Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Důvěra v české ekonomice klesá. Pesimističtější jsou i spotřebitelé, nepomáhá strach z inflace, říká Petr Dufek

    Důvěra v české ekonomice klesá. Pesimističtější jsou i spotřebitelé, nepomáhá strach z inflace, říká Petr Dufek

    26.07.2021 10:34
    Autor: Petr Dufek, ČSOB

    Červencový průzkum nálad v tuzemských firmách signalizuje zhoršení doposud příznivého vývoje nálady především v průmyslu. Firmy si přitom rozhodně nemohou stěžovat na nedostatek zakázek či nízkou očekávanou poptávku, ale jejich hlavním problémem je v tuto chvíli nedostatek vstupů. Musí se sice vyrovnávat s rostoucími náklady na materiál a energie, avšak teprve chybějící komponenty vedoucí k vysoké rozpracovanosti výroby a zásobám je nutí až k omezování produkce.

    Ve stavebnictví se za poslední měsíc zhoršila nálada a důvodem je nejenom méně příznivé hodnocení současné situace firem, ale i slabší vyhlídky pro další měsíce. Podnikatelé ve stavebnictví se navíc musí vypořádávat s výrazným zdražením stavebních materiálů a počítají proto rovněž se zvyšováním svých vlastních cen. Hlavním problémem však nejsou ani zakázky, ani ceny vstupů, ale chybějící zaměstnanci. Nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků je nyní největší brzdou pro celé toto odvětví.

    Ve službách se důvěra za poslední měsíc celkově nezměnila. Firmy jsou sice méně pozitivní, pokud jde o hodnocení jejich současné situace, nicméně věří v další zlepšení situace a zejména ve vyšší poptávku v následujících měsících. Očekávání jsou ve službách nastavena vysoko a je tedy otázkou, zda se je podaří zcela naplnit. Týká se to především cestovního ruchu, který zažívá po rozvolnění boom, nicméně ani tuzemští turisté nedokážou vykompenzovat výpadek zahraničního cestovního ruchu dotýkající se především Prahy a dalších turisticky atraktivních oblastí.

    Pesimističtější jsou tentokrát i spotřebitelé, kteří se – zřejmě pod vlivem negativních zpráv o rozšíření delta varianty – obávají zhoršení ekonomického vývoje i jejich vlastní finanční situace. K náladě nepřispívá ani zvýšený strach z inflace, který je v posledních měsících rovněž v průzkumech zřetelný.

    Celkově červencový průzkum ukazuje na slabá místa české ekonomiky, kterými jsou letos problémy s logistikou (respektive se vstupy do výroby) a s chybějícími zaměstnanci. Je proto pravděpodobné, že v dalších měsících uvidíme zpomalování výroby největšího tuzemského odvětví – průmyslu, nicméně oživení ve službách by mělo zajistit pokračování ekonomického růstu ČR. Výhled ekonomiky proto zůstává i pro druhé pololetí příznivý.

     

    Čtěte více:

    Další růst podnikatelského i spotřebitelského optimismu v EU, ale i obav z růstu cen. Podobně jako v ČR
    28.05.2021 14:27
    Podle květnového čísla se mezi podnikateli i spotřebiteli v unijních z...
    Kdepak jako po krizi. Nálada na americkém trhu realit je jako po druhé světové válce, říká nobelista
    02.06.2021 12:26
    Tempo růstu cen nemovitostí v USA se zvyšuje a hostem Yahoo Finance by...
    Podnikatelská nálada v Německu se zlepšila více, než se čekalo. Strašákem zůstává mutace delta
    24.06.2021 11:28
    Podnikatelská nálada v Německu se v červnu zlepšila více, než se očeká...
    Ekonomická nálada v EU byla v červnu nejlepší za 21 let. Výrazně stoupla i v Česku
    29.06.2021 12:07
    Ekonomická nálada v Evropské unii se v červnu dostala na nejlepší úrov...

    Váš názor
    •  
      26.07.2021 11:52

      Jakejpak vliv zprav o delte, ja sem pesimistickej uz jen kvuli vlade a jejim opatrenim, udajne proti koronaviru. Ale na druhou stranu usetrim tak 6000 mesicne diky narizenym nahubkum :m)
      Ai-kun
    Aktuální komentáře
    21.08.2026
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?
    9:35Celkový veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 40 bilionů dolarů
    8:54Rozbřesk: Když je všechno priorita. Státní rozpočet pro rok 2027
    8:51Fed zůstává jestřábí, Trump tlačí na Írán a trhy sledují dluh USA i návrat bitcoinu  
    6:04Morgan Stanley: Drobní investoři dokázali správně odhadovat dopady QE, neměli by ale časovat trh
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data