Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes plnohodnotně schválil vakcínu společností Pfizer/BioNTech k očkování proti covidu-19. Informoval o tom list The Washington Post. Preparát byl dosud podobně jako vakcíny od firem Moderna a schválen pouze k nouzovému použití, nyní je první plně schválenou očkovací látkou v USA. Akcie BioNTech stouply po oznámení až o 11 procent a akcie Pfizeru o 3,6 procenta. Akcie konkurenční Moderny rostly i o více než čtyři procenta.
Krok může podle agentury AP pomoci upevnit důvěru americké veřejnosti k vakcinaci ve chvíli, kdy Spojené státy čelí nárůstu infekcí kvůli nakažlivější variantě delta. Očkovací látka byla ve Spojených státech schválena k nouzovému použití loni v prosinci. Podle sobotních údajů ji od té doby dostalo přes 204 milionů lidí. Očkování proti covidu-19 dosud obdrželo okolo 51 procent Američanů.
"Zatímco miliony lidí už bezpečně dostaly vakcínu proti covidu-19, chápeme, že schválení vakcíny FDA může lidem dodat vůči očkování důvěru," uvedla komisařka úřadu Janet Woodcocková. "Veřejnost si může být jista, že tato vakcína splňuje vysoké standardy bezpečnosti, účinnosti a kvality výroby, které FDA po schváleném produktu požaduje," dodala komisařka.
Spojené státy jsou zároveň podle Pfizeru první zemí na světě, která tuto vakcínu plně schválila. Pro nouzové použití má od loňského prosince preparát schválení i od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).
Vývoj akcií Pfizer za posledních pět let:

FDA původní nouzové schválení udělila na základě studie, která po dobu nejméně dvou měsíců zkoumala 44.000 lidí starších 16 let. následně ve studii pokračoval, americký úřad se kromě toho při posudku opíral i o důkazy z použití vakcíny mimo klinické testy. Vakcína je nyní plně schválena pro osoby starší 16 let, pro mladistvé od 12 a 15 let je očkovací látka stále jen pro nouzové použití.
Podle FDA jsou závažné vedlejší účinky vakcíny - jako například bolesti na hrudníku či zánětu srdečního svalu u dospívajících a mladších dospělých - stále mimořádně vzácné.
Šestiměsíční studie ukazuje, že vakcína Pfizer/BioNTech má vůči závažnému průběhu nemoci covid-19 účinnost 97 procent. Ochrana vůči mírnému průběhu je nejvyšší zhruba dva měsíce po druhé dávce (96 procent) a 84 procent po šesti měsících.
AP připomíná, že tato data vychází z doby před tím, než se začala po světě šířit nakažlivější koronavirová varianta delta. Jiná data z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ukazují, že vakcína je účinná i proti této variantě.
dnes oznámil, že kupuje veškeré zbývající akcie společnosti Trillium Therapeutics, které ještě nevlastní. Transakce oceňuje tohoto výrobce imunoonkologických léků na 2,26 miliardy dolarů. za jednu jeho akcií zaplatí 18,50 dolaru, což je prémie 118 procent k 60dennímu váženému průměru. Akcie Trillium vystřelily dnes raketově nahoru, přírůstek byl až skoro trojnásobný proti pátečnímu závěru.
První klinická data podle Pfizeru naznačují, že obě favorizované molekuly společnosti Trillium, TTI-622 a TTI-621, by se mohly stát oporou v imunoterapii různých typů rakovin, především rakoviny krve.
už loni v září do Trillia investoval 25 milionů dolarů a jeho seniorní viceprezident pro onkologický výzkum byl jmenován do vědeckého poradního výboru Trillia.
Zdroje: ČTK, Bloomberg