Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Petr Dufek: Blížící se konec pandemie vyvolává optimismus mezi podnikateli i spotřebiteli

    Petr Dufek: Blížící se konec pandemie vyvolává optimismus mezi podnikateli i spotřebiteli

    24.05.2021 9:52
    Autor: Petr Dufek, ČSOB

    Z průzkumu důvěry v ekonomice prezentovaného dnes Českým statistickým úřadem se v květnu zlepšila nálada ve všech odvětvích českého hospodářství. Jen v průmyslu je sentiment nejlepší za téměř posledního 3,5 roku. Firmy výrazně lépe hodnotí svoji aktuální situaci než před měsícem a optimistické jsou i do budoucna, pokud jde o poptávku nebo nabírání zaměstnanců. Další zrychlování výroby nevidí až tak přesvědčivě jako v dubnu, avšak vzhledem k tomu, jakým tempem už nyní rostou, nebo s jakými překážkami v podobě rostoucích cen vstupů nebo komplikovanému shánění některých komponent se musejí vypořádávat, to není až tak překvapivé.

    Příznivější situace – alespoň z pohledu sentimentu – panuje i ve stavebnictví, kde se situace v posledních měsících vyvíjela jako na houpačce. Stejně jako v průmyslu firmy nyní lépe hodnotí svoji stávající ekonomickou situaci a s mírným optimismem hledí i do budoucnosti. Z dřívějších statistik zakázek přece jen vyplývá, že nouzi o práci zatím mít nebudou, zvlášť když se navíc podaří uvést v život investiční plán financovaný z peněz přicházejících z EU.

    Výrazné zlepšení nálad zaznamenaly tentokrát služby včetně obchodu.
    A hlavním důvodem bylo nepochybně rozvolňování, k němuž firmy řadu měsíců vzhlížely a nyní k němu konečně už i dochází. Optimismus je z tohoto pohledu naprosto oprávněný, zvlášť v cestovním ruchu, který se po dlouhých měsících může konečně rozjet, i když zatím bude muset primárně spoléhat především na domácí poptávku.

    A nakonec pozitivní nálada panuje i mezi spotřebiteli. Do budoucna se dívají s menšími obavami než ještě před měsícem, a proto se méně obávají i nezaměstnanosti. Naproti tomu velké obavy mají i nadále z inflace, která se postupně stává jedním z hlavních letošních témat.

    Celkové vyznění posledního průzkumu mezi podnikateli i spotřebiteli je veskrze pozitivní. Ukazuje, že se ekonomika vrací k růstu, a dokonce vytváří i nová pracovní místa. Po slabším začátku roku ovlivněném lockdownem se díky pozitivnímu vývoji v průmyslu a probíhajícímu uvolnění ve službách už brzy dočkáme velmi silného mezikvartálního růstu HDP. Ten meziroční bude díky nízkému srovnávacímu základu nepochybně „dechberoucí“.


    Čtěte více:

    Víkendář: Jsme hodně optimističtí ohledně ekonomiky, ale trochu opatrnější u trhů...
    23.05.2021 9:17
    Z ekonomiky někdy přicházejí matoucí data a s nimi se pak objevuje stá...
    MakroMixér: Růst inflace, síla koruny a nejsou lidi. Jak se dívá na raketový růst cen realit Martina Vítková z NWT?
    24.05.2021 6:11
    Tři palčivá ekonomická témata, jeden exkluzívní host. Pohled tentokrát...
    Česká zbrojovka Group úspěšně dokončila koupi legendárního Coltu
    24.05.2021 8:09
    Skupina CZG – Česká zbrojovka Group SE (CZG) úspěšně dokončila koupi a...
    Česká zbrojovka dokončila koupi Coltu, Čína zintenzivňuje dohled nad komoditami a futures slibují zelený úvod týdne
    24.05.2021 8:46
    Česká zbrojovka úspěšně dokončila koupi amerického výrobce zbraní Colt...
    Rozbřesk: Sílící inflační tlaky a hlas z Fedu pro debatu o zpřísnění měnové politiky
    24.05.2021 9:06
    Nálada v eurozóně se dál vylepšuje a ukazuje na solidní výkon ve druhé...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.08.2026
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:43Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  
    6:03Zvedání sazeb v USA a skutečná „povaha inflace“
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data