Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petr Dufek: Nižší důvěra v ekonomice

Petr Dufek: Nižší důvěra v ekonomice

25.01.2021 9:49
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Důvěra podnikatelského sektoru i spotřebitelů v lednu po přestávce opět poklesla. Po prosincovém zlepšení, které bylo ovlivněno krátkým rozvolněním, se už v lednových náladách plně odrazil třetí lockdown.

Pokles důvěry se týká prakticky všech odvětví, nicméně zhoršení nálady v průmyslu bylo více méně jen symbolické. Je to další potvrzení faktu, že toto největší tuzemské odvětví prochází druhou či třetí vlnou s mnohem menšími následky, než tomu bylo na jaře. Poptávka je sice hlavní překážkou pro růst výroby, avšak dokonce menší než v závěru roku 2019. V průmyslu navíc dál panují silná pozitivní očekávání, pokud jde o vývoj poptávky a zaměstnanosti v dalších třech měsících. Není sice zatím tak úplně jasné, jak na něj dolehne německý lockdown, avšak i v tamním průmyslu zůstává alespoň podle indexu nákupních manažerů situace zatím stabilizovaná.

Dílčí zhoršení nálady je patrné i ve stavebnictví, které je už od jara na sestupné dráze. Zvlášť negativní jsou aktuálně očekávání firem, pokud jde o poptávku v nejbližších třech měsících. Stavebnictví navíc dál zůstává ve vleku nedostatku zaměstnanců, který trápí necelou třetinu firem. Nejistotu v tomto odvětví mohou vytvářet obavy z krácení veřejných i soukromých zakázek z důvodů rozpočtových omezení, respektive investičních škrtů.

Vyšší míra pesimismu panovala v úvodu roku i v obchodě. Nepochybně zrcadlí třetí lockdown a poměrně vzdálenou perspektivu návratu do předkovidových kolejí. Totéž se ostatně dá říct i o celkovém výsledku služeb, kde ovšem už v tříměsíčním horizontu panují velmi silná očekávání růstu poptávky. Na tomto horizontu totiž firmy v podstatě počítají s rozvolněním a návratem zákaznického zájmu.

A na závěr je tu ještě spotřebitelská důvěra, která logicky v dané situaci poklesla s tím, jak rostou obavy ze zhoršení ekonomické situace, nezaměstnanosti a inflace.

Celkově lednové výsledky důvěry v české ekonomice překvapivě nevyznívají. Dávají velkou naději, že si průmysl udrží svoji stabilizační roli v době pokračujícího lockdownu a díky němu se nebude ekonomická situace dál hrotit. Extrémně špatná jako na jaře rozhodně není ani důvěra firem ve službách, takže opakování loňského druhého kvartálu se z pohledu měkkých dat jeví jako nepravděpodobné.


Čtěte více:

Petr Dufek: Důvěra v české ekonomice opět klesá
26.10.2020 9:49
Říjnové výsledky důvěry v české ekonomice v podstatě nepřekvapily. Dův...
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny podruhé za sebou klesla
09.11.2020 11:31
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v listopadu druhý měsíc za sebou...
Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dál klesá
26.11.2020 9:19
Spotřebitelská důvěra v Německu se dál zhoršuje. Rozsáhlá uzávěra zave...
Důvěra německých investorů roste. Je tu naděje na zavedení vakcín
08.12.2020 11:41
Důvěra německých investorů v prosinci výrazně vzrostla v nadějích, že ...
Důvěra v ekonomiku v prosinci po dvouměsíčním poklesu vzrostla
28.12.2020 9:10
Důvěra v ekonomiku Česka v závěru roku meziměsíčně vzrostla. Souhrnný ...
Důvěra v ekonomiku se nelepší, zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem
25.01.2021 9:14
Důvěra v ekonomiku Česka se nelepší a zůstává hluboko pod svým dlouhod...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y