Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zakladatel Nikoly po obviněních z podvodu odstupuje

Zakladatel Nikoly po obviněních z podvodu odstupuje

21.09.2020 12:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Zakladatel společnosti Nikola Trevor Milton rezignuje na funkci výkonného předsedy v této kontroverzní firmě. Oznámila to společnost. Akcie firmy se v premarketu dnešního obchodování na Wall Street propadly i o více než 26 %. Pozornost finančního světa se na Nikolu upřela především poté, co spekulant na krátko Hindenburg obvinil výrobce elektrických nákladních vozů z chystaného podvodu.

Funkce předsedy se ve firmě chopí člen správní rady a bývalý místopředseda General Motors Stephen Girsky. Milton v prohlášení na webu firmy, že z funkce odstupuje dobrovolně a s okamžitou platností. Kromě toho nabídl k dispozici také svoje místo člena správní rady.

Milton i po odstoupení zůstane největším akcionářem firmy s holdingem 91,6 milionu akcií, tedy zhruba čtvrtiny akciového kapitálu firmy. To při páteční zavírací ceně představovalo částku zhruba 3,3 miliardy USD.

Miltonovu rozhodnutí předcházelo 10 strastiplných dní, ve kterých se cena akcií Nikola snížila na polovinu po zprávě Hindenburg Research. Tato firma, která spekuluje na pokles akcií vybraných firem, má prý rozsáhlý důkazní materiál, že Nikola si svou technologii, kterou prohlašuje za vlastní, koupila jinde. Také poukázala na některé minulé Miltonovy podnikatelské aktivity, které se dostaly před soud, nebo zkrachovaly.

Analytická společnost Cowen v neděli poznamenala, že firmě a jejímu týmu nějaký čas potrvá, než si u investorů znovu získá kredibilitu. Milton byl podle jejího analytika Jeffreyho Osbornea vychloubačný a vždycky ochotný prodat. Také prý může za nastavení přehnaně agresivních cílů.

Generálním ředitelem zůstává Mark Russell, zatímco Miltonův nástupce, nadcházející výkonný předseda Girsky poděkoval Miltonovi za „vizionářské vedení“.

Nikola tvrdí, že obvinění vznesená Hindenburg Research jsou „falešná a zavádějící“. Financial Times několik z nich nezávisle prověřily, včetně tvrzení, že Nikola nechala na svém propagačním videu jet svůj nákladní vůz z kopce.

Akcie společnosti Nikola od uvedení na burzu:

Nikola akcie podvod předseda Milton 

Zdroje: FT, Nikola, Patria.cz

Foto: Nikola

 

 
 

Čtěte více:

Jen proto, aby Tesla vypadala levně?
11.08.2020 17:52
Nikola existuje jen proto, aby akcie Tesly vypadaly levně. Takto se o ...
GM získá podíl za 2 mld. USD v Nikole (+30 %), bude jí pomáhat s Badgerem
08.09.2020 14:51
Společnosti Nikola a General Motors dnes oznámily strategické partners...
Nikola údajně šíří klamavá tvrzení, tvrdí zpráva Hindenburg Research
11.09.2020 15:33
Podle nové analytické zprávy učinila Nikola Motor, konkurent Tesly zam...
Nikola reaguje na obvinění Hindenburgu, mnohé z nich jen potvrdila
14.09.2020 17:15
Nikola minulý týden zcela popřela zprávu, podle které podváděla invest...

Váš názor
  • :)
    21.09.2020 12:35

    tak kdy jindy odstoupit nez v dobe kdy se jeste muzete mozna zachranit pred vezenim :))
    eple
Aktuální komentáře
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  
6:01AI horečka pokračuje: Bich Tech navyšuje investice, čipů je ale nedostatek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data