Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - rozhovor
Cesta za dokonalým zvukem: Jiří Pavelka vyrábí audiokabely i za 450 tisíc korun

Cesta za dokonalým zvukem: Jiří Pavelka vyrábí audiokabely i za 450 tisíc korun

07.08.2021 14:34
Autor: Redakce

Jiří Pavelka, zakladatel firmy Orchestra Instruments s.r.o., pochází z muzikantské rodiny, pracoval v Japonsku a nakonec se začal živit svým největším koníčkem: hudbou. Konkrétně High End HiFi, tedy ultraprémiovou hudební elektronikou. Ve svém studiu Orchestra Instruments prodává světové reprobedny italské značky Zingali, audio komponenty Grandinote či Cyrus a rozjel také výrobu vlastních audio kabelů. Takových, které maximálně věrně přenesou zvuk. Kapela díky nim zahraje u vás v obýváku.

Jak může stát jeden audio kabel 450 tisíc?

Jiří Pavelka (JP): Bavíme se o nejvyšší sérii karbonového kabelu. Uhlík a jeho vlastnosti mě fascinují od samého počátku a v současné době tvoří nejvyšší řadu mých kabelů. Jednoduše řečeno – když slyšíte „uhlík“, tak najednou zjistíte, že se v reprodukci zvuku ztratilo metalické zabarvení, objeví se vám ohromný prostor a zcela živé dozvuky nástrojů. Je to, jako byste seděli vedle kapely. Je kompletně vyrobený ručně, což trvá několik týdnů a je vyrobený z nejlepších dostupných a také velmi drahých materiálů. Na druhou stranu, mé nejlevnější kabely začínají od 13 tisíc korun.

Co je ale na kabelu tak složitého?

JP: Kabel je souborem důležitých postupů a kombinací použitých materiálů. Zjednodušeně řečeno, jde o jeho geometrii, použité dielektrikum, materiál vodiče apod. Cílem je co nejméně ovlivnit signál, který kabelem prochází. Z bodu A do bodu B musí přejít maximum informací a nesmí se z nich ztratit nejjemnější nuance. Každý kabel je jiný a ovlivňuje konečnou reprodukci. Relativně jednoduchou věcí tak můžete pozitivně i negativně ovlivnit celou svou hudební soustavu a hlavně celý poslech. 

Moje základní filozofie je zachovat co nejvěrněji původní zvukový projev nahrávky, přesně tak, jak byla vytvořena v nahrávacím studiu. Některé kabely zvýrazňují basy, jiné zase výšky, ale mně jde o to, aby ty moje přenesly zvuk co nejvěrněji a nejpřesněji. Málokdo si uvědomí, že audio kabel má na kvalitu reprodukce prakticky stejný vliv jako výběr reprosoustavy nebo zesilovače.

0

Jak jste se dostal ke svému byznysu?

JP: Pracoval jsem na jednom projektu v Japonsku a po návratu do Česka jsem se rozhodl, že si udělám radost a koupím si reprosoustavy Zingali. V hudebním světě je to ikona a byly mým snem od mého mládí. Fungují na takzvaném hornovém systému, jsou ručně vyráběné v Itálii a hrají jako nejlepší stradivárky. Nakonec se z mé vášně stala zároveň práce. Vyrazil jsem do města Aprilia, kousek pod Římem, setkal se tam s panem Zingalim a dohodli jsme se na obchodní spolupráci. Tak vzniklo mé první hi-fi studio.

Jaká byla cesta k audio kabelům?

JP: Spolu s kolegou, který vyráběl zesilovače i pro Karla Gotta, jsme pak několik let měli také vlastní značku zesilovačů Orchestra. Ty byly přímo určené do našich ultra-high-end sestav. Současně se ukázalo, že dostupné audio kabely naprosto neodpovídají
mým požadavkům. Neustále jsem zvuk ve studiu porovnával s tím, co jsem slyšel na poslechových testech přímo u muzikantů, na zušce, na koncertech. Nebyl jsem spokojený, a tím to vlastně všechno začalo. Pokusil jsem se vyvíjet své vlastní kabely. Takové, které by nebyly brzdou mezi fenomenální reprosoustavou a zesilovačem.

Jak má vypadat perfektní kabel?
JP: Z mé strany to znamená přistoupit ke každému výrobnímu kroku s extrémní pečlivostí. U mých levnějších kabelů používám například stříbro, u nejvyšší řady potom grafitová vlákna. Vše nejvyšší dostupné kvality.

U všech metalických vodičů například využívám přesně stanovený postup kryogenizace, která pomáhá srovnat krystalickou mřížku. Samotný kov nejprve ukládám do kapalného dusíku – tedy do minus 196 stupňů Celsia. Výsledkem je vodič, ve kterém se elektrony pohybují mnohem lépe – koherentněji. Je to, jako byste jel po skleněné dálnici místo po rozbité okresce. A ve výsledku se to významně projevuje v reprodukci hudby.

Za zvukovým úspěchem stojí také mé vlastní dielektrikum ADT, které má vynikající elektromechanické vlastnosti.

0

Co dál?

JP: To je tělo kabelu, na které potom ručně osazuji konektory vlastní výroby. Ať už jde o vidličky či banánky, vše z čistých materiálů, jež nejprve také kryogenizuji. Takže vyrobit perfektní kabel pro mě znamená dodržet řadu přesných technologických postupů tak, aby elektron, který nese informaci, byl co nejméně „negativně“ ovlivněn. Mám vlastní profesionální laboratoř. Neustále vyvíjím, měřím, testuji a snažím se do výroby zavádět nejmodernější technologie a materiály.

Je v branži High End audia prostor pro manipulaci zákazníků, když jsou ochotni platit takové sumy?

JP: Bohužel ano. Výrobců je obrovská řada, většina kabelů se vyrábí strojově v Číně. Prodejci jsou motivováni extrémně vysokými maržemi a zákazníci si velmi často kupují „marketingovou značku“ v pěkné krabici. Když takový kabel laboratorně proměřím, z naprosté většiny přesně vím, jaký bude mít zvukový charakter. Řadě zákazníků chybí srovnání.

Jakým způsobem prodáváte?

JP: Samozřejmě v mém studiu v Hranicích, dále ve vybraných studiích v ČR, na Slovensku a v Rakousku. V jednání jsou aktuálně také další tuzemští a zahraniční distributoři. Jsem v tom ale velmi opatrný.

Čeho chcete ještě dosáhnout?

JP: Připravuji řadu inovací ve stávajícím portfoliu kabelů. Z pohledu budoucího vývoje se hodně zaměřuji na stávající výzkum grafenových nanotrubic a v této oblasti spolupracuji s významnou technickou univerzitou v USA. Poslední dobou jsem řešil pouze vývoj, nyní se musím více zaměřit na propagaci a také obchodní expanzi. Mým cílem ale nejsou tržby za desítky milionů. Mým cílem je dokonalý produkt, dokonalý zvuk.

0

 

Váš názor
 •  
  08.08.2021 22:36

  Kabely maji na zvuk zasadni vliv a kecy mistnich chytraku to nijak neovlivni. A abych vas pobavil tak i sitove. Bylo by take dobre napsat jakou mate sestavu na ktere ty rozdily nepoznate.
  bramborový knedlík
  •  
   08.08.2021 23:43

   joooo! Uděláme tady z toho hi-fi forum válku! Ty jsou nejlepší! :))
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    11.08.2021 15:44

    Je to trochu jako s vínem. Buď mi chutná nebo ne ani sebevětší degustátor mi nevnukne pocit že vychvalované víno typu spocené sedlo je etalonem kvality. Tady je asi pravda někde uprostřed. Běžný posluchač slyší stěží do 15kHz a tam se u kabelu uplatní možná nějaký kapacitní proud (omezí výšky) a možná je znát postříbření, pozlacení když se výšší frekvence tlačí na povrch vodiče. Vlastní šum u bezkyslíkaté mědi je zanedbatelný. Možná je to nějak měřitelné v laboratoři ale bylo by zajímavé udělat test s kvalitním kabelem za stokoruny a kabelem s úpravami za desetitisíce aby účastníkem testu s anonymizovanými kabely byl sám výrobce a pouze jeho sluch. Pokud by to poznal opakovaně dal bych mu snad za pravdu. Jinak se mi to zdá trochu přitažené za vlasy ale kupce asi má, tak mu to přejme...
    karel777
 •  
  08.08.2021 13:56

  Jj, takovej nesmysl si pořídil jeden od nás z kotlárny. Pak mu na vyšetření zjistili, že se sluchem končí na 8kHz :-D Normální člověk to nepozná, od rozumně tlustýho obyč kabelu je rozdíl na hranici měřitelnosti. Ale když tomu někdo věří, je to jako kdysi, že CD bude hrát líp, když se mu natřou hrany na zeleno. Jo a ještě líp to hraje, když se kabel potře česnekem.
  tatamedved
  •  
   08.08.2021 16:04

   No jasný. To se lidi na audiu nestačí divit, jaké mají výpadky. A nejlepší je, když na každého řvou, že žvatlá, ať pořádně otevírá houbu. A doma kábl k bednám za sto litrů :D
   Ten, který tančí s papoušky
 • "... tak, aby elektron, který nese informaci, byl co nejméně „negativně“ ovlivněn."
  08.08.2021 0:09

  Nezapomenout na chlazení kabelu tekutým heliem. Jenom potom uslyší ten pravý zvuk Kabátů. To ví prostě každý, kdo někdy nahrával něco ve studiu. Jak se ty kabely nechladí heliem, tak třeba u těch mikráků prostě utíkají z káblu elektrony. Hop! A vyskočí elektron z káblu. Tenkrát si na to stěžoval prý Jimmy Page. Od té doby se používá fráze "nahrávat s heliovým klidem".
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: "... tak, aby elektron, který nese informaci, byl co nejméně „negativně“ ovlivněn."
   08.08.2021 6:01

   Tak autem po skleněné dálnici bych jezdit nechtěl ale poslat "elektron" superkvalitním vodičem, proč ne. Pokud se najde zákazník, který za takovou lahůdku zaplatí milony (jeden kabel nestačí), neviděl bych to zase až tak černě ...
   keksa
   • Super ultra hi-fi
    08.08.2021 12:00

    Tak jasně. Když to za to někdo vysolí. To je jako s auty. Takové Ferrari má taky chutnou příplatkovou výbavu, že. Ale zrovna ty "diskuse" o kabelech mně přijdou poněkud divné. Až psychicky zvrácené. A když ty lidi přijdou na vyšetření sluchu, tak zjistí, že tak nějak vlastně slyší hov...
    Ten, který tančí s papoušky
    • Re: Super ultra hi-fi
     08.08.2021 12:28

     Tak to by ses divil..tyhle sem neslyšel. Ale dát místo původních třeba kabel 1000/m už je rozdíl jak noha
     Velkamedvědice
     • Mezní užitek hi-fi a špagety k bednám.
      08.08.2021 13:42

      Tak jestli má někdo kábl k bednám jak špagetu, tak je to jasné. Jinak platí staré známé, že u toho hi-fi se od určité hranice už platí prakticky za nic. Protože ty rozdíly jsou tak malé při násobcích ceny, že to prostě nedává smysl. Aneb mezní hi-fi užitek.
      Ten, který tančí s papoušky
      • Re: Mezní užitek hi-fi a špagety k bednám.
       08.08.2021 14:19

       Jo, od určité hranice poznají rozdíl jen netopýři, to máš recht
       Velkamedvědice
      • Re: Mezní užitek hi-fi a špagety k bednám.
       08.08.2021 13:55

       To jak když jsem před lety řešil v nahrávacím, jestli koupit interní zvukovku pro nahrávání nebo externí. Že u externí by mělo být méně šumu. Ten mně na to s klidem řekl, ať se na takové věci vys...
       Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
30.11.2021
13:17Zatčení krále kasin v Macau může otřást tímto centrem hazardu
12:50Britský antimonopolní úřad nařídil majiteli facebooku prodat platformu Giphy
12:31Ukazatel strachu na Wall Street naznačuje blížící se konec výprodejů akcií. Nakupujte, ale opatrně, radí stratég
11:52Méně účinné vakcíny. Trhy znovu v sevření obav z omikronu  
11:41Inflace v eurozóně vystoupila na 4,9 %, je nejvýše od vzniku eura
11:31Už dnes v 18:00: Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Účast zdarma ještě stíháte
10:53Slabé výsledky CD Projektu za třetí kvartál překonaly i ty nejpesimističtější odhady trhu. Akcie klesají o 8 procent
10:44Dolar bude dlouhodobě slábnout pod vahou kryptoměn a digitálních měn centrálních bank, míní expert
9:55Petr Dufek: Česká ekonomika si ve třetím čtvrtletí připsala 1,5 procenta, v podstatě jen díky domácí poptávce
9:09Rozbřesk: Pandemie sráží vyhlídky tuzemských firem. Rozjedou Powell & spol. jestřábí show?
8:54Obavy z omikronu posouvají akciové futures opět do záporu. Akcionář Monety nesouhlasí s návrhem na spojení s Air Bank  
8:52Stávající vakcíny budou proti omikronu méně účinné, vývoj nové je na měsíce, řekl šéf Moderny
8:29Petrus Advisers je stále proti návrhu PPF na spojení Monety s Air Bank
6:05Čtyři scénáře vlivu omikronu na globální ekonomiku podle Goldman Sachs
29.11.2021
22:34Stabilizace Wall Street v úvodu týdne  
18:09Akcie jako zajištění proti inflaci: Velké společnosti, růst a hodnota
17:16EU plánuje vlastní verzi Hedvábné stezky. Do světové infrastruktury chce mobilizovat investici 300 miliard eur
17:09Pondělí ve znamení korekce pátku, svezly se akcie i koruna  
17:06FX strategie: Jestřábí rétorika Fedu ohýbá eurodolar ještě níže, pod tlakem silného dolaru je i česká koruna  
16:12Šéf Twitteru Jack Dorsey odstoupí. Akcie vyletěly nahoru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/21 Q4, Bef-mkt)
GLOBALFOUNDRIES Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Hewlett Packard Enterprise Co (10/21 Q4, Aft-mkt)
salesforce.com Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
2:00Čína - PMI v průmyslu
2:00Čína - PMI ve službách
7:00Volvo Car AB (09/21 Q3)
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board