Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bofinger: Proč Němci uvažují o ekonomice jinak

Bofinger: Proč Němci uvažují o ekonomice jinak

05.03.2020 12:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Na první pohled je těžké pochopit, proč se makroekonomická debata a politika v Německu tak moc liší od jiných zemí i přesto, že i v této zemi jsou běžně používány standardní modely a učebnice ekonomie. Německý ekonom Peter Bofinger na stránkách VoxEU vysvětluje, že v jeho zemi hluboce zakořenily teze Waltera Euckena. K tomu platí, že „úspěch německé makroekonomické politiky může být připsán otevřenosti německého hospodářství, které těží i z toho, jakou politiku sledují jiné země“.

„Keynes na základě zkušeností z Velké deprese došel k závěru, že je třeba aktivního přístupu k agregátní poptávce. Eucken ale čerpal ze specifických zkušeností, kterými si Německo prošlo ve třicátých letech. Keynes vnímal depresi jako výsledek vnitřní nestability tržní ekonomiky, Eucken jako výsledek nedostatečné flexibility mezd a neadekvátního monetárního systému. Podle něj flexibilní ceny a mzdy a adekvátní monetární politika umožní vyhnout se nestabilitě. Jeho odmítání aktivní makroekonomické politiky vysvětluje německou snahou o vyrovnaný rozpočet, cenovou stabilitu a strukturální reformy, které nechávají poptávku stranou, a to jak na německé, tak na celoevropské úrovni,“ píše Eucken.

Ekonom ale dodává, že úspěch německé ekonomiky úzce souvisí i s její vysokou otevřeností. Ta jí totiž umožňuje, aby profitovala z politiky v jiných zemích, které stimulují svou poptávku. Jenže tento přístup již nelze aplikovat na celoevropské úrovni a zde tak aplikace politiky prosazované Německem vede ke zklamání. Německý přístup se plně projevil i během a po poslední krizi. Německo se nevydalo cestou Japonska, Velké Británie či USA a neuvolnilo výrazně svou fiskální politiku. A jeho vliv je zřejmý i na politice ECB, jelikož „její reakce na krizi byla mnohem slabší než u jiných významných centrálních bank“. V roce 2011 pak ECB dokonce zvedla sazby i přesto, že „eurozóna se nacházela uprostřed krize“.

„Ať již si o německém paradigmatu myslíme cokoliv, není pochyb, že pro něj byl relativně přínosný, a to minimálně z dlouhodobého hlediska. Německý růst byl sice slabší než americký či britský, ale vyrovnal se růstu francouzskému a nacházel se výš než v Itálii a Japonsku. A obdivuhodné je zejména snížení nezaměstnanosti po roce 2005,“ píše ekonom. V následujícím grafu nalezneme porovnání celkové ekonomické aktivity.

001

Ekonom dodává, že Walter Eucken nepřišel ve své době s ničím převratným, podobné koncepty jako on prosazovala univerzita v Chicagu a zejména Henry Simons. Eucken se ale vymykal razancí toho, co odmítal. Týkalo se to zejména centrálního plánování a také ostré kritiky politiky plné zaměstnanosti. Jejím základem byly zkušenosti z doby nacismu, kdy snaha o plnou zaměstnanost šla ruku v ruce s kontrolou cen na trhu se zbožím a službami, omezováním objemu zboží, které si lidé mohli koupit, a také zmíněným centrálním plánováním. 

Bofinger ovšem tvrdí, že Eucken ve svých analýzách například úplně ignoroval extrémní politickou situaci v Německu po roce 1933 a tudíž docházel k mylným závěrům. Ze zpětného pohledu je pak „s podivem, že se Eucken domníval, že na základě velmi specifických zkušeností z německé historie může odvodit obecný model fungování ekonomiky“. 

Zdroj: VoxEU


 
 

Čtěte více:

Perotti: Euro bere slabým a dává silným
28.02.2020 5:46
Monetární unie vytvořená mezi fundamentálně rozdílnými ekonomikami pod...
Jak se vyhnout investičnímu barbarství
27.02.2020 17:26
Pokud posloucháme třeba Bachovy suity pro violoncello, Knopflerovu „I ...
Víkendář: Kdo platí za dominanci Googlu a Facebooku
29.02.2020 9:42
Podle britské British Competition and Markets Authority (CMA) jsou bar...
Project Syndicate: Záchranný plán proti dopadům koronaviru
29.02.2020 14:10
Epidemie viru COVID-19 zrychluje, a jak se blíží do stavu pandemie, je...
Víkendář: Neoprávněná posedlost roboty
01.03.2020 9:41
Průzkumy veřejného mínění ukazují, že Evropané se obávají ekonomických...

Váš názor
  • Plná zaměstnanost
    05.03.2020 17:37

    A tady mezi námi snad je nějaký ekonom, neplacený Středulou, který by chtěl vážně obhajovat koncept plné zaměstnanosti? Tedy vyšší než přirozené?
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y