Drobní investoři, kteří jedou na vlně konopných firem a videoher, na evropském trhu s burzovně obchodovanými fondy (ETF) v objemu 1 bilionu USD pozvolna dobývají pevnost, kterou tu drží institucionální investoři. A to velmi pevně, napsal dnes Bloomberg.
Evropa se už roky chce stát základnou pro drobné spotřebitele a jakýkoli náznak výraznější aktivity na straně drobných investorů tu bude určitě vítán, napsal také Bloomberg. Morningstar odhaduje, že více než 80 % ETF aktiv v regionu jsou v rukou institucí, jako jsou privátní banky, hedgeové fondy a penzijní fondy, které obvykle provádějí obchody over-the-counter, tedy na volněji regulovaném obchodním trhu OTC.
Retailová aktivita v regionu ale roste. Nárůst drobného investování od výprodejů během pandemie registrují kromě Bloombergu také makléřské domy v Německu, Británii, Francii a Dánsku.
Burzovně zobchodované objemy takzvaných tematických ETF se letos zatím více než zdvojnásobily. U produktů na bázi akcií, které sledují investiční témata jako marihuana, robotika nebo AI, se nakoupily a prodaly produkty za zhruba 9,4 miliardy EUR.

„Poněvadž retail tvoří pořád poměrně malou část trhu, emitenti se snaží jej uchopit,” uvedl analytik Bloombergu Athanasios Psarofagis.
V Evropě jsou nyní mezi nejpopulárnějšími produkty VanEck Vectors Video Gaming and eSports a First Trust Cloud Computing ETF. Situace je pořád zcela opačná než v USA, kde drobní investoři největší globální nabídce ETF aktiv napomohli v růstu. Nynější dění tu ale již může nést podobné znaky jako fenomén Robinhood v USA.
Bloomberg psal o nástupu drobných investorů do akcií na platformě Robinhood mimo jiné na konci června. Poukázal přitom na názor, že to může být právě aktivita těchto drobných obchodníků, která poháněla nebývalou rally na akciích a tlačí indexy jako německý DAX na hodnoty ze začátku tohoto roku, i když fundamenty jsou přinejmenším vratké.
Třeba Jamie Powell na stránkách FTAlphaville ale napsal, že je téměř jisté, že to nejsou drobní investoři, kdo táhne celý trh nahoru. Může ale docházet třeba k tomu, že tito investoři mírně pohnou cenou některých akcií a „všimne si toho nějaký robot či algoritmus“, který se pak přidá.
Zdroje: Bloomberg
Ilustrační foto: White77 z Pixabay