Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Technologickým gigantům hrozí v Evropě pokuty až 10 % ročního příjmu

Technologickým gigantům hrozí v Evropě pokuty až 10 % ročního příjmu

14.12.2020 15:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Technologičtí giganti by podle aktuálního návrhu regulace mohli čelit pokutě až 10 % ročních příjmů, pokud nebudou dodržovat nová pravidla Evropské unie o využívání dat, která budou zveřejněna v úterý.

Mimo jiné budou mít společnosti, včetně Googlu, Amazonu a Applu, zakázáno používat jakákoli data od firemních uživatelů k tomu, aby jim konkurovaly nebo zvýhodňovaly své vlastní služby.

Společnost, která bude „systematicky porušovat“ tyto povinnosti, by mohla čelit nařízením Evropské komise k provedení behaviorálních a strukturálních změn, jako např. divesticím. Společnosti budou považovány za subjekty, které systematicky neplní požadavky, pokud jim EU během pěti let udělila alespoň tři pokuty. Pravidla jsou ale stále ve formě konceptu a mohou být předmětem revizí.

Na technologické giganty, které podle dokumentu Evropská komise definuje podle řady kritérií, včetně počtu uživatelů v milionech, celkových příjmů v miliardách dolarů a také jejich dopadu na jednotný trh, se zaměřuje nový zákon o digitálních trzích. Komise bude jejich označení aktualizovat každé dva roky.

Tato regulace big techu je součástí širšího balíčku technologických politik, který má být představen 15. prosince. EU rovněž navrhne samostatná pravidla, která si mají vynutit větší odpovědnost platforem za to, co uživatelé zveřejňují na svých webech. Velmi velkým platformám sociálních médií hrozí pokuta až 6 % globálních příjmů, pokud nebudou dodržovat příkazy k odstranění propagandy teroru nebo jiných nelegálních příspěvků.

Plány EU přicházejí v době, kdy se s těmito technologickými obry potýkají regulační orgány na celém světě, které je považují za příliš velké, příliš silné a příliš ziskové. Facebook již čelí hrozbě rozpadu svého podnikání v USA poté, co byl zažalován protimonopolními úředníky USA a koalicí států, které chtějí zvrátit jeho akvizici společností Instagram a WhatsApp.

Šéfka EU v oblasti digitálních technologií Margrethe Vestagerová uvedla, že tato pravidla by měla doplňovat antimonopolní zákony, které dávají regulačním orgánům pravomoc vyšetřovat firmy za jejich dřívější chování.

Navzdory dlouholetým vyšetřováním a pokutám společnostem, jako je Google ze skupiny Alphabet, menší společnosti tvrdí, že regulační orgány EU nedokázaly obnovit konkurenci dostatečně rychle. Nová pravidla jsou naopak navržena tak, aby zabránila špatnému chování techu ještě dříve, než k němu dojde, uvedli úředníci EU.

Jakmile komise formálně navrhne nová pravidla, může trvat měsíce, ne-li roky, než se uzákoní. Navíc bude potřeba podpory ostatních evropských zákonodárných institucí, včetně Evropského parlamentu a Rady evropských členských států.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

První Windows od Microsoftu. Ty ještě trhákem nebyly, ale...
20.11.2020 5:35
Počátky amerického softwarového gigantu Microsoft jsou spjaty s počíta...
FT: Francie žádá po technologických firmách z USA digitální daň
25.11.2020 13:31
Francouzský daňový úřad už začal po amerických technologických firmách...
Nakopne Teslu Wrightův zákon?
02.12.2020 17:38
V ARK Invest jsou asi největší býci na Teslu, jaké nyní na trhu najdem...
Británie chystá pravidla na míru technologickým gigantům
08.12.2020 13:52
Británie chystá pravidla na míru technologickým gigantům, jako je Appl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.12.2025
22:01Akciová rally zpomalila, kryptoměny pod tlakem  
17:27Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
17:21Cykly akciového fundamentu a jeho současné „tentokrát jinak“
16:49Americký průmysl ztrácí dech: zakázky mizí, firmy sahají k propouštění
16:09Schodek rozpočtu v listopadu vzrostl na 232,4 miliardy
16:05Nvidia rozšiřuje svá partnerství v ekosystému AI. Investovala dvě miliardy dolarů do Synopsys
14:26ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
14:10Airbus odhalil další závadu. Akcie klesaly až o deset procent
13:05PODCAST Týdenní výhled: Trump vybral nového šéfa Fedu, stoupá nervozita kolem japonských sazeb a bitcoin padá  
12:32WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024 - aktualizovaná verze
12:02FT: Partneři OpenAI si půjčili 100 miliard dolarů. Firma samotná podepsala kontrakty za 1,4 bilionu dolarů
12:00Stříbro na rekordu. Bílý kov zdvojnásobil hodnotu, zatímco zlato jde do strany
11:52Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v listopadu zhoršily
11:30Nervozita z Japonska stahuje trhy do červeného  
10:01Kryptoměny znovu pod tlakem. Bitcoin spadl na 86 tisíc dolarů
8:56GEVORKYAN oznámil nové projekty, Trump vybral nového šéfa Fedu a krypto trh pod tlakem  
8:44Rozbřesk: Jestřábí BoJ zvyšuje averzi k riziku – pomůže to euru, nebo dolaru?
8:36Primoco UAV SE: Informace o překročení hodnoty nových zakázek miliardu korun v roce 2025
6:05Predikce na rok 2026 počítají s pokračujícím růstem. Některé banky míří u S&P 500 až k 8 000 bodům
30.11.2025
9:04Víkendář: Německá ekonomika je o 1 % větší než na konci roku 2017, zatímco ta americká vzrostla o 19 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu