitost k nákupu
    05.03.2020 13:45
    Prudká korekce na akciových trzích, která proběhla závěrem února, logi...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    29.07.2026
    23:07Meta po výsledcích padá o 8 %, Microsoft těží ze silného růstu Azure
    22:15Fed ponechává sazby beze změny ale šířící se disent avizuje růst v září
    22:01Akcie po rozhodnutí Fedu kolísaly, růst cen ropy zvýšil nervozitu trhu  
    17:03Umělá inteligence, nebo budovatelský boom v Číně: Kolik by to vlastně mělo vynášet?
    15:14Balistické rakety mění podobu válek. Nové zbrojní závody otevírají příležitosti i pro obranný průmysl
    14:48De Beers za zlomek původní hodnoty. Anglo American jedná o prodeji diamantového impéria
    13:32SK Hynix roste rekordním tempem, ale trhu to nestačí. AI lídr doplatil na přehnaná očekávání  
    12:37Klid na Blízkém východě skončil a SK Hynix nepřesvědčil. Čeká se na Fed a velký tech  
    11:23Morgan Stanley radí vsadit na kombinaci kvality a dividendy
    9:33Rozbřesk: Rozhodnutí Fedu v mlze, aneb dokáže Warsh zpacifikovat ostatní, aby sazby nezvedli?
    8:49Erste výrazně zvyšuje ambice, Íránský konflikt se znovu vyhrotil a SK Hynix zklamal  
    6:04Je Musk zodpovědný vůči AI, ale hovoří nezodpovědné nesmysly o Evropě?
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    10:00DE - HDP, q/q
    11:00EMU - HDP, q/q
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m