Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 55,50 Kč před zdaněním

    Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 55,50 Kč před zdaněním

    24.11.2022 9:11, aktualizováno: 24.11. 9:17
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Akcionáři Komerční banky (KB) schválili návrh představenstva vyplatit dividendy z nerozděleného zisku 10,55 miliardy , tedy 55,50 na akcii před zdaněním. Hlasování se uskutečnilo per rollam, tedy neprezenčně. Banka to dnes sdělila ČTK. Nárok na dividendu bude mít akcionář, který bude vlastnit akcie banky k 30. listopadu. Splatná bude 22. prosince letošního roku.

    Pro dividendu hlasovali akcionáři, kteří měli 78,2 procenta z celkového počtu hlasů. Proti hlasovali akcionáři mající 21,8 procenta. Důvodem vyplacení dividendy je podle banky záměr dostát své standardní dividendové politice, tedy vyplácení 60 až 70 procent čistého ročního zisku, která byla přerušená v souladu s restrikcemi přijatými regulátorem vůči všem českým bankám v březnu 2020 po vypuknutí pandemie covid-19. KB obdržela vyjádření České národní banky, že nemá výhrady vůči navržené výplatě nerozděleného zisku.

    Valná hromada Komerční banky rozhodla letos v dubnu vyplatit dividendu z loňského zisku, 43,80 Kč na akcii před zdaněním. Akcionáři banky loni v dubnu rozhodli nevyplatit dividendu z předloňského zisku v souladu s pandemickými omezeními, které pro všechny české banky uložila ČNB a celý zisk byl převeden na účet nerozděleného zisku minulých let. V listopadu 2021 pak valná hromada banky písemnou formou schválila vyplatit z nerozděleného zisku za roky 2019 a 2020 dividendu 4,535 miliardy Kč, tedy 23,86 Kč na akcii.

    Sněmovna schválila počátkem listopadu daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti právě z bankovnictví, energetiky, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent.

    Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 56 procent. Celkové výnosy se zlepšily o 5,7 procenta na 31,3 miliardy korun. Celkové provozní náklady se zvýšily o 0,7 procenta na 15,1 miliardy korun.

    K 30. červnu 2022 měla Komerční banka 64.384 akcionářů (meziročně více o 6533), z toho 58 349 byly fyzické osoby z České republiky (nárůst o 6203). Podíl strategického akcionáře, banky Société Générale, zůstal nezměněn na 60,4 procenta. Minoritní akcionáři měli 39 procent a KB držela 0,6 procenta vlastních akcií.


    Čtěte více:

    Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 30.9.2022 (3Q 2022)
    04.11.2022 7:10
    Komerční banka, a.s. IČ 45317054 Společnost Komerční banka, a.s. zveř...
    KB zvýšila čtvrtletní čistý zisk o 34 procent, překonala odhady a potvrdila prognózu
    04.11.2022 7:32
    Komerční banka hospodařila ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 4,61 mi...
    Windfall tax nese prvek diskriminace, řekl šéf Komerční banky. Stanjura odmítá, že by u energetik šlo o dvojí zdanění
    09.11.2022 11:50
    Zavedení daně z neočekávaných zisků, takzvané windfall tax, pro vybran...
    Komerční banka, a.s.: Znovu zvolení člena představenstva
    24.11.2022 8:10
    Komerční banka, a.s. IČ 45317054 Společnost Komerční banka, a.s. zveř...
    Komerční banka, a.s.: Výsledky valné hromady KB per rollam
    24.11.2022 8:25
    Komerční banka, a.s. IČ 45317054 V návaznosti na oznámení Komerční ba...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    07.08.2026
    10:30Hlavní akcionář Volkswagenu je ve ztrátě, automobilku vyzval k rychlým opatřením
    8:51Výsledky oznámily CSG a Gen Digital, Trump uvalil nová cla. Evropa zahájí opatrně  
    8:47Rozbřesk: Koruna po holubičím překvapení ČNB v defenzivě
    8:14CSG výrazně překonala odhady. Obranná divize táhne růst, výhled potvrzen
    5:50Srpen přeje dividendám. CNBC vybírá mezi aristokraty s růstovým potenciálem i pravidelným výnosem
    06.08.2026
    15:57ČNB ve vyčkávacím režimu, zvýšení sazeb ale zůstává dále ve hře
    15:31Zásoby plynu v EU jsou pro toto období rekordně nízké, ukazují data
    14:47Růst MercadoLibre akceleruje na 50 %. Podle trhu ale roste příliš draze  
    14:37Bankovní rada ČNB podle očekávání drží základní úrokovou sazbu na 3,75 procentech
    13:32Nintendo navýšilo zisk o 150 procent. Switch 2 a Mario pomohly navzdory dražším čipům
    13:19Goldman Sachs vidí v Evropě přehlížené příležitosti. U dvou akcií očekává více než 100% růst
    11:59Rychlejší růst, vyšší marže a lepší výhled. Lilly překonává Novo Nordisk
    11:40Meziroční růst stavební výroby v ČR v červnu zpomalil na dvě procenta
    11:37Zahraniční obchod ČR v červnu skončil přebytkem 15,5 mld. Kč, meziročně nižším
    11:35Český průmysl zakončil druhé čtvrtletí silně
    11:29Skupina ČSOB v 1. pololetí: Velký zájem o financování vlastního bydlení
    11:26Paměťový sektor je brzda pro techy, trhy jsou na tom dopoledne smíšeně  
    10:27PREVIEW: CSG míří k dalšímu růstu. Klíčové bude tempo obranné divize a vývoj zakázkové knihy  
    8:43Rozbřesk: Inflace v červenci mírně vyšší, ČNB dnes úrokové sazby nezmění
    8:40ČNB rozhodne o sazbách, trhy mezitím sledují Írán a závislost Microsoftu na OpenAI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
    14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
    14:30USA - Změna počtu prac. míst