Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký regulátor schválil posilovací vakcínu od Pfizeru a Moderny pro dospělé

Americký regulátor schválil posilovací vakcínu od Pfizeru a Moderny pro dospělé

19.11.2021 15:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes schválil možnost posilovacích dávek vakcín od firem Pfizer/BioNTech a Moderna pro všechny dospělé Američany. Milionům obyvatel USA se tím otevírá možnost doočkování, dosud byla v zemi posilovací dávka povolena jen pro rizikové skupiny, zdravotníky a lidi starší 65 let. Definitivní zelenou tomuto rozhodnutí ještě musí udělit Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které tak podle amerických médií pravděpodobně učiní ještě dnes večer SEČ. Akcie Pfizeru v pre-marketu rostou o 1 %, akcie Moderny o 5 %.

Nárok na posilovací dávku budou mít všichni dospělí, kterým uplynulo alespoň šest měsíců od poslední injekce v případě, že obdrželi dvě dávky Pfizeru či Moderny. Lidé, kteří dostali jednodávkovou vakcínu od společnosti Johnson & Johnson, se budou moci doočkovat po dvou měsících.

V USA dostalo posilovací dávku zatím asi 31 milionů lidí. Některé státy ji začaly poskytovat všem dospělým již dříve, což podle úřadů vzbuzovalo u mnoha lidí zmatky ohledně toho, zda na ni mají nárok.

Experti doporučují aplikaci dalších dávek vakcín kvůli klesající účinnosti stávající ochrany u řady naočkovaných a rovněž kvůli šíření vysoce nakažlivé varianty koronaviru zvané delta. Někteří odborníci ale tvrdí, že u mladších a zdravých lidí není další injekce potřeba.

Podle studie Pfizeru třetí injekce její vakcíny výrazně snižuje riziko těžkého průběhu covidu-19 i v případě nákazy deltou. Velká izraelská studie zase tvrdí, že se mezi lidmi s posilovací injekcí koronavirus výrazně méně přenáší.

V USA je plně naočkovaných přes 71 procent všech dospělých.

 

Zdroj: ČTK, Patria


Čtěte více:

Moderna, Pfizer, Novavax. Která z nich má největší potenciál?
06.08.2021 16:51
Srovnání tří farmaceutických společností – Novavax, Pfizer a Moderna...
Američtí regulátoři plně schválili vakcínu od Pfizeru. Ten kupuje výrobce léků na rakovinu
23.08.2021 17:04
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes plnohodnotně sc...
Tržby Pfizeru díky vakcíně proti covid-19 vzrostly o 134 procent a překonaly odhady analytiků
02.11.2021 13:14
Americká farmaceutická společnost Pfizer ve třetím čtvrtletí zvýšila č...
Dokonalá bouře na Moderně. Patria zavírá doporučení s výnosem 70 procent
05.11.2021 14:17
Začalo to Molnupiravirem od Mercku. Pokračovalo pozastavením očkování ...
Akcie Pfizeru rostou o 8 procent poté, co jeho pilulka proti Covid-19 vykazuje ve studii skvělé výsledky. Výrobci vakcín zamířili dolů
05.11.2021 15:58
Pilulka od Pfizeru proti Covid-19 snížila v testovací fázi počet hospi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2026
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný
13:43Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,8 procenta
12:06PODCAST Trhy & Bohatství s Petrem Pudilem: Evropa si zadělává na problém. Spořením nezbohatneme
12:05Slabý jen doléhá na americké dluhopisy, zatímco akcie si vybírají přestávku v růstu  
11:10Průmysl hlásí nejlepší náladu za tři roky. Pomáhají nové zakázky i slabší cenové tlaky  
10:47Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily nejvíce od dubna 2022
10:31AI boom stojí čím dál víc. Otázkou zůstává, kdo ho zaplatí  
10:29Footshop a.s.: Vnitřní informace - Společnosti Footshop a.s. a Queens Store s.r.o. se účastní procesu fúze sloučením
8:59KKCG Real Estate Financing a.s. : Konsolidovaná výroční zpráva ručitele za rok 2025
8:54Rozbřesk: Solidní půlrok pro akcie, zklamalo zlato a propadl bitcoin
8:49Wall Street zakončila nejlepší čtvrtletí za šest let, trh práce zůstává stabilní a Colt CZ se dnes obchoduje bez dividendy  
6:04Jsou současné valuace vyšší, než na vrcholu dot-com bubliny?
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let
14:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Novým předsedou dozorčí rady ČEZ zvolen Radim Fiala

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu